Помощ твърди гърди

  • 1 467
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 20
Здравейте момичета.
 Аз родих преди три дни и сега май ми идва млякото защото гърдите ми са ужасно твърди, но не мога да ги изцедя нито с помпа нито с ръце а пък бебка нещо не щя да суче. Дайте някой съвет как да се облекча и колко време мога да държа бебето полугладно. Пробвах и с горещ душ ама май не чувствам кой знае какво облекчение. Колко време може да се кара така и дали трябва да звъня на доктор?

# 1
  • София
  • Мнения: 1 750
Честито бебче! Да е здраво и слънчево! Много радостни мигове да изживеете заедно!

На въпроса ти - това, което на мен ми е помагало при твърди и напрегнати гърди е:
- сучене на бебка - тя ме изцеждаше най-добре. С помпа не можех да изцедя много.
- горещи душове преди кърмене, за да се улесни потичането на млякото и студени компреси след това, за да се поуспокоят гърдите, а и за да се понамали лактацията, а от тук и препълването на гърдите.
- зелеви листа увити около зърното, без да го покриват - това също намалява лактацията.
Постепенно със сученето на бебка нещата ще се регулират според нейните нужди. Не е нужно да държиш бебето гладно, давай й да суче по-често. Така тя ще помогне на кърмата да потече или да се отпушат евентуални запушени канали. Не прекалявай и с цеденето, защото така даваш сигнали на организма да произвежда още кърма и гърдите ти ще се препълват.
Виж и в Библиотеката на този форум, има доста полезни неща, които ще ти помогнат.

Успех!   bouquet

# 2
  • Мнения: 394
аз не си вземах душ, а си пълнех една купа с почти гореща вода и потапях гърдите си. кърмата ми тръгваше сама след малко и после беше лесно да я поизцедя с масаж. масажа го почвах още докато гърдите ми са във водата.

# 3
  • Мнения: 950
И аз бях така. Вдигнах температура (40 градуса) и по спешност трябваше да се изцедя по някакъв начин. Вземах си горещ душ или слагах колкото се може по-гореща кърпа на гърдите (увивах тази, която ще цедя) и после с една помпа на Камера (тогава ми беше най-лесно с нея) се цедях. За 1/2 час успявах да изкарам може би 20-30 грама, обаче после стана по-лесно.

# 4
  • София
  • Мнения: 1 056
Момиче, вземай бебето и го слагай на гърдата. Какво значи" нещо не щя"? Ако заспива, го разбуждай. Щипват се по вратлето, по ушето, изобщо където ти се струва подходящо за да го разбуждаш. Особено ако има жълтеничка, ще е доста поспаливо. Бъди търпелива и го разбуждай.
А за да изцедиш по-лесно да облекчиш твърдите гърди пробвай така: Вземаш хавлиена кърпа, слагаш я под горещ душ и я налагаш на гърдите (внимаваш да не се изгориш, де). Цеденето на ръка не знам защо не ти се получава, ако правиш така, би трябвало да ти се получи - с дясна ръка на дясната гърда, палеца отгоре, показалеца отдолу на ареолата я обхващат (гледаш да не излизат от кафявата част), натискаш леко навътре към ребрата, стискаш пръстите и едновременно с това дърпаш навън/напред. В началото е възможно да не потича нищо, но след няколко ритмични движения ще се задействат жлезите (те са точно там, в кафявата част).
На мен ми се е случвало да помпам и по 3-4 минути докато потече изобщо. Това е най-ефикасния за мен начин, аз помпа не съм ползвала, но ако има и други начини, те ще напишат майчетата.
Но най-добрата помпа е бебето. Слагай го често да суче (не гледай часове, а следи бебето кога иска). Ако ти са толкова напращели, че зърната ти се губят и бебето не може да засуче, трябва да изцедиш малко за да се облекчи и тогава дай, нищо ако поплаче 5 минути бебето.
И колкото по-скоро ги облекчиш гърдите, толкова по-добре, че да не си докараш запушване на каналите, че и по-лоши работи да не станат.
Бебето ти и то сега се учи кое как да прави, сега се нагаждате един към друг, сега е момента да му помогнеш да засуче правилно. Не го оставяй да заспива, ако се дърпа го остави малко гладно, пак го слагай, и така докато разбере какво се иска от него. Ако го оставиш така да не суче има реална опасност съвсем да откаже гърдата.
И дано не е хранено/не го храниш с шише, че ще ти е още по-трудно. Ако са ти казали да даваш вода я спри - едно кърмаче няма нужда от вода - всичко си набавя от кърмата.
Залъгалка ако си тикнала също я махни - по-добре цица в устата.
Малко дълго стана, ама то ми идва отвътре...
Айде успех, ако имаш още въпроси, давай...

# 5
  • София
  • Мнения: 2 162
Жожи, ето ти един линк с картинки за ръчно изцеждане- http://www.lactationinstitute.org/MANUALEX.html
Направи това, което са ти казали момичетата- топли компреси/душ, зелевите листа за облекчаване на болката и често слагане бебето на гърда. Не очаквай гърдите ти да омекнат от самосебе си- трябва да изкараш млякото навън. Докторът ще ти каже същото.
Ако имаш проблем с поставянето на бебето на гърда и засукването тук има видеоклипчета, които ще ти помогнат.

Успех и леко кърмене!

# 6
  • София
  • Мнения: 368
На мен в такъв случай много ми помагаше изцеждането с механична помпа.

# 7
  • Мнения: 994
ако имаш възможност си рентни добра електрическа помпа. колкото и да слагаш бебето на гърдата, за да отпуши, ако то не суче правилно няма да стане. точно на 3тия ден в болницата ми се надуха гърдите, независимо, че бебето беше през час да суче (оказа се, че не суче добре). е, лактейшънката се появи директно с Медела-та и ме спаси.

# 8
Честита ти рожба да ти е жива и здрава. Аз имах същия проблем гледам момичетата добре са се справили. За топлите компреси и изцеждането задължително. Мен лично от помпа единият път ми станаха така. Изцеждаш докато омекнат напълно знам колко е мъчно, но след това е вече лесната част. За пиенето на течности трябва да се поограничиш докато се оправят гърдите. На мен педито ми препоръча солен айран, намалява жаждата.

# 9
  • Мнения: 166
... палеца отгоре, показалеца отдолу на ареолата я обхващат (гледаш да не излизат от кафявата част), натискаш леко навътре към ребрата, стискаш пръстите и едновременно с това дърпаш навън/напред. В началото е възможно да не потича нищо, но след няколко ритмични движения ще се задействат жлезите (те са точно там, в кафявата част).

Сега си спомням колко твърди и болезнени ми бяха гърдите в болницата, след като млякото дойде, огромното ми желание да си накърмя бебчето и неумението и от моя, и от нейна страна ( въпреки ясно изразения и сукателен рефлекс ), което направо ме побъркваше и ме караше да си мисля глупости...  smile3518 И тук дойде помощта от една от акушерките, които се грижеха за бебечетата - да са нахранени или дохранени, изкъпани, с чисти памперси, повити и претеглени... Хвана зърното ми и направи точно това, което е описала ludmilana и ми обясни, че когато зърното е напрегнато и твърдо, бебче и при най-добро желание не може да засуче... А по този начин, след известно количество ритмични движения, млякото се освобождава и потича, а зърното омеква и тогава вече е готово за бебче. Е, в началото е малко болезнено, нооо както знаем, лесно мама се не става, пък и сама ще видиш, че нищо не може да се сравни с гледката на полузаспало сучещо беборанче с кръгли бузки, сгушено в мама, примляскващо сладко-сладко...  Two Hearts Можеш да си приготвиш някаква кърпа, в която да се поизцеждаш до омекване на зърното и след това да го предложиш. Аз като я сложех на гърдата, си помагах с пръсти  Flushed  просто и натисках лекичко брадичката надолу, за да си отвори максимално устичката и да захапе възможно най-много от ареолата  hahaha И най-важното: трябва да се отпуснеш и да се успокоиш  yes  Ако това ще ти помогне да го направиш, ние вече сме на 8 месеца и до сега най-лесно ми остава цеденето на ръка ( иначе помпата тип спринцовка ми помогна много в началото, но след цеденето с нея изцеждах още толкова и на ръка ). Просто с течение на времето техниката се усъвършенства и няма да остане мебел у вас, която да не си изпръскала с кърма, докато се цедиш  smile3532 А за сега и компресите ще ти се отразят много добре, бъди търпелива и скоро проблемът с болезнените и препълнени гърди ще си отмине и като ви дойде часа за папане, млякото ще си потича само.
Успех, мила, радостните мигове с бебенце тепърва ти предстоят   bouquet

# 10
  • София
  • Мнения: 1 056
Жожи, пиши кво стана, бе, оправихте ли се?

Общи условия

Активация на акаунт