Наистина ли е безобидна манипулация ин витро???

  • 1 585
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 420
Днес търсих и никъде не намерих информация или поне статистика относно последиците за нашето здраве след инвитро.

В клиниката ни обясняват за възможните странични ефекти по време на стимулацията и трансфера, но никъде няма и дума за това какво е възможно да се случи после. Дали няма да се влошат проблемите, които имаме с репродуктивните си органи и тялото ни като цяло.

Бях наведена на тези мисли, след като в рамките на два дни, две мои приятелки ми се оплакват от нови проблеми.
И двете са ходили на инвитро и то неуспешно.

Едната е правила 7-8 опита, последния преди няколко месеца. Имаше запушени тръби. Тези дни и откриха ендометриоза.

Другата е ходила само веднъж преди около година, с кистозни яйчници е, тези дни и откриват и миома.

Та, се замислих, възможно ли е тези новооткрити диагнози да са вследствие от човешката намеса в организма им.
Да, възможно е да е случайност, но все пак... не само мен, но и тях тази мисъл ги тормози.

# 1
  • Мнения: 175
Аз нямам представа дали манипулациите имат някакви странични последствия ,но дано не е така ,защото само като си помисля че ако това е единствената възможност на някои двоики да си имат детенце и тя не им помага а им вреди..........тогава какво им остава.Имам познати които правиха няколко неуспешни опита ин витро,но никога не са споменавали страничните ефекти.Искрено се надявам да няма такива.

# 2
  • София
  • Мнения: 6 356
по принцип, когато  отиваш да правиш инвитро, в клиниката ти дават да подпишеш информирано съгласие, където са описани всички възможни усложнения от процедурата, включително и най-тежкото - смърт.

ендометриоза и запушени тръби от инвитро процедура - не. приятелката ти е правила инвитро заради запушени тръби, а не обратното.
миома - също не може.

за кистозните яйчници имам известни съмнения, но не мога да твърдя.

# 3
  • Мнения: 420
jam, не става въпрос за информираното съгласие за самата процедура.
Говорех за това, какво се случва след това. Въпроса ми е има ли информация по въпроса дали новопоявилите се проблеми имат някаква връзка с инвитро.

В първия случай след 7-8 опита, ако е имало ендометриоза, щяха да я открият при многократните прегледи.  Затова си мислим, че се е появила сега и се питаме доколко за това е допринесло инвитрото?

Във втория случай от проблем с кистозни яйчници се преминава към миома. Пак се питаме дали инвитрото е допринесло за това?

За съжаление, никъде не откривам информация дали има някаква връзка между тези неща.
И никой лекар не е обсъждал този проблем с тях.

И за мен темата е болезнена, защото и аз ходих преди време на инвитро /неуспешно/ и се отказах да ходя повече. Засега нямам никакви новопоявили се проблеми, но ме вълнуват тези неща. Развълнувах се, защото по едно и също време и двете ми се жалват, истинска трагедия е. И се замислих, ако това е цената ... не знам...  Sad


# 4
  • София
  • Мнения: 6 356
Божидара, разбрах притеснението ти.

всички такива последващи ефекти биха могли да се дължат само на хормоналната стимулация. не знам доколко е изучен дълготрайният ефект от нея, но за връзката с различни видове рак на репродуктивния апарат на жената е писано доста, например. предполагам, ако потърсиш информация в мрежата, ще излезат материали.

аз не съм правила инвитро, но съм претърпяла няколко стимулации. честно казано, на този етап предпочетох да си затворя очите пред неизвестността и рисковете.



# 5
  • Мнения: 2 022
Правилно ли си разбрала - 7-8 опита за няколко месеца? При най-голям напън повече от 3 опита в година практически не е възможно да се направят.
Най-сериозния риск и опасен при ин витро е синдрома на яйчниковата хиперстимулация, но той се проявява по време на процедурата или непосредствено след нея.
Рискови са увеличения шанс за многоплодна и ектопична бременност. Има и други рискове, но те се случват рядко и са свързани с всяка манипулация - инфекции, кръвозизливи и т. н.
За миомите има известно основание да са нараснали от стимулацията.

# 6
  • Мнения: 420
Cygnus,

написала съм, че са правени 7-8 опита, като последния /опит/ е бил преди няколко месеца.
Съжалявам, ако съм го обяснила малко неясно, но бях много развълнувана, когато го писах.

# 7
Здравейте и от поредния неуспял в борбата за нов живот. Това не ме отчайва!!! Имам един може би странен въпрос, но все пак - споделете. Трябва ли след ин витро да пия противозачатъчни за нормализиране на цикъла

Общи условия

Активация на акаунт