Алергени

  • 515
  • 3
  •   1
Отговори
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Имаше една тема в която се разискваше за алергените и някой беше пуснал линк към сайт с описание на храните и доколко една храна може да предизвика алергична реакция, обаче не намирам темата  Rolling Eyes  Някой сеща ли се за тази тема или за сайта  newsm78

# 1
# 2
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Точно това е сайта, 1000х Биляна  Heart Eyes

# 3
  • на кой му пука, майна
  • Мнения: 5 367
Открих и още нещо:


Алергията – болест на XXI век


Алергията е един от най-често срещаните заболявания в наше време. Един от трима души страда от алергия, като през последните двадесет години се наблюдава драматично нарастване броя на тези случаи. Тази тенденция, обхващаща цял свят, може да се дължи както на факторите на околната среда, така и на промените в начина на живот. Значинтелно  се увеличава и броят на алергичните деца. Особено зачестиха случаите на хранителни алергии, екзема и астма.

КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА АЛЕРГИЯТА
Терминът алергия се използва за означаване на една по-висока реактивност на организма спрямо някои външни вещества. Нашият организъм притежава система за защита спрямо външните въздействия, която се нарича имунна система. Чуждите на организма вещества, известни като антигени, предизвикват реакция от страна на имунната система, която на свой ред произвежда антитела, неутрализиращи антигените. При борба с микробите, например, тази имунна реакция е напълно полезна. В случай на алергия, нашият организъм притежава повишена  реактивност (свръхчувствителност) спрямо нормални, безобидни вещества, известни като алергени.
Тази свръхчувствителност поражда множество реакции в даден орган или тъкан. Една и съща алергия може да причини различни по вид и степен симптоми при отделните индивиди, което да доведе до погрешното впечатление, че става въпрос за различни оплаквания.
Страдащ от алергия е този, при който се е развила биологична чувствителност към алергени и са налице някои клинични симптоми, които могат да бъдат както временни, така и постоянни.

ФАМИЛНА ОБРЕМЕНЕНОСТ
В даден етап от живота си всеки може да стане алергичен. Но рисковете са по-големи, когато във фамилията има други членове, страдащи от алергия.. Ако никой от вашата фамилия не страда от алергия, то при вас риска да станете алергични към нещо е само 5% до 15%. В случай, че и двамата Ви родители страдат от алергия, риска нараства на 40%, 60% или дори 80%, ако и двамата родители имат един и същ тип алергия.

ОСНОВНИ СИМПТОМИ НА АЛЕРГИЯТА
Съществуват поне две условия за появата на алергични симптоми: детето трябва да има генетична предазположеност и да бъде изложено на действието на един или повече алергени. Кихането, течащият или запушен нос, сърбежите на очите и кожата са най-честите алергични симптоми. Но понякога всички тези симптоми нямат нищо общо с алергията. Как тогава да разберем дали наистина детето е алергично към нещо?
Алергията при бебетата и децата може да се прояви по различен начин в зависимост от вида й. Според д-р Валя Гергинова, педиатър-неонатолог, родителите трябва да са много внимателни при следните алергични прояви: в кърмаческа възраст – обриви, екзематозни “плаки” в гънките и по предната повърхност на крайниците. При по-големите деца немотивирана с вирус хрема, чести ларингити, бронхити.

Екзема.
Екземата се появява най-вече по кожата на лицето, но може да засегне всяка част от тялото още в ранно детство. Сърбежът е много силен, притеснява децата и нарушава съня им. Той продължава няколко години, като има периоди на внезапно обостряне и на затишие. Основните симптоми са:

    * суха, лющеща се кожа;
    * зачервени участъци – особено на гънките;
    * сърбеж и общо безпокойство на детето;
    * реакция към козметични измиващи средства – сапун, пяна за вана;
    * влошаване на състоянието в близост до домашни животни (котки).

Хранителна алергия.
Най-често срещана е алергията към белтъка на кравето мляко. Проявява се в първото тримесечие от живота на детето или по-късно, след 6-ия месец, ако детето е кърмено дотогава, обикновено след захранването с изкуствено мляко. Най-често срещаните прояви са стомашно-чревни, като:

    * запек или разстройство;
    * пристъпни коремни болки и силни колики;
    * повръщане.

Кожните прояви включват атопичен и себореен дерматит, уртикария и др.

Астма.
Астмата представлява стеснение и възпаление на дихателните пътища и белите дробове. При децата често започва след тежка вирусна инфекция. Симптомите включват:

    * суха, постоянна кашлица;
    * затруднено дишане;
    * задушаване;
    * свирещи хрипове и болки.

Други алергични реакции.
Включват алергичен ринит, сенна хрема:

    * кихане (без видима причина, като невинаги е придружено с отделяне на секрет);
    * зачервени и сълзящи очи;
    * течащ нос (когато носът тече поради алергия, отделеният секрет е бистър и воднист, докато при настинка секретът е гъст и жълтеникав).

Незабавно трябва да се консултирате с наблюдаващия педиатър или да потърсите специалист при появата на някои от горепосочените симптоми.

МНОЖЕСТВО ПРИЧИНИ

Съществуват много и различни видове алергични реакции в зависимост от това коя част от организма реагира. Но всички клинични признаци имат една и съща причина, а това е свръхчувствителността към даден алерген. Говорим за респираторна алергия, когато симптомите възникват в носа и белите дробове, за кожна алергия, когато симптомите възникват в носа и белите дробове, за кожна алергия – когато реагира кожата, и за очна алергия – когато са засегнати очите. Друг начин за класифициране на алергиите е според техния причинител. На практика броят на веществата, към които хората могат да бъдат алергични, е изключително голям. Съществуват алергии от ухапване от насекоми, алергии към храни или лекарства, полени, домашни любимци, микроскопични кърлежи, намиращи се в домашния прах, козметика, плесени и др.

Как да предотвратим появата на симптомите?
Най-добрият начин за предпазване от алергична реакция е избягване контакта с алергена или ограничаването му, доколкото това е възможно. Това понякога е трудно и свързано с доста ограничения, като симптомите не винаги могат да се овладеят.

10 начина да предпазите детето си

1. Спрете да пушите. Избягвайте места, където се пуши. Според изследвания от последните години цигареният дим прави детето по-податливо към алергии.
2. Намалете контакта с домашни любимци. Най-добрият начин да се предпазите от този тип алерген е да намерите друг дом за животните. Много често това е доста трудно от емоционална гледна точка. Ако раздялата е толкова трудна, опитайте да ограничите нивото на алергена чрез отглеждане на домашния любимец извън стаите за живеене, както и ежедневно почистване на козината му с влажна кърпа и обезпаразитяване.
3. Ограничете приема на определени храни по време на бременността, ако имате семейна обремененост (т.е. някой в семейството страда от алергия). Добре е да избягвате мляко, цитрусови плодове, фъстъци и др.  Все още няма неоспорими научни изследвания за зависимостта между храните, приемани през бременността, и развиването на алергии при детето, но тази профилактика няма да ви е излишна.
4. Кърмете бебето колкото се може по-дълго време.
5. Изчакайте, докато навърши 1 година, преди да въведете в менюто му краве мляко, яйца, цитрусови плодове, пшеница.
6. Давайте на детето колкото се може повече пресни плодове и зеленчуци. Те съдържат важни антиоксиданти, витамини и минерали, които засилват имунната система и предпазват от появата на алергии.
7. Проветрявайте и отстранявайте праха. Спалните помещения и дюшеците трябва да се проветряват и тупат често. Много е важно да се почистват с топла вода и детергент подовете, килимите, завесите и всички повърхности на дюшеците, като последните трябва редовно да се изнасят на слънце. Чаршафите, одеялата и меките (пухкави) играчки трябва да се перат при 60 градуса. Одеялата и пухените възглавници трябва да са от синтетични материи. Най-добре е в стаята да няма никакви цъфтящи растения, тъкани, кожи или килими от естествени материали, както и плътни материи върху стените или завесите.
8. Намалете влагата. Плесените в къщите винаги са свързани с повишена влажност, но това невинаги е лесно за овладяване. Изсушителите, които можете да си купите не винаги са ефективни и може да се наложи да се обърнете към специалисти за овладяване на влагата в дома ви чрез изсушаване на основите и стените, поставянето на изолационни материали и други.
9. Използвайте специални продукти. Важно е да се разбере, че прахосмукачката премахва само малка част от акарите (микрокърлежи), намиращи се в домашния прах, ето защо хората, страдащи от алергия, се нуждаят от допълнителни мерки за защита. Акарите се хранят с дребни частички от кожата, които отпадат от нас по време на сън. Специално спално бельо ограничава кърлежовото развитие.
10. Оставете детето да общува с други деца. Установено е, че малчуганите, които са имали повече контакти (съответно са излагани на повече микроби), са по-малко податливи на алергии, отколкото тези, които са предпазвани съзнателно.


източник: http://www.moetobebe.net/read.php?cat=4&aid=12

Общи условия

Активация на акаунт