Има ли глоба за изтекъл международен паспорт?

  • 7 364
  • 28
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 176
Четох темата за глобите на ЛК и се сетих да попитам за изтекъл международен паспорт. Преди година имаше глоба и на инат не си извадих. Някъде коментираха ( преди година) в Господари на ефира, че било нелегално това глобяване, но въпреки всичко от МВнР някаква кака говори и каза, че паспорта бил държавна собственост и ,ако е изтекъл трябва да се върне или, ако не го направиш, ще платиш глоба. Това още ли е така и, ако да, колко е глобата?
Паспорта ми е изтекъл преди 2г.

# 1
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
мен не ме глобиха, мкогато си вадех нов;
бях закъсняла повече от година;
това става в 3то РПУ;
но съм чувала, че имало управления, в които глобявали;

# 2
  • Мнения: 793
Mamica, за изтекъл май няма, за загубен ако не върнеш стария има и тя беше 20 лв. преди година. На мъжът ми не можахме да го намерим от детските му години и го глобиха.

# 3
  • Мнения: 4 176
Паспортите вече в РПУ-тата ли с евадят? Нещо не ми се вярва. Преди години в общините се подаваха документи. Как в РПУ, ще вадят паспорти? newsm78 или е нещо ново?

# 4
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Е как в общината?
Винаги са се вадели в полицейските управления.
Откакто имам паспорт, все там съм го вадила.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 3 566
Две приятелки си сменяха паспортите, които им бяха с изтекъл срок /почти еднакъв/, но в две различни общини. Резултата е, че едната плати 60 лева глоба, другата нищо. И двете са ги викали при началника на 4 очи, за да ги разпитва какво работят и с какво се занимават. Преди това са попитали служителите ще им бъде ли наложена глоба, казали са им няма регламентирана, но трябва да говорите с началника, което ме навежда на мисълта, че глобата е по негово усмотрение.

# 6
  • Мнения: 4 726
Паспортите вече в РПУ-тата ли с евадят? Нещо не ми се вярва. Преди години в общините се подаваха документи. Как в РПУ, ще вадят паспорти? newsm78 или е нещо ново?
В РПУ-тата винаги са се вадели и дори мисля, че само в централните. Относно глобата почти съм сигурна, че има. Налагат санкции дори ако паспорта е бил откраднат и не си уведомил в срок за това Peace

# 7
  • Мнения: 4 176
Е, ще е много хубаво някоя мама юрист да се включи и да каже има ли закон/ наредба, която да кава, че се налага глоба и каква е тя.

# 8
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Санкцията  е предвидена в Закона за българските документи за самоличност:

Чл. 81. (1) Наказва се с глоба от 20 до 150 лв. български гражданин, който:
...
5. (доп. - ДВ, бр. 29 от 2003 г.) не представи документа за самоличност на органа, който го е издал, в 3-месечен срок след изтичане на неговата валидност или след отпадане на основанието за издаването му;

# 9
  • Мнения: 5 370
Е, ще е много хубаво някоя мама юрист да се включи и да каже има ли закон/ наредба, която да кава, че се налага глоба и каква е тя.
Не съм юрист, Мамице, но си върнах миналата година паспорта с огромно закъснение. Говоря за 6 РПУ. Само ми се усмихна мацката и го перфорира като невалиден.
Пипинце, тия , новите наредби, важат за вече новите паспорти, които са издадени след един определен момент. Аз съм "заварено положение"-моят съм го вадила април 2000 година, и тогава това положение не е съществувало.
Мамице, дано съм успяла да ти помогна с моя скромен постинг.  bouquet

# 10
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
тук няма "заварено" положение; това не е нова наредба, та промяната е от 2003 г., кое му е новото?

Във всички паспортни служби висят по стените наказанията, които се налагат за невърнат навреме паспорт. Друг е въпросът, че всичко опира до кефа на началника на паспортната служба или служителката на гишето.
Ако искат, ще наложат глобата, ако искат - няма.
както и размерът на глобата. Затова едни плащат глоби (били те 20 лв. или 60 лв., а други нищо).

# 11
  • Мнения: 5 370
тук няма "заварено" положение; това не е нова наредба, та промяната е от 2003 г., кое му е новото?

Във всички паспортни служби висят по стените наказанията, които се налагат за невърнат навреме паспорт. Друг е въпросът, че всичко опира до кефа на началника на паспортната служба или служителката на гишето.
Ако искат, ще наложат глобата, ако искат - няма.
както и размерът на глобата. Затова едни плащат глоби (били те 20 лв. или 60 лв., а други нищо).
Точно за завареното положение идеше реч в предаването на "Господарите", това си го спомням много добре.
Когато аз съм си вадила паспорта-такава наредба не е имало.
И самият потърпевш беше извадил точно това като довод. Stop
П.С. По-горе съм написала , че моят паспорт е от 2000 година-тоест, унищоженият ми вече паспорт.Така че за мене тази наредба се явяваше нова, разбираш ли? И направена постфактум, без да сме информирани. Абсолютно не е имало разгласа, само в Държавен вестник е била обнародвана, а нали се сещаш, че масовият българин не чете катаден ДВ.

# 12
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
непознаването на закона не означава избягване на наказанието по този закон
за това говоря аз Grinning;
Но това вече е друга тема.

# 13
  • Мнения: 1 952
Глоба би трябвало да има, но почти е сигурно, че ще ти се размине. Една приятелка имаше освен закъснението, и стар паспорт , които е трябвало да върне по пощата в страната много отдавна, понеже е пътувала и със стария,и с новия ,но го е забавила с доста. Перфорират го невалиден и това е .

# 14
  • Мнения: 5 370
непознаването на закона не означава избягване на наказанието по този закон
за това говоря аз Grinning;
Но това вече е друга тема.

Има обаче един друг  момент-информиране на широките народни маси по някакъв начин, разбираш ли???
Как се намират начини да бъдем информирани, примерно, с ЕЙ ТАКИВА БУКВИ, че парното ни ще бъде спряно, ако не го платим???
Аз лично не помня да съм чела тогава я във вестник , я да съм чула по радио/ТВ за тези глоби.
Това беше и основната теза на оплакващия се тогава по "Господарите".

Общи условия

Активация на акаунт