Такса за придружител в болница

  • 2 682
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 24 467
Уважаема д-р Слънчева,
Въпросът ми не е с пряк здравословен характер, но има доста общо с това и вълнува много родители, чиито деца постъпват на болнично лечение. Наскоро на моя позната й се наложи на лекува 4- годишната си дъщеря в болнично заведение от пневмония и, естествено, трябваше да остане да я обслужва. Предполагам, че никой не намира за нормално толкова малко дете да  стои 10 дни само. В края на лечението на майката бе поискано заплащане на т.нар. такса за придружител и на въпроса й поради каква причина й се искат тези пари й бе отговорено, че това било, буквално "поради възможността, която й дават да стои при дъщеря си". Не намирам изобщо това за нормално при условие, че на този придружител не се предоставя нищо и болницата няма каквито и да било разходи по него. Напротив този придружител е абсолютно необходим при малко дете. Няма да пиша подробни мотиви към това свое мнение.
Въпросът ми е на какво нормативно основание почива тази претенция за събиране на този тип такса?
Благодаря Ви предварително за отговора.

# 1
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Да си призная вапросът Ви много ме затрудни. Действително не би трябвала да се плаща такава такса при положение, че няма друга алтернатива за гледането на такова малко дете.
Знам, че в някои болници предлагат стая за майката и детето и там тя плаща минимална такса за хотелската част, но също така знам, че в други болници се плаща при положение, че не се осигурява легло за майката. Мисля, че най-добре е да се обърнете стози въпрос към МЗ и директорът на съответната болница.
Аз самата също съм плащала за престой в болница като придружител по 10 лв на ден.

# 2
  • Мнения: 24 467
Благодаря Ви все пак. Аз лично мисля да накарам моята позната да подаде жалба и саморъчно ще й я напиша. Направо се отвратих- нито легло са й предоставили, нито каквото и да било друго, а толкова малки деца не могат да бъдат без придружител. Просто е противно на каквато и да било логика да се скубе и печели от нещастието на хората, които и без друго са толкова нещастни с тежко болните си деца, настанени в болнично заведение.

Общи условия

Активация на акаунт