Относно осигуровките

  • 681
  • 6
  •   1
Отговори
Здравейте на всички.Тъй като тук се разискват въпроси от всякъкво естество,и аз имам един (може да ви се стори тъпичък).Сега сме в чужбина,работим и живеем тук,но като се върнем един ден в Б-я,този трудов стаж ,ще се признава ли в Б-я или не.Благодаря ви предварително и се извинявам за некомпетентността ми. Rolling Eyes

# 1
  • Мнения: 1 959
Мисля че не се признава.Аз работих в Германия 1,5г.по междудържавната спогодба,но никъде не видях по документите да е отразено за стаж и затова си взех и пенсията от там защото няма да се връщам там.

# 2
  • Мнения: 4 390
Свекърва ми имаше 10 год. стаж в Испания, когато подаде документи за пенсиониране в България. Контактуваше с НОИ, Дирекция Европейска интеграция и международни договори.
Има договор между РБългария и Кралство Испания и се ръководят от него при определяне размера на пенсията.
Една част от размера на пенсията й се изплаща за сметка на България, друга за сметка на Испания.

# 3
  • Мнения: 1 376
Сега когато сме в ЕС стажа от всяка държава на ЕС се признава.

# 4
Извинявайте,че не споменах за държавата,но имах впредвид Америка.Ако някой занае нещо по въпроса,нека пише.Благодаря на момичетата,които са се отзовали на въпроса ми.

# 5
  • Мнения: 4 390
Трудов стаж зад граница се признава за пенсия, при наличие на действащи спогодби.
Не знам дали има такива между България и САЩ вече.

# 6
  • Мнения: 122
А дали за трудов стаж се брои и ако си работил на непълен работен ден?Аз като студентка съм работила доста време по 10 часа на седмица ,понеже на толкова имах право.Работодателя ми плаща и социалните осигуровки .Та това тогава не се ли причислява като стаж и няма ли в Бг да го признават Thinking?

Общи условия

Активация на акаунт