7 часов работен ден до каква възраст на бабчо?

  • 669
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 178
Мили мамчета,
наскоро ходих да говоря с шефа ми за връщането ми на работа (бебчо е вече на 9 месеца) и разбрах че имало някаква опция ако се върнеш на работа по-рано можеш да работиш на 7 часов работен ден, вместо на 8 часов. Чували ли сте нещо такова и ако да, каква е уловката - по-малко ли ще ми плащат, ще мога ли да работя извънредно, къде изолщо ги пише тези неща? Не знам колко от вас си мислят за връщане на работа преди бебето да е станало на 2 годинки, но на мен ми се къся сърцето, а се налага да се върна... Споделете вашия опит. Предварително ви благодаря.

# 1
  • София
  • Мнения: 4 294
И аз се върнах на работа когато бебка беше на 1 година и 1 месец. Никой от службата не ми е казал че мога да работа на 7 часа. Аз си имам 8 часов нормален р.ден. Майчинството го прехвърлих на майка ми, тя е пенсионерка.
Незнам за такъв вариант на 7 часа, но и да е регламентирано, едва ли някой работодател ще го спазва, то колко неща са регламентирани в Кодекса на труда и къде ли не, ама нищо  Tired

# 2
  • Мнения: 24 467
Склонна съм да поразсъждаваме по въпроса при условие, че ми кажете къде на майките се дават такива права. Когато една майка започне работа тя има друг тип закрила, но не и такава привилегия. Аз лично се сещам само за следното от КТ:

Отпуск за кърмене и хранене на малко дете
 

Чл. 166. (1) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работничката или служителката, която сама кърми детето си има право на платен отпуск за кърмене до навършване на 8-месечна възраст на детето по 1 час два пъти дневно или с нейно съгласие по 2 часа наведнъж. За работничка или служителка, която работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа този отпуск е 1 час дневно. След навършване на 8-месечна възраст на детето този отпуск е по 1 час дневно и се разрешава на работничката или служителката по преценка на здравните органи, докато е необходимо да кърми детето.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Когато работничката или служителката има близнаци или недоносено дете, размерът на отпуска по предходната алинея е 3 часа дневно до навършване на 8-месечна възраст на детето и по 2 часа - след навършване на 8-месечна възраст на детето, докато по преценка на здравните органи е необходимо да го кърми. В тези случаи, ако работничката или служителката работи при намален работен ден от 7 или по-малко часа, първоначалният размер на отпуска за кърмене на детето е 2 часа, а след 8-месечна възраст на детето - по 1 час на ден. Отпускът по тази алинея се ползува на два пъти, а със съгласието на работничката или служителката - наведнъж.
(3) Отпуск при условията и в размерите, посочени в този член, се дава и на осиновителката, и на майката на заварено дете.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Отпускът по предходните алинеи се заплаща от работодателя.
Вероятно за това сте чули, а не за намален работен ден изобщо. Изчетете текста и ако има нещо неясно- питайте. Само предварително ще Ви кажа, че когато става въпрос за право на отпуск работодателят е задължен да го предостави, независимо от желанието си затова. Ако не го предостави подлежи на санкциониране от РИТ.

 

# 3
  • Мнения: 2 159
ха това не го знаех и даже не го бях чувала Simple Smile

# 4
  • Мнения: 8 917
Мили мамчета,
наскоро ходих да говоря с шефа ми за връщането ми на работа (бебчо е вече на 9 месеца) и разбрах че имало някаква опция ако се върнеш на работа по-рано можеш да работиш на 7 часов работен ден, вместо на 8 часов. Чували ли сте нещо такова и ако да, каква е уловката - по-малко ли ще ми плащат, ще мога ли да работя извънредно, къде изолщо ги пише тези неща? Не знам колко от вас си мислят за връщане на работа преди бебето да е станало на 2 годинки, но на мен ми се къся сърцето, а се налага да се върна... Споделете вашия опит. Предварително ви благодаря.
Това най-вероятно е по КТД - колективен трудов договор. По КТ - Кодекса  на труда, има само споменатият отпуск от 2 часа и то до определена възраст или пък за близнаци или повече деца  Peace

Общи условия

Активация на акаунт