кога децата ви започнаха да се хранят самостоятелно

  • 1 607
  • 39
  •   1
Отговори
Синът ми е на 2 год и 2 мес и все още основно го храня аз като изключим някои дребни неща които да държи с ръчичка.Като му дам лъжица започва една игра с храната която отива нвсякъде другъде само не и в устата.Все си мисля че му е време да започне да се храни сам. А и смятам да го пускам на ясли и ми се иска да е научен да съм спокоина че няма да стои гладен като знам колко ги хранят там.Приемам всякакви съвети как да ускоря този процес !

# 1
  • Мнения: 8 917
Синът ми е на 2 год и 2 мес и все още основно го храня аз като изключим някои дребни неща които да държи с ръчичка.Като му дам лъжица започва една игра с храната която отива нвсякъде другъде само не и в устата.Все си мисля че му е време да започне да се храни сам. А и смятам да го пускам на ясли и ми се иска да е научен да съм спокоина че няма да стои гладен като знам колко ги хранят там.Приемам всякакви съвети как да ускоря този процес !
При Гери би подействали обясненията и търпението. Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 8 505
Първо-в яслите хранят децата,нямам идея кой те е светнал,че не е така.
Второ-даваш лъжицата/вилицата на детето и си затваряш очите.Може и да греша,но мисля че ти го спираш (поне до известна степен) да се научи да се храни,защото се притесняваш да не ти оцапа навсякъде.
Трето-хранете се заедно,всеки да си служи само със собствените прибори (т.е. не му помагай да се храни)-много по-лесно ще се научи,ако има от кого да гледа и кого да имитира.

# 3
  • Мнения: 1 470
   Значи това с храната навсякъде е съвсем в реда на нещата...Само ми се струва че малко си позакъсняла-мойто е на 1.5м и вече яде дори без да се цапа много-много,а пък ако изцапа масата си избърсва само със салфетка...Но и ние минахме етапа с мацането,бъркането в чинията,мачкането на храната,и всичко такова,трябва търпение...Слагаш го да се храни със вас,със вашите чинии,и почти същите но по малки прибори,и той ще ви наблюдава и ще се научи...
   Това с бъркането,психолозите твърдят че това е начин на детето да изследва храната,и да свикне с нея,не трябва да го спираш... Peace

# 4
  • Варна
  • Мнения: 340
Остави го да се храни сам, естествено, че ще се цапа и ще си играе, но пък така ще свикне. Никола от около месец вече се храни сам, но ходи на ясла и явно там са го научили. Не се притеснявай, в яслата ги хранят, няма да оставят детето гладно, но ще видиш там колко бързо ще се научи да се храни сам  Simple Smile

# 5
  • Мнения: 7 831
Първо-в яслите хранят децата,нямам идея кой те е светнал,че не е така.
Второ-даваш лъжицата/вилицата на детето и си затваряш очите.Може и да греша,но мисля че ти го спираш (поне до известна степен) да се научи да се храни,защото се притесняваш да не ти оцапа навсякъде.
Трето-хранете се заедно,всеки да си служи само със собствените прибори (т.е. не му помагай да се храни)-много по-лесно ще се научи,ако има от кого да гледа и кого да имитира.



Големия започна да се храни сам към 2 и половина, малкия на близо година и половина.
Не си закъсняла, но ако чакаш да започне да се харни направо чисто и бързо ще го храниш до 5, 6 годишен.
Може първо да му дадеш да се храни сам с вилица (аз и на двамата я дадох към първата година и с нея се хранят сами от тогава), после като се научи даваш и лъжицата. Повече търпение и ще се научи, но не протакай много във времето началото защото ако пропуснеш момента ще го храниш още дълго.
И очаквай нещата които не харесва особено много да излязат от менюто му  Wink, когато го храниш може да яде и всичко, но сам ще яде основно това което обича. Не го оставяй над чинията прекалено дълго - половин час и каквото е изял изял или малко помогни или го остави гаден до следващото хранене.
Успех в избора.

# 6
  • Мнения: 2 700
Около 2 години и половина. Както са ти казали, в яслите ги хранят или им помагат да се нахранят. А със себеподобните това обучение минава по-лесно. Аз лично не съм полагала никакви специални усилия за това. Дъщеря ми се връщаше в къщи и искаше да покаже колко вече е порастнала.

# 7
  • Мнения: 2 757
И ние сме така - децата в яслата на неговата възраст се хранят напълно самостоятелно с лъжици, а Давид не. Дават му купата и лъжицата и да се учи сам. Но той не яде техните храни и само си играе с храната. За 1 месец веднъж не е ял, само маца. Не знам дали продължават да му предлагат, но се надявам. За всеки случай нищо не е научил от децата през това време - той не копира, а си прави квото си иска. Не яде защото не харесва храната. Ако случайно я хареса уцелва си устата с лъжицата, но докато стигне до там по пътя я е излял. Понякога като съм в настроение пробвам в къщи да му слагам от пластмасовите лигавници, дето се събира храната. Гледала съм деца много по-малки как се учат да се хранят с такъв,  храната, която се е събрала там  пак се връща в купата от мама и така докато се изяде. При нас и този метод не работи, защото много се върти и я излива от лигавника на земята. Понякога направо като се посъбере си вдига лигавника и си го излива на главата или се навежда и храната отива на пода. Аз не мога да мия под и да пера килими след всяко ядене, защото той размахва лъжицата и хвърчи из цялата стая, чак по тавана.Така че ми е по-лесно да го храня. Сам яде само неща, които се ядат с пръсти. Все някога ще се научи да се храни сам, не виждам защо да си съсипвам здравето и нервите, пък и с този корем вече ми е почти невъзможно да се навеждам. Още повече, че той не дава нито признаци на научаване нито желание да прояде - иска само да си играе. Колко се научи в яслата толкова - в крайна сметка нормалните деца там се учат. Той ако не е нормален си е негов проблем - насила не мога да го направя като другите. Тук получаваш много съвети от майки на стандартни деца. Но твоето ако не е такова, не очаквай същия резултат за да не се разочароваш. Аз съм приела, че моето си е башка и гледам да го приема такова каквото е, а не да се тръшкам, че не е като другите.

# 8
  • Мнения: 2 818
1г6м... тогава отказа биберона, както и всякаква помощ около храненето си...  Иначе я оставях да се опитва сама да се храни от 1г някъде...

# 9
  • Мнения: 2 757
Остави го да се храни сам, естествено, че ще се цапа и ще си играе, но пък така ще свикне. Никола от около месец вече се храни сам, но ходи на ясла и явно там са го научили. Не се притеснявай, в яслата ги хранят, няма да оставят детето гладно, но ще видиш там колко бързо ще се научи да се храни сам  Simple Smile

В нашата ясла практиката е да сервират еднаква храна за всички деца, освен ако майката изрично не е казала да се дава друга, ако примерно става дума за много малко дете или злоядо. Моят син топла храна от никакъв вид не яде, което означава, че пропуска обяда. Никой не го храни, защото е голям. А и да го хранят той не ще. Така че СИ ОСТАВА ГЛАДЕН редовно всеки ден. Питаха ме дали да не почнат да му предлагат хляб , който яде, вместо топла храна. Казах им да правят както преценят, защото мисля, че са с по-голям опит от мен. И те решиха да продължават да му предлагат топла храна като на другите. Пишат кой колко е ял на обяд и вече свикнах срещу името на сина ми да пише НИЩО.

# 10
  • Мнения: 2 309
Вече започва да се храни сам...на две и половина е!

# 11
  • Варна
  • Мнения: 176
Малко преди да стане на 2 години можеше да се храни сам, включително и супа с лъжица. Сега е точно колкото твоя, но истината е че се храни сам когато е наистина гладен. На ясла го пуснах когато беше на 1г.6м. - хранеха го лелите, защото тогава не правеше нищо сам, даже не можеше да пие хубаво от чаша.
Винаги е седял с нас на масата, за да гледа как ние ядем, но честно казано не знам дали се е научил от нас, от децата в яслата или там нещо ги учат лелите. Давам му пластмасови прибори - нож, вилица, лъжица, чаша, слагам му храната на масата и се приготвям за голямо чистене и пране след това. Вече цапа доста по-малко и определено му е интересно да се справя сам.

# 12
Благодаря на всички мами за отговорите.Ще се възползвам от съветите ви.Иначе и аз го оставям да  опитва още от 1 годишен но ми се струва че това ''изследване '' на храната продължава прекаленно дълго.

# 13
  • Мнения: 1 520
Желание проявяваше още от около 2 годишен, но много се цапаше.
Чисто започна да се храни сам, като и до днес все пак понякога го дохранвам аз, се храни от около 3-годишен. Смятам и детската градина има пръст в това бързо приучаване сега, защото той точно тогава тръгна и на детска. Simple Smile

# 14
сори за оффа,  но не се въздържах: може да се храни сама, но не иска да яде каквото трябва, та трябва да я храня аз

Общи условия

Активация на акаунт