специалисти за работа с деца със зрителни проблеми?

  • 2 952
  • 16
  •   1
Отговори
  • Мнения: 888
Имам приятелка с детенце /на около 2 годинки/ с ретинопатия!Живеем в Русе и ме интересува дали някой може да ни препоръча специалисти в града, които се занимават /обучават/ с такива дечица със зрителни проблеми!Ако имате някакви координати пишете моля Ви!Детенцето е момиченце и е голяма умница, много искам да им помогна някак и понеже майка и не използва интернет се обръщам аз към Вас!
Благодаря предварително! Hug

# 1
  • Мнения: 888
Ако не знаете за в Русе напишете за други градове в страната- а аз ще се опитам да проуча чрез тях дали има обучени хора за нашия град!
Рових много в архива и изчетох доста неща за ретинопатията!Ако някой има нещо ново нека сподели!Моята приятелка сега събират парички за операция в Израел!Ще съм благодарна за всякаква по- нова информация за заболяването и лечението...шансове... Hug

# 2
  • Мнения: 2 116
Здравей Иви 2000! Моето дете е с такава диагноза! Центровете в страната са два-София и Варна! Свържи се с училището за незрящи деца във Варна и от там  може да те ориентират за Русе как стоят нещата!  Peace Желая ти успех!  Peace Мисля че твоята приятелка е и моя такава!  Wink

# 3
  • Мнения: 46
Към ресурсния център в Русе има назначен тифлопедагог, както и в ОУ "Васил Априлов". Ако ти трябва повече информация ще пиша довечера след работа!

# 4
  • Мнения: 888
Mishence напиши ми за този ресурсен център- къде се намира и телефон ако имаш...Каква е практиката на двете места /там и в училището/?Води си детенцето там и се занимават..., но изисквания за възраст има ли?Какви парички струва?Отзиви за работата на специалистите, ако имаш представа!...
Благодаря предварително!
Здравка79 напиши ако можеш координатите за София и Варна тук във форума, за да се възползват и други нуждаещи се, макар да се моля да няма много такива Praynig! Или ми пиши на лични:както предпочиташ!

# 5
  • Мнения: 2 116
Ето информацията, с която разполагам:

Училище за деца с нарушено зрение
ул."Ломско шосе" 85
София-1229
тел.02/38-12-64-директор

Училище за деца с нарушено зрение
кв."Аспарухово", местност"Вилите"
Варна-9260
тел.052/77-42-70-директор

Българска асоциация за обучение на зрително затруднени деца
ул."Шипченски проход" 69А
София-1574
тел.02/73-541(489)-председател

Асоциация на родителите на деца с нарушено зрение
ул."Ломско шосе" 85
София-1229

Българска фондация"Училища за деца с нарушено зрение"
ул."Ломско шосе" 85
тел.02/38-12-64-прецедател



Това е!  Peace И аз като теб се моля да има по-малко деца, които се нуждаят от подобни услуги!   bouquet

# 6
  • Мнения: 888
Благодаря на Здравка79bouquet

# 7
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
Моето дете е с ретинопатия. Имам съвсем пресни наблюдения от училището във Варна. Миналата седмица бях да го видя и да се запозная по обстойно с процеса на образование. Имам наблюдения и от работата в   рехабилитационния център в Пловдив и учителите по полезни умения и тифлопедагогика. В момента дебна за интегриране в масово училище, което е много трудно. Поне за нас. Ако с нещо мога да помогна, пиши.

# 8
  • Мнения: 46
Ресурсния център в Русе се намира в Професионалната гимназия по речно корабоплаване и корабостроене /бившия корабен техникум - до стоматологията/ на първия етаж - стая 101 и 102. Доколкото знам тифлопедагожката работеше през първия срок с деца от СОУ "Йордан Йовков" и специализирана детска градина "Зора". През втория срок трябва да обхване и други деца. С нея може да те свърже директорката на центъра - Гинка Иванова. От родители на деца с такива проблеми съм чувала добри отзиви за нея, има и опит.
В ОУ "Васил Априлов" работи Весела Стойчева, сурдо и тифлопедагог. Тя обаче има опит предимно с деца с проблеми със слуха.

# 9
  • Мнения: 888
mishence, благодаря за информацията!  bouquet
eli-nora, твоето детенце къде е обучавано?Има ли във Варна към училището пансион или нещо подобно, подсигурени за децата, които не са от града?Какво обучение предлагат>?Ти какво впечатление доби при посещението?Какво би струвало...?И ако може да напишеш за Пловдив- този рехабилитационен център какво предлага?За какъв период от време?Оставяш си детенцето там ли>?Само?Деца на каква възраст се приемат и за двете места?
Много въпроси за което се извинявам, но ако може малко по конкретни неща! Praynig

# 10
  • ...на брега на голямата река....и близо до морето
  • Мнения: 214
mishence, благодаря за информацията!  bouquet
eli-nora, твоето детенце къде е обучавано?Има ли във Варна към училището пансион или нещо подобно, подсигурени за децата, които не са от града?Какво обучение предлагат>?Ти какво впечатление доби при посещението?Какво би струвало...?И ако може да напишеш за Пловдив- този рехабилитационен център какво предлага?За какъв период от време?Оставяш си детенцето там ли>?Само?Деца на каква възраст се приемат и за двете места?
Много въпроси за което се извинявам, но ако може малко по конкретни неща! Praynig
Отидох във Варна преди една седмица да видя училището и въобще да приключа една много важна фаза от живота си, пълна с неизвестностти.
Училището се намира в кв. Аспарухово. От спирката се върви към 50-100 метра пеша по асфалтиран път. Сградата е триетажна, с алуминиева дограма, двора е с трева и маркиран с обозначения по полезни умения и ориентация за децата. Отзад има борова гора, а отпред е морето. Персоналът е много любезен. Има интернат за деца, които са там от други градове.. Стаите са с по четири легла с матраци, светли, чисти, и имат санитарен възел към стаите, в коридора имат гардеробчета. Нещо като малки гарсониерки. Трапезаритя е много голяма, на малките деца се сервира. Храната е много добра по количество и качество, на ден на дете се полагат 2,50 лв. Издевателства, подигравки и гадости от страна на персонал и деца няма. Това, което съм чувала за училището в София, е немислимо във Варна. Директорът, г-н Петров е много стриктен по всички параграфи. Учебната база е присобена за всички необходимости на незрящите деца. Влязох в кабинета за първи клас, децата бяха 5-6 и учеха Брайловия буквар. Имат часове, както в масовите училища.
Това, което лично мен не ме устройва е, че наемите са много високи. За човек като мен, който е сам родител на 3 деца е непосилна сумата от 200 евро за жилище. Мислех безкрайно много да се преместим с децата ми там и да бъдем до нея за да не страдаме всички, но се оказа тежък камък за плещите ми. Преместването иска солидна инвестиция за първоначален старт в друг град и затова временно замразявам с тази ми амбиция.
Посещавахме рехабилитационния център в Пловдив близо 2 месеца. Преподавателката е незряща, което повлия много добре на отношенията им. тя се явява и нещо като ресурсен учител, преподавател е и по компютарна грамотност на незрящите курсисти. Обучи дъщеря ми на Брайл , полезни умения като държанието сред другите, реакциите, обноски. Направо си беше готова за първи клас. Водихме я от 9 часа до 11 приключваха. Оставяхме ги сами в кабинета и чакахме отвън или в градинката или в кафенето. Редувахме се с дъщерите ми, защото работя.
Много упорито в момента работя по въпроса за обучението на детето ми в масово училище. Това е много трудна и мъчителна процедура. Учебни помагала за незрящи деца няма, също и листовете, които се слагат на Брайловата машина. Ще търсим, няма друг вариант.
Дъщеря ми иска да учи и аз съм длъжна да удовлетворя нейното желание. Тя го заслужава. Както и заслужава да се почувства пълноправен човек в обществото.
Всичко, което сме постигнали с нея, го дължа най-вече на дъщерите си, които полагат големи грижи за нея. Те и предоставят обилна информация за всичко, което я интересува, обучават я на клавиатурата и непрекъснато я третират като равен човек. Присъства на всичките им приятелски посещения и обича да общува с всички. Поради тази причина за нас е немислимо да се разделим.
В общи линия -това е. Ако има още нещо, питайте, на вашите услуги съм


# 11
  • Мнения: 108
Здравей
Това са координатите на Ресурсния център в Русе:гр. РУСЕ, ПЛОЩАД “ЛЕВСКИ” 1а- намира се в Корабния техникум - етаж 1 - до самия вход,телефон (082) 816 160, факс (082) 861 583 - директор е Гинка Иванова. Тифлопедагог е Анета Филкова Петкова, която работи в СДГ "Зора. А това е web страницата на Ресурсния център -http://rcrs.my.contact.bg (все още  е в процес на правене, но можеш да я разгледаш)
адрес за електронна кореспонденция g.ivanova@mail.bg
Дано съм ти помогнала.

# 12
  • Мнения: 109
Аз съм от Добрич и моя приятелка се занимава с хора със зрителни затруднения. Позволявам си да пиша от нейно име. Тя самата има проблеми със зрението, работи с говоряща програма, ползва Интернет и т.н. Тя доста активно работи по посока интегрирано образование и много държи на това. Вече е "докарала" до 9 клас в Езикова гимназия едно момче, което е родено сляпо. Пиша в тази тема, защото тя може да услужи на тези, които желаят или да ги ориентира във връзка с учебниците. В центъра, в който работи моята приятелка, досега са направили на брайл всички учебници или почти всички , центърът разполага с брайлов принтер, набират текстовете и т.н. Момчето прави контролни по математика, както вече писах, учи в Езикова гизназия. Според мен това е правилния път, вече има достатъчно технически средства и възможности всяко дете да учи сред връстниците си.
И още нещо, това момче не споделя, че някой му се подиграва или се държи лошо с него в училище.
Извинявайте за дългия постинг...

# 13
  • Мнения: 888
Момичета  Hug благодаря на всички ви за бързите отговори!записах подробно всичко, което сте ми дали като информация и ще я предам на моята приятелка, а решенията /къде и кога/ тя ще си взема сама... Едно голямо мерси  bouquet
нека децата ни бъдат здрави, доколкото това е възможно Praynig

# 14
Аз съм от Добрич и моя приятелка се занимава с хора със зрителни затруднения. Позволявам си да пиша от нейно име. Тя самата има проблеми със зрението, работи с говоряща програма, ползва Интернет и т.н. Тя доста активно работи по посока интегрирано образование и много държи на това. Вече е "докарала" до 9 клас в Езикова гимназия едно момче, което е родено сляпо. Пиша в тази тема, защото тя може да услужи на тези, които желаят или да ги ориентира във връзка с учебниците. В центъра, в който работи моята приятелка, досега са направили на брайл всички учебници или почти всички , центърът разполага с брайлов принтер, набират текстовете и т.н. Момчето прави контролни по математика, както вече писах, учи в Езикова гизназия. Според мен това е правилния път, вече има достатъчно технически средства и възможности всяко дете да учи сред връстниците си.
И още нещо, това момче не споделя, че някой му се подиграва или се държи лошо с него в училище.
Извинявайте за дългия постинг...
zdravei!kazvam se ivelina nikolova.diplomiran tiflopedagog sum.4 god.raboteh kato resursen ucitel v sof.uciliste.imam opit .rodom sum ot Dobrich.spdeljam fakta otkude sum,zast.iskam cres teb da izkazha zadovolstvoto si ot uspehite na prijatelkata ti!pozdravi ja ot men:-)ste se radvam da mi pishete na maila.s udovolstvie ste pomagam s kakvoto moga.tuk,v sf,rabotja po proekti za mladite nezrjasti-konna ezda,na kafe v tumnoto.radvam se,ce popadnah na foruma!uspeh

Общи условия

Активация на акаунт