Питанка за морски свинчета

  • 5 937
  • 12
  •   1
Отговори
  Взехме си вчера 2 морски свинчета на по 1 месец.Братчета са, големи сладури!Едното е рошаво, другото гладко.
  Ако някой от вас има, моля да ми каже:

- Мога ли да ги окъпя, или не се къпят?
 - Какви препарати им се прилагат/за глисти, тения и пр./, че нали сме с малко дете , а тя иска да ги милва.
 - Трябва ли задължително да имат къщичка?
 - Да пият ли вода/купихме им поилка за всеки случай/?
 - Ноктите им режат ли се?
 - Дали стандартната клетка ще им е достатъчна като порастнат?Засега не се бият.


И каквото още се сетите.Много ще ви бъда задължена  bouquet, защото съм гледала всякакви гадини, ама такива не съм имала Blush

# 1
  • Мнения: 6 056
На нас ни казаха да не го къпем и ние не сме го къпали,то само се почиства. Можеш да го ваксинираш против гъбички ,попитай в някоя ветиринарна клиника. Вода му слагай в поилката и то ще си пие от нея-сменяй я всеки ден. Като за начало стандартната клетка е добра,но по-късно ще трябва по-голяма. Може да сожиш нещо в което са се крие,но не е задължително. Ноктите се режат ,но когато станат много дълги,но е добре да го направи специалист,защото има доста кръвоносни съдове там и се режат по специален начин.  Ами май,отговорих на всичките ти въпроси Wink,ако се сетиш още нещо -питай.

# 2
  • София
  • Мнения: 7 242
- Не се къпят, освен по изключиние, но не е препоръчително.
- Ние не прилагаме - принципно те не разнасят зарази, нито боледуват от опасни за хората болести и по-скоро те са уязвимите - лесно могат да се заразяват от хората, поради което и са използвани за опитни животни. Но както ти е казала nezito, ветеринар може да ги ваксинира с/у гъбички и евент. нещо друго
- не е задължително, но мн. обичат да се крият
- задължително пият вода
- не или, ако са мн. дълги - от ветеринар
- Май не, въпреки че не са много активни, особено след определена възраст. Моите са две, в най-голямата клетка, която имаше в магазина и им е добре. Доста пораснаха, откокто ги взихми.

Давайте им и зелено - марули, магданоз, копър, радика, краставица, ябълки  и от сорта. на моите давам ежедневно.

Има и форум за свинчета: http://www.morsko-svinche.com/

 

# 3
  bouquet
Аз все пак ги окъпах, като внимавах за ушичките им.Държаха се геройски, като знам какъв зор е да окъпеш котка примерно.Доста мръснички си бяха, защото хората от които ги вехме са си ..мърляви Sad.
Като го гледам това по-рунтавото ми изниква и друг въпрос newsm78Козината му е на едни такива завъртулки, като лизнати, много е сладък.Обаче точно зад ушите е по-оголено, а на гладкия свинчок е окосмено там.Това дали е нормално.Не е зачервено, просто е голо, около 1 кв.см.Успокоява ме факта, че и на майката и бащата беше така неокосмен тоя участък- те също са рунтави.А при гладките май всичко е наред.Инъче съм готова да се панирам, че нещо му има.
Обаче като ги окъпх и светнаха, милите, чак се разиграха.Дано не ги уморя.

# 4
  • София
  • Мнения: 7 242
Моите са късокосмести и имат такива оголени участъци зад ушите /особено едното/. Нормално е

# 5
  • Мнения: 3 050
Моите са късокосмести и имат такива оголени участъци зад ушите /особено едното/. Нормално е

първо честито на gerik Hug
и второ-нормално е и моето е с такива завъртулки и около ушетата няма косми Peace
за къпането знам, че трябва да е поне на 6 месеца и моето не съм го къпала поради тази причина нито веднъж, а е на почти 4-ри Simple Smile
ако искаш се регистрирай във форума за морски свинчета-може да ти дам линк и там ще откриеш много инфо и ще можеш да питаш ако имаш въпроси Hug

# 6
   Благодаря ви, момичета Hug Hug Hug
Между другото, като ги изкъпах и отначало се посдърпаха, сякаш не се познаха.Ама вече всичко е ОК Simple SmileЩе се регистрирам в оня сайт , намерих го.

# 7
  • Мнения: 2 700
Не знам дали си намерила отговор на въпросите си, но чак сега виждам темата и се включвам, защото моите отговори се различават в известна степен от преждеговорившите.
- При късокосместите къпането не е задължително, но при дългокосместите понякога се налага. Моето е дългокосместо и го къпя на 2-3 месеца (суша го с сешоар), а през лятото и така го охлаждам в най-големите жеги.
- Лекси ти е отговорила за ветеринар, но като цяло морските свинчета са напълно безопасни за хората.
- Това с къщичката е въпрос на характер. От моето детство имах дървена къщичка, която сложих в клетката още при закупуването на свинчето. Първите няколко дни я ползваше, докато се окопити, а после я изгриза в единия ъгъл, така че се наложи да я махнем,
- Не се притеснявай ако свинчетата ти не пият вода. Гледала съм 2 броя различни, по различно време. Единият пиеше вода само в краен случай - очевидно си набавяше водата директно от зеленчуците. На другият не можем да му смогнем. Доколкото си спомням и при двамата нуждата от вода нарастваше с възрастта, т.е. в началото може и да не пият по много.
- Ние не ходим по ветеринари, а режем веднъж месечно ноктите с нокторезачка. В този сайт има схема как да се режат нокти.

А покрай хранителните препоръки на Лекси се сетих и за още един много полезен зеленчук - червено цвекло (пълно с витамин С). Аз лично купувам по една глава, която беля и съхранявам в хладилника. Давам му ежедневно сурово цвекло и смело заявявам, че това е единственият зеленчук, на който няма насищане.

# 8
Майко, все са гладни тия свинчета и растат бързо.Най- обичат спанак, лопуш, салатка и моркови.Вода пият съвсем малко.Къщичката им е от картон засега и голямо скачане в/у нея пада, като зайчета са.Но не я гризат, де.Като я махна изглеждат унили, защото много обичат да се крият.По нататък ще им направя някаква катерушка/колибка от дърво или пвц.Кротки са и са доверчиви, но дребната им е взела акъла, много ги стряска сиромашинките, като писне наблизо до тях.Tова са те- Шмугльо/шарения/ и Шишко/белия/.А щерката им вика Фърбита- ха, де newsm78

# 9
  • В страната на бурите
  • Мнения: 959
Много са сладки - честито! Hug

Само внимавай да не им даваш много зеленчуци - зеле, марули, моркови, извън сезона - ако са нитратни - при тях това се натрупва и може да им стане нещо - моето умря така. Взимай храна от магазина за домашни животни.  И другото, което е - не чисти клетката със силни препарати - те често се търкат в нея и после се чистят - може да се отровят. Успех!

# 10
  • Мнения: 2 270
мога да ти препоръчам-да сложиш в клетката под талаша ,котешка тоалетна/силиконова-прозрачна/така не се налага да сменяш толкова често много талаш и изобщо не мирише.Върху тоалетната посипваш съвсем малко стърготини,колкото да не им е студено.

# 11
Зеленчуците са  собствено производство- то нали нямаше зима и на двора има зеления всякаква.Клетката само с веро, ако са я напишкали, но аз слагам найлон на дъното и като обърна клетката и всичко се отлепя и пада .А талаша го взимам от една дърводелна до нас, пресявам го, суша го, че е от прясна дървесина и така ми излиза без пари.Сменям го на 3-4 дена и не мирише.Даже писах и в една друга тема днес, че тия свинчета се обслужват лесно и хич не са мръсни, на което би те навело името им.
Само за тоя вит.С не ми е много ясно как си го набавят и колко е нужно да добавям в поилката newsm78Вие слагате ли на вашите зверчета?
И се чудя удачно ли е да им давам от сеното на магарето и зайците на комшията Joy, дали ядат каква да е трева, де.Защото, онова пакетираното ми изглежда съмнително.

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 20:01 от gerik

# 12
  • Мнения: 2 700
Аз лично не мия клетката с препарат, а с вода с оцет. Води се, че оцетът абсорбира миризмите.
Иначе за витамин С, казах ти и по-горе - червеното цвекло е бомба с витамин С. Ако им режеш ежедневно, няма да ти се налага да даваш допълнително.
По отношение на талаша трябва да провериш дали този, който има до вас е подходящ. Някои видове дървесина са забранени за морски свинчета, но не знам кои (аз купувам от магазин) - така, че провери, за да не си късаш косите после. Същото важи и за сеното Peace

Общи условия

Активация на акаунт