въпрос за прехвърляне на майчинството

  • 543
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 67
Здравейте!
Аз съм все още в отпуск за бременност и раждане. 315те дни изтичат след 5 месеца. Аз обаче трябва да се върна на работа от 1март. Мога ли да прехвърля майчинството на бащата на бебето на този етап? Или прехвърлянето става само по време на отпуска за отглеждане на малко дете.
И още един въпрос: ако сега, преди да е изтекъл този болничен се върна на работа , губя ли след това правото на 50% от 180те лева и ако не какви документи се подават и къде.
Благодаря ви, че винаги ми отговаряте на въпросите!

# 1
  • Мнения: 9 050
А подала ли сте молба за ползване на допълнителните 180 дни отпуск?

# 2
  • Мнения: 67
Да, подадох такава молба.

# 3
  • Мнения: 9 050
Чак сега ви погледнах предишните постинги. Вашите 135 дни изтичат през 2007-ма. Вие не сте заварено положение. Заварено положение са майките, на които 135-те дни им са изтекли през 2006-та, но още не са изтекли 315-те им дни.
Във вашия случай, докато имате право на отпуск в рамките на 315-те дни, нямате право на отпуск за отглеждане на дете до 2 години, следователно нямате и право да прехвърляте този отпуск. Също така нямате право и на 50% от 180 лева. Едва когато изтекът 315-те ви дни, тогава можете да прехвърлите отпуска или да получавате 50-те процента.

# 4
  • Мнения: 9 050
И ще ползвам темата ви, за да напиша и последната информация, която се появи по отношение на майките, които са в заварено положение. Съгласно инструкции на НОИ от края на януари тези майки имат право да избират дали да ползват допълнителните 180 дни или да си продължат отпуска за отглеждане на дете до 2 години. Има обаче една особеност. Ако майката вече е подала молба и е започнала да ползва 180-те дни, не може да прекрати полването и отново да излезе в отпуск за отглеждане на дете до 2 години. Право на такъв отпуск ще има отново, когато допълнителните 180 дни изтекът.

Във вашето положение, дори и дабяхте заварено положение, щом сте подала молба, пак нямаше да можете да прехвърлите отпуска. Така че в същност дали сте заварено положение или не, няма значение в случая.

# 5
  • Мнения: 67
Благодаря за бързия отговор!

Значи до изтичането на тези 315дни не мога да прехвърля нищо.

А ако сега се върна на работа, преди изтичането на 315дни,  след това губя ли правото на 50% от 180лв? И след като изтекат 315дни, мога ли да изляза отново в отпуск за отглеждане на дете до 2г възраст, за да го прехвърля тогава на бащата?

Извинявам се, че задавам едни и същи въпроси, но наистина всичко ми е каша в главата.

# 6
  • Мнения: 9 050
Докато имате право на тези 315 дни, нямате право да получавате и 50-те процента. Когато обаче 315-те дни изтекът, ще можете да си си ги получавате тези 90 лева.
Освен това, когато изтекът 315-те дни, можете по всяко време отново да излезете в отпуск за отглеждане на дете. За да прехвърлите отпуска обаче, не е необходимо първо да излезете в отпуск, а после да прехвърляте. Просто, на 316-тия ден го прехвърляте не този, който ще го ползва.

# 7
  • Мнения: 133
Здравейте ! Искам и аз да задам своя въпрос. Последния ми болничен за първите 135 дни изтече на 05.02.2007 г. След това не съм подавала молба за удължаване на болничния до 315 дни. Имам ли право да се откажа от този болничен и мога ли да се върна на работа преди за изтекат тези 315 дни. Също така изкам и да прехвърля майчинството си на майка ми. Кога най-рано може да стане това.

# 8
  • Мнения: 9 050
Здравейте ! Искам и аз да задам своя въпрос. Последния ми болничен за първите 135 дни изтече на 05.02.2007 г. След това не съм подавала молба за удължаване на болничния до 315 дни. Имам ли право да се откажа от този болничен и мога ли да се върна на работа преди за изтекат тези 315 дни. Също така изкам и да прехвърля майчинството си на майка ми. Кога най-рано може да стане това.

Не. На това имат право само майките, на които 135-те им дни са изтекли преди 01.01.2007 г. Нямате право да се откажете от него, но имате право да не го ползвате. отпуска можете да прехвърлите на майка си едва когато 315-те дни изтекът.

# 9
  • Мнения: 39
Здравейте.Мога ли и аз да попитам нещо?Мен не ме е хващал новия закон за 315 дни.В отпуск за гледане на дете до 2 год.възраст съм до Декември месец.Ако започна работа по-рано на кой мога да прехвърля отпуска?Само на роднина ли?И бях чула,че той трябва да работи преди да му го прехвърля или няма такова нещо.Може ли човекът да е безработен или пенсионер?

# 10
  • Мнения: 24 467
Не, мила, не може така свободно. Писали сме по темата и сме дали извадки от чл. 164, ал.3 от КТ, а именно отпускът за отглеждане на дете до 2-годишната му възраст се прехвърля със съгласието на майката /има си декларации за това/ на бащата или на един от техните родители, като действително се иска, лицето, което ще ползва този отпуск да се намира в трудови отношения. В противен случай не може да става въпрос за отпуск.
Отново съветвам и тук майките, които ще започват работа преди децата им да са навършили 2- годишна възраст- регистрирайте се /подайте заявления/ до съответната Териториална дирекция "Социално подпомагане", за да ви обяснят съдържанието на програмата "В подкрепа на майчинството", която ще стартира около началото на м-ц март, по последни данни от тази "кухня". Държавата поема разходите по отглеждане на дете, чиито родители ще работят като заплаща на детегледач, избран от родителите МРЗ и осигуровка. Детегледачът трябва да бъде безработно лице, регистрирано като такова в Агенцията по заетостта.

# 11
  • Мнения: 39
Благодаря ти Judy.Май няма да мога да ползвам цялото майчинство в такъв случай Sad.А това за програмата звучи добре по принцип-ама как да си дам детето да го гледа някакъв непознат безработен избран от общината?Предполагам,че има и такива,които имат опит с деца ама...май ми е по-сигурно да го дам на ясла.Не че там е гаранция как ще го гледат-ама все пак има много дечица...

# 12
  • Мнения: 9 050
Благодаря ти Judy.Май няма да мога да ползвам цялото майчинство в такъв случай Sad.А това за програмата звучи добре по принцип-ама как да си дам детето да го гледа някакъв непознат безработен избран от общината?Предполагам,че има и такива,които имат опит с деца ама...май ми е по-сигурно да го дам на ясла.Не че там е гаранция как ще го гледат-ама все пак има много дечица...

Можеш да го дадеш на човек по твой избор. Например, ако имаш роднина, който е безработен, той се регистрира като такъв и ти го наемаш. Имаш право на избор. Не е задължително общината да избере.

# 13
  • Мнения: 24 467
Изрично от Агенция по заетостта и "Социални грижи" ми казаха, че може и баба му да е гледачка, леля му, братовчедка ми и т.н., ако не са пенсионери и отговарят на изискванията за безработен. Лицето си го одобряваш ти. Аз обаче си имам жена, която от 5 месеца идва почасово вече в къщи и бебето свикна с нея. Намерихме я чрез препоръка на познати.
При първото ми дете използвах роднина за първите няколко месеца, а след нея- пенсионирана съседка, разбира се не чрез упоменатата програма, още изобщо не се говореше за такива неща. Плащах си "от джоб" всичко.

Общи условия

Активация на акаунт