до мамите в Англия

  • 2 323
  • 2
  •   1
Отговори
Здравейте бъдещи и настоящи мами!

блъскат се от няколко дни огромни питанки в главата ми и ужасно се радвам, че намерих този форум, където се надявам някоя от вас поне мъничко да може да ме ориентира в обстановката  Embarassed

ще разкажа на кратко малко предистория за да не звучат много объркани въпросите ми..след 4 годишна дистанционна любов с моята половинка (аз в държава от ЕС, а той в БГ) идва вече времето да се съберем заедно и да създадем семейство, но той получи предложение за работа в Англия и съответно това означава, че и аз автоматично заминавам при него, не мога повече да търпя това разстояние и тези безкрайни събирания и раздели..това, което ме притеснява е дали ще можем да си позволим да имаме дете?! знам, че не е много правилно да мисля дали ще ни стигат парите в такъв момент, но не искам да гледам детето ни в мизерия  Cry
знам, че ако родя детето в държавата където съм сега, ще получавам около 600 евро на месец детски, а до колкото разбрах от четене по сайтовете, ако го родя в Англия и нямам 6 месеца стаж там, ще получавам само 17 лири на седмица? така...ако това наистина е така, мога ли да родя в Англия, а да взимам детските от сегашната ми държава? това разбира се предполага да продължа да се осигурявам тук, а да живея в Англия...
ох, знам че звучи объркано, аз самата съм много объркана, а не искам да го спирам да замине, искаме и дете да имаме вече, предстои ми завършване и някак си всичко се обърна с краката на горе и ужасно се притеснявам  Embarassed Cry
другото, което ме притеснява е въпроса с парите..колко е месечната издръжка на двама души горе долу? за наем предполагам, че отиват около 700-800 лири на месец, но другите разходи колко са ориентировъчно?
много ще съм благодарна на всеки, който ми помогне..   bouquet

# 1
  • Мнения: 2 032
Addy, добре дошла във форума.
Ще ти отговря първо накратко със субективно мнение, а после с малко факти.

1 Създай семейство и дете, без да се терзаеш в "пазаруване" за най-добри социални добавки. Това е моето мнение, съвсем накратко.

2 Сега малко факти за Англия, долколкото знам, пък ако греша, някой да ме поправи.
Въпроса ти споменава "стаж". Това предполага, разбира се, да имаш право на работа и да намериш подходяща работа. Ако си отметнала тези неща, и имаш 26 седмици стаж, имаш право на Statutory Maternity Pay. Ето детайлите, на английски:

"SMP is payable at a rate of 90 per cent of average earnings for the first six weeks. A further 20 weeks are paid at the standard rate set by the government, which is £108.85 per week from 2 April 2006 (this will increase to £112.75 per week in 2007/08), or 90 per cent of the woman's average weekly earnings, whichever is lower.
For babies due on or after 1 April 2007, the entitlement to SMP is extended from 26 weeks to 39 weeks."

Това е минимума, много работодатели предлагат по-добри пакети. При мен беше 3 месеца на пълната ми заплата, после на SMP, а след като се върна и остана 9 месеца на същото място, още 3 заплати (на 3 части). Значи много зависи от добрата воля на работодателя.
Иначе, в момента по закон имаш право на до 1 година майчинство (по-голямата част е неплатено).

Ето ти връзка към сайта на министерството зна труда и пенсииите, там има подробности:
http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefits/statutory_maternity_pay.asp

След като се роди детето, има добавки които зависят от доходите (т.е. получават се от семейства с доход под един праг, определен от правителството), има и неща съвсем мъничко, което е независимо от доходите: към 70 лири на месец за едно дете.

Доколкото знам, не можеш да живееш в една държава, а да получаваш детски от друга, но смътно си спомням, че немски майки преди време дискутираха това, можеш да питаш в тяхната тема.

Кажи в кой град смятате да живеете, и тогава по-конкретно ще можем да изброим/дадем пример рутинните разходи. Тя баба знае и две и двеста, ама в Лондон по към двестата отива Simple Smile Така че, посочи града, и ще сметнем набързо неща като наем, транспорт и подобни.

# 2
Благодаря ти Алиса за бързото включване!  Simple Smile
няма да имам и един ден стаж и съответно няма да мога да получавам тези statutory maternity pay  Sad
и аз разбрах, че ще имам право на тези 70 лири месечно т.е. 17 лири на седмица или нещо такова
града е Лондон, да...сега живея във Виена и ми е ясно какво означава скъп живот, но сигурно в Лондон свят ще ми се завие   #Crazy
благодаря ти за подсказката с немските мами, отивам да търся...

Общи условия

Активация на акаунт