Традиции за поколенията

  • 849
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
1. Интересно ми е, как във вашите държави се процедира по въпроса с "наследството" за поколенията ?( ще обясня какво имам предвид)
Например има ли традиционно подарък от съпруга към съпругата при раждането на всяко дете, нещо което да остане за детето след време за спомен? Или пък въобще някакъв спомен за децата след като порастнат? Има толкова много неща, които се продават в нета, специални пръстени, гравирани кутийки с първи зъб, къдрица, сребърна лъжица, сребърни гребени и залъгалки, медалиони със снимки и други такива щуротии.
2. Традиция ли е да се подаряват и извън семейството или не?
3. Вие имате ли си нещо, което смятате да оставите на децата си? Семейно бижу? Книга с домашни рецепти? Писма за децата като порастнат? Паричен фонд? Видеофилми?
4. А кога по принцип се подаряват такива неща? На сватбата? На завършването? При раждане на първо дете? След като вие починете?

# 1
  • Мнения: 3 367
не..по почти всички точки..мисля че е ? на семейна традиция повече,не на държава к се живее..
*
имам един златен пръстен от баба ми,отива за Ния
*
паричен фонда нямат,да си печелят стипендии и да му мислят
*
имам написан текст за родосл.им дърво от моя страна,2 копия за 2та...ще им го дам като стане дума и се поинтересуват
*
къдрици,зъби,картички,снимки,филмо и пр събирам за всеки в кутия,ще им ги дам когато се заженят сигурно.
*

# 2
  • Мнения: 619
Като родих Ивона,свекървата ми подари един кръст,и ми каза че и бил подарен от нейната свекърва при раждането на зълва ми.И се предполага че аз ще го дам на дъщеря ми когато стане мама.
Това са ми дали на мен,а аз какво ще дам , newsm78
засега имат само паричен фонд,зъби ,къдрици и лъжици не пазя. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 3 491
Нямаме веществени неща, но си мисля, че ще е хубаво да им оставя нещо като семейна история. Аз самата не съм с кой знае какво силно чувство за родова и семейна в широкия смисъл на думата принадлежност, но пък не знам те що за хора ще са, и ако ги тресне американската мания по генеалогия, ще са ми благодарни.
На този етап обаче съм толкова инертна, че даже снимки ме мързи да правя, какво остана да ги организирам.

# 4
  • Мнения: 2 907
Аз живея с мисълта, че всичко, което притежавам аз ще бъде един ден на детето ми. А за специфични предмети, които се предават от поколение на поколение, хм. Имам един много стар пръстен от майка ми, тя го е получила от баба и т.н.
Много се старая в правенето на албум на детето. Истински албум с хартиени снимки. Наскоро купихме и камера, за да филмирам весели случки. След това записвам на диск и монтирам спомени  Wink Малко преди да се роди дъщеря ми, започнах да пиша нещо като дневник за нея. Там споделям мислите ми преди раждането, радостта, с която я очаквам и страховете свързани с майчинството. Продължих да пиша и след като родих. Правя го винаги когато ми се иска да и говоря, а виждам че ме гледа невинно и не ме разбира.
Имам много страсти и колекционирам доста неща. Надявам се един ден книгите, картините и филмите, които съм събирала с години, да бъдат оценени от нея. Ако пък не, здраве да е  Wink

# 5
  • Германия
  • Мнения: 8 094
Моята свеки още пази млечните зъбки на нейните деца, доскоро им пазеше и доста от играчките. Албуми има из цялата фамилия.
Аз миналата есен си донесох всички що годе запазени снимки на моето семейство и съм решила да сканирам и архивирам. Сега Мартин играе с част от моите детски играчки, но това е всичко, което имам запазено.  Thinking

# 6
  • Мнения: 11 307
Мога да нарека сватбен подарък от мъжа ми шевната си машина.
От баба си получих zлатен пръстен пак zа сватбата.
Имам чеиz от другата ми баба, ръчнобродирани покривки.
Дъщеря ми получи zлатен медальон от баба ми zа кръщенето.
В момента пълним кутийката zа първи (втори) млечен zъб.
Албум с хартиени снимки имам и на двамата.
Кутийки с първа къдрица  = също.
Имам кутия, в която паzя всички честитки от сватбата, zа раждането на двете деца.
Не zнам дали са традиции, дали са семейни.
Това са неща, които ми напомнят zа теzи събития и ще ги паzя.

# 7
  • Мнения: 1 909
Когато се оженихме, свеки най-тържествено ми поднесе една сребърна кутийка с млечните зъби на мъжа ми, а също и сребърни бебешки чашки и лъжички, които е получил като подарък.

Аз поддържам и на двамата дневници, които май вече не успявам да поддържам толкова редовно, но поне основните събития и вълнения гледам да са отразени. Правя албуми, събирам  Но май от моя страна няма кой знае колко запазени неща запазени - ще  е добре да се поразтърся и да помисля по въпроса.
Тандури, благодаря че повдигна темата. Heart Eyes

# 8
  • Мнения: 7 091
Тандури, благодаря че повдигна темата. Heart Eyes

Ами аз я повдигнах, защото и аз като тебе не съм съхранила нещо кой знае какво. Баткото има албум със снимки до годинката, малката само електронни.  Whistling И двамата имат дневници, старая се да ги попълвам редовно, ама само това да ми е на главата. Иначе имам едно бижу калинка, което ще остане за Калин( има му гравирана датата на раждането), за Елена не сме измислили още какъв звяр ще е Joy

# 9
  • Мнения: 198
тандори,невероятно!винаги темите ти са право в целта!!
онзи ден се замислих за тези неща когато намерих пъп4ето на Лекси..канех се, канех се да го хвърля някъде и докато си мисля къде то4но..те минали ве4е 2 години и половина..  Joy
и сега съм се решила да и направя кутия,от тези със разни любими предмет4ета..и да щраквам по една снимка с тях и така..имам къдрица от косата и,дневник..,първите и бижута..като от поколение на поколение...специални предмети,може би да..баба ми ми подари на сватбата една златна монета,която и е подарък от нейната свекърва..знам 4е стойнотта и е доста висока,но май пове4е наблягам на сантименталната страна..
и разбира се какво се надявам да им оставя нематериално...възпитание и надявам се добро образование(и всъщност ако имам възможност бих им плащала зверските такси)..за това се сещам сега...

  bouquet

# 10
  • Мнения: 7 091
тандори,невероятно!винаги темите ти са право в целта!!
онзи ден се замислих за тези неща когато намерих пъп4ето на Лекси..канех се, канех се да го хвърля някъде и докато си мисля къде то4но..те минали ве4е 2 години и половина..  Joy
и сега съм се решила да и направя кутия,от тези със разни любими предмет4ета..и да щраквам по една снимка с тях и така..имам къдрица от косата и,дневник..,първите и бижута..като от поколение на поколение...специални предмети,може би да..баба ми ми подари на сватбата една златна монета,която и е подарък от нейната свекърва..знам 4е стойнотта и е доста висока,но май пове4е наблягам на сантименталната страна..
и разбира се какво се надявам да им оставя нематериално...възпитание и надявам се добро образование(и всъщност ако имам възможност бих им плащала зверските такси)..за това се сещам сега...

  bouquet

Старая се Simple Smile  bouquet

# 11
  • Мнения: 6 167
мисля, че не зависи от държава, а от семейни традиции, от културата на хората.
семейството на мъжа ми няма такива традиции ( имам пръстен от свекърва ми), но моето семейство в бг има.
имаме някои неща, които се предават.
ясно е кое при кого отива. също така имаме фамилно дърво.
майка ми също така пази писма, разни неща за нас с брат ми от детската градина до завършването.
пази дори бележки, които сме оставяли смешни, комични, филми ( но трябва да се прехвърлят..)...

аз със сигурност един ден ще пазя всичко и ще правя дневници, кутии и тн.
от кичури коса , до бижута. и ще ги предам на децата си.
да не говорим за фамилното дърво - според мен това е невероятна ценност.
сега технологиите добавят примерно да правиш филми.... да видиш пра пра баба си на филм, не само на снимка.. и така.
стари книги, снимки, картини, разкази и тн за мен са много важни, за да знаем, че не идваме от нищото.
добавя и за гордостта. да си част от фамилия, не просто роден в еди кое си семейство...

Общи условия

Активация на акаунт