Отговори
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Има ли наистина смисъл от вдигане на осигурителния праг за последните 6 месеца, редовно ли се изплащат обезщетенията, от кого...
Абсолютно съм боса по тези въпроси, четох в 'Майчинството счетоводно', четох и в 'Дом и семейство' темата за болничните и, честно казано, малко ми се поизправиха косите Stop
Съвсем сериозно се чудя има ли смисъл да се напъвам да си плащам сама по-големите осигуровки, дали ще ми се компенсират поне те после newsm78
Както и какъв % осигуровки би следвало да плащам 6 месеца, за да получавам после обезщетение от, примерно, 700, 800, 900 лв.? И тези на работодателя съответно, защото той едва ли ще е въодушевен да ме осигурява на повече от 200, ще трябва вероятно да поема и неговата част Confused.
Много въпроси станаха, но това ми е доста важно.
Моля преживелите и запознатите - споделете вашия опит  bouquet

# 1
  • Мнения: 376
Ще следя темата с интерес , аз съм точно такъв случай но понеже счетито ми забави болничния още не са ми изплатили нищо. Дано всичко не е било напразно.

# 2
  • Мнения: 174
Ами какво да ти кажа,аз се осигурявах последните 6 месеца сама върху заплата от 450 лева,осигуровките ми бяха 203 лева,по мои изчисления ако в действителност изплатят 90 % от тези пари сам си избила два пъти парите.Но ми забавиха малко болничния и сега все още чакам за да видя каква ще е сумата,която ще вземам така че ще пиша като я получа.




------------------
Пиши на кирилица!

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 11:02 от Доня Туфиня

# 3
  • Мнения: 1 273
Ами аз се осигурявах на 550 лв и сега получих за месец януари 500лв.

# 4
  • Мнения: 180
заплатата ми варираше около 300лв осигуряваха ме на нея сега вземам 270 като болничен очаквам и майчинството  да е толкова

# 5
  • Мнения: 9 050
Осигурителните вноски са в размер между 36,5 до 37,1 в зависимост от вида дейност. За по-рисковите дейности се плаща и по-висока осигуровка. Най-често срещания процент, валиден за почти всички дейности, които се класифицират като трета категория труд, процента е 36,5 или 36,6.
Тези осигуровки се поделят между служителя и работодателя, но тъй като разбрах, че вие ще си ги поемате, оставям това на страна.
При положение, че 6 месеца внасяте осигуровки в размер на 36,5 %, няма как тази инвестиция да не ви се изплати за 10,5 месеца болничен за бременност и раждане.
Обезщетението ви се калкулира като 90% от осигурителния доход, но е добре да знаете, че има едно ограничение. Обезщетението не може да е по-голямо от среднодневно нетното ви възнаграждение. Казано с други дум, не може като обезщетение да получавате повече чисто, от колкото докато работите.

Ще ви дам пример с осигурителен доход от 1000 лева. Осигуровките ви върху него ще са 365 лева. Освен това дължите и ДОД в размер на 153,19 лева. Общо плащанията ви са 518,19 лева на месец или 3109,14 лева за шестмесечието.

Изчисляване на обезщетение :

Взимаме осреднен шестмесечен период през който има 125 работни дни. Средно също така предполагаме, че през месеците, през които сте в болничен има по 21 работни дни.

(6000/ 125)* 0,9 = 43,2 лева обезщетениет на ден.

Трябва да калкулираме и среднодневно нетното.

Нетния ви доход на месец е 1000 лева - дължимите осигуровки ( но само тези, които съгласно КСО за ваша сметка ) и - ДОД
Нетния ви месечен доход е 722,61. За 6 месеца имаме 722,61*6 = 4335,66 лева

4335,66/125=34,69 лева. Среднодневно нетното ви възнаграждение е 34,69 лева
Тъй като следнодневно нетното е по-малко от 90%-тното, ще ви се изплаща среднодневно нетното възнаграждение.
За всеки работен ден по време на отпуска ще ви се изплащат по 34,69 лева. Или при среден брой на работните дни в месеца 21, ще получавате средно по 728, 49 лева на месец.

Това за 10,5 месеца. Или общата сума на полученото обезщетение ще бъде 7 649,15  лева.
За сравнение, калкулирания разход, при положение че сама си плащате осигуровките беше 3109,14 лева. Ще получите 4 540 лева повече.

# 6
  • Мнения: 554
Аз съм държавен служител ... 1ва категория труд .... но нямам идея сега на каква точно заплата се водя защото от както съм забременяла не съм на работа и нямам идея  след майчинството от 160 лв. на каква заплата са ми дали паричките за януари , но ми бяха превели към 500 лв.

А искам да попитам ... тази сума до навършване на 9 месеца на детето ли е ? или до навършване на 8м.?

# 7
  • Мнения: 4 392
Ами аз се осигурявах на 550 лв и сега получих за месец януари 500лв.
apv, странно ми е това. Thinking Учудвам се, че има работодатели, които осигуряват на такава заплата. Всички мои познати биват осигурявани на минималната, без значение, какво получават реално като заплата. Ти ли си ги доплащаше от джоба или това е инициатива на работодателя ти? Поне за второто дете, живот и здраве, да знам. Laughing

# 8
  • Мнения: 2 677
И на мен ми преведоха коректно обезщетението. Осигурявам се на реалната си заплата и мога да кажа, че останах доста доволна от това, което беше постъпило по сметката ми.  Laughing
Amarena, има доста работодатели, които плащат осигуровки на реалното възнаграждение.  Peace

# 9
  • България-Швейцария
  • Мнения: 2 535
Момичета, благодаря ви, че се включвате  bouquet
Да благодаря и за изчерпателния отговор на ZinaSt  Hug

Продължавайте да пишете, мисля, че информацията ще бъде полезна за всички Peace

# 10
  • София
  • Мнения: 6 011
И аз получавам сумите редовно,без закъснение от работодателя.
За мамите,които са учудени на коректните работодатели-работя в голяма текстилна фирма-най-малкия осигурителен доход при нас е около 350 лв./става въпрос за чистач помещение/.Всички сме осигурени на реалните си заплати,взимам в момента даста прилична сума за майчинство.

# 11
  • Мнения: 4 970
АЗ полу4их 180лв Rolling Eyes.Но не знам дали  мен ще ме хване и месец януари, тъй като  4ак февруари оправяхме документите при с4етоводителката newsm78

# 12
  • Мнения: 9 050
Аз съм държавен служител ... 1ва категория труд .... но нямам идея сега на каква точно заплата се водя защото от както съм забременяла не съм на работа и нямам идея  след майчинството от 160 лв. на каква заплата са ми дали паричките за януари , но ми бяха превели към 500 лв.

А искам да попитам ... тази сума до навършване на 9 месеца на детето ли е ? или до навършване на 8м.?

Не е строго обвързано с възрастта на детето. Обезщетението се изплаща за 315 календарни дни.

# 13
  • Мнения: 9 050
Ами аз се осигурявах на 550 лв и сега получих за месец януари 500лв.
apv, странно ми е това. Thinking Учудвам се, че има работодатели, които осигуряват на такава заплата. Всички мои познати биват осигурявани на минималната, без значение, какво получават реално като заплата. Ти ли си ги доплащаше от джоба или това е инициатива на работодателя ти? Поне за второто дете, живот и здраве, да знам. Laughing

Подкрепям Пуполино. Във фирмата, в която работя също осигуряваме на реалния доход. Има много такива работодатели.

# 14
  • Мнения: 1 273
Ами аз се осигурявах на 550 лв и сега получих за месец януари 500лв.
apv, странно ми е това. Thinking Учудвам се, че има работодатели, които осигуряват на такава заплата. Всички мои познати биват осигурявани на минималната, без значение, какво получават реално като заплата. Ти ли си ги доплащаше от джоба или това е инициатива на работодателя ти? Поне за второто дете, живот и здраве, да знам. Laughing
Работодателя ми ме осигуряваше на толкова. Много е коректен. При нас се получават и бонуси, които се дават като социални помощи зада няма данъци върху тях Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт