Кои са добрите и лошите страни на частните училища и градини?

  • 2 720
  • 38
  •   1
Отговори
  • sofia
  • Мнения: 4 296
Какво предпочитате и защо?
(В кое частно у-ще или градина ходи детето Ви?)
Ние сме в частна градина и на последък се питам дали постъпих правилно!И от тук е провокирана тази тема.Питам се дали не пропуска нещо детето ми,което би научило в държавната градина/ясла!?

# 1
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
За детска градина нямам мнение, защото децата ми не са посещавали такава.
За частно училище имам обаче някои резерви. Все още в България частните училища не са това, което трябва да бъдат.
Понеже съм учител и съм имала ученици дошли от частно училище в държавно. Малко повече са разглезени, свикнали са да парадират със състоянието на родителите си и у тях е насложено чувството, че с пари всичко се оправя, живеят с мисълта, че всичко им е позволено, щом мама и тати имат пари. Такива са поне моите впечатления.  Като качество на подготовка са доста назад в сравнение с децата учили в държавни училища. В началото се чудех на този парадокс, но след това си го обясних така - тук се гледат парите, а всичко останало е на второ място - възпитание, подготовка на уроци, дисциплина, важното е да бъде внесена сумата.
А не трябва да е така, дано след време нещата да се променят.
Между другото и в частните университети е така - плащаш и получаваш всичко без усилия, резултат - диплома без покритие от знания.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 4 726
Единствената лоша страна на частната ясла/градина според мен е таксата Grinning
Добрите страни - хубав двор с пързалки, люлки, пясъчник, дървета, тревичка. Групи с малко деца. Градината не почива лятото. Има възможност детето да остане до по-късно, а дори и за цялата нощ (срещу допълнително заплащане, разбира се). Сигурно има още, но това е първото, което ми хрумва, базирано на опита с нашата ясла (Светлина).

За частните училища мнението ми се припокрива с това на Лиляна - имала съм няколко познати от такива училища и съм била леко потресена от знанията им  Laughing

# 3
  • Мнения: 13 512
азз пък не съм съгласна за астните училища. Синът ми го преместих от държавно- в частно заради средата и занижения контрол. Сегга няма отсъствия от час, закъснения, забележки за лоша дисциплина. Просто там такъв вариант-няма,като лоша дисциплина.Има строги правила и те се спазват. Успехът му не е по-различен от този в държавното училище, като ако по даден предмет ученикът е за 4-викат родителите и детето през зимната и пролетната ваканция взима безплатни консултации. Синът ми беше много изостанал по английски и сега ходи всяка сряда и петък преди часовете по 1 час безплатно, за да наваксва. Въс всеки един момент класната и директорът по уч, част знаят какъв е успехът му,какво му куца, как се държи в асовете и в мвждучасията. Аз не бих плашала 4-5 000 лева на година, ако знам,че детето ми няма да получи образование като хората. Мислите ли,че са много тези,които  биха го направили? В това училище децата не парадират с нищо,за рзлика от :елитното:държавно уилище. Тук дори не ги и водят и взимат от училище с Поршета, защото ползват училищният транспорт. Ако имам още едно дете- никога няма да го дам в държавно уилище.Много съжалявам,че не съм го дала пот 1ви клас.

# 4
  • София
  • Мнения: 6 999
Между другото и в частните университети е така - плащаш и получаваш всичко без усилия, резултат - диплома без покритие от знания.

Аууууууууууу, като завършила частен университет ще ти кажа, че не съм си взела нито един изпит без знания... Нещо повече - смея да твърдя, че съм много по-добре 'научена' от завършилите държавен такъв.

Изобщо цялото ти мнение по въпроса е масовото такова.  Crossing Arms Сестра ми беше в частно училище и ходеше с униформа, дисциплината беше на ниво, при 10 деца в клас, знаеше, че за всеки час трябва да е подготвена... После я преместиха в държавно  ooooh! Ужас и безумие - на 13 години беше ПОСЛЕДНАТА, която получи мобилен телефон от класа им, последната, която си изруси косата  Shocked При 30 деца в клас учи от дъжд на вятър, говори се само на кой баща му какъв е, кой какво има и прочие простотии... Моя приятелка премести детето си от държавно в частно училище /Св. София/ и каза колко е доволна от това, че сега праща детето на училище без пари, за разлика от преди, когато децата всеки ден купуват боклуци от училищната лавка.
Вярно е, има и частни училища които не са цвете, но просто се ходи, оглежда, пита и на всеки му става ясно в кое училище какво е положението...

Дъщеря ми е частна детска градина. Вярно не е била в държавна, но за 1 година ходене там, не ми е донесла една мръсна дума /дето все чета тук как в градината се учат/, не ми е донесла един лош навик. Ходи с желание, другите деца са мили с нея, учителите още повече. На практика нямам оплаквания от отношението към детето ми. Преди да я запиша обиколих 5-6 частни, изградих си мнение, имах фаворити и не съжалявам за избора си. Окончателно съм избрала частното образование, живот и здраве да мога да си го позволявам и за напред.

Недостатък да посоча - Още не е голям избора, все още няма традиции, кето е нормално /от скоро има частен сектор отново/, като база не са достатъчно развити частните учебни заведения, но например Англо-Американското има страхотна база, каквато няма друго училище в страната.

Малко ми е странно как в цял свят частното медицинско обслужване и образование се смята за по-добро, само в БГ за по-лошо. В редките случаи, когато се опирам до държавно здравеопазване се потрисам... до държавно образование се надявам да не стигам.


Последна редакция: пн, 19 мар 2007, 22:44 от Isa

# 5
  • Мнения: 5 468
Малко ми е странно как в цял свят частното медицинско обслужване и образование се смята за по-добро, само в БГ за по-лошо.
Ами защото завистта на българина е легендарна Laughing Laughing.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Иса и Монда, мнението ми е продиктувано от лични наблюдения и съм забравила да спомена, че не държа да е обобщаващо. За учениците от частни училища вече споменах, а сега ще кажа и защо така мисля и за висшите частни такива. Когато аз учех в потока ни имаше и такива с платено обучение(повечето бяхме държавна поръчка). Е, в изпитните протоколи, тези които бяха платено, бяха отбелязани, за да знаят преподавателите, че си плащат и да ги пускат по-лесно и така и беше. Съквартирантката ми учеше в частен университет - е, виждах я как се подготвя за изпити. Докато аз учех и през семестъра и по време на сесия си скъсвах г*за, тя няколко дни преди изпита си ксерокопираше лекциите и готово, понякога си правеше труда и пищови да си прави, но не винаги - резултат - винаги взети изпити с 5 и 6.
Това са моите наблюдения и впечатления.

# 7
  • София
  • Мнения: 7 242
Напълно съм съгласна с Иса и Монда.
Лиляна, наистина е възможно частните детски градини и училища в провинцията да не са на ниво - имам поглед само върху софийските и твърдя, че повечето са много добри.
Относно знанията - детето ми със сигурност е поне на нивото на връстниците си от държ. училища. Но за мен основното предимство е не толкова в ученето /защото един амбициозен родител, със свободно време, би могъл да постигне чудеса с детето си, дори и то да не в най-лошото училище/, колкото в следните неща:
- детето ми се възпитава. За две години не е научило нито една "лоша" дума, за сметка на това  винаги и на място използва изрази като "заповядай", "моля", "извинявай" и т.н. Онози нощ умрях от смях, като видях, че прозявайки се на сън, сложи ръка на устата си Mr. Green. Честно казано, вкъщи не сме чак толкова възпитани Embarassed. Има силно развито чувство за колектив - всички деца от училището /не само от класа/ се познават и са приятели. Учат ги да си помагат и да се уважават. Не съм чула за сериозен конфликт - някой да е ударил умишлено или да е обидил. Освен това има и дисциплина - децата знаят какво може и какво не може, въпреки че учителите никога не са прибягвали към груб тон или унизителни за децата наказания.
- другият огромен плюс за мен - училището има голям, затревен двор, почти извън София, в който децата прекарват поне по два часа дневно. За мен е противоестествено да са затворени за дълго и да излизат само през голямото междучасие, най-често на асфалтирани "дворове". От няколко седмици например, се връща със зеленясали панталони - учат се да правят циганско кълбо. Това мн. ме радва, защото дори и да имам желание аз да и покажа как става това, няма къде. В нашия квартал Ив. Вазов може и да намеря мъничко пространство със зелена тревица, но пък то ще е "оакано" от кучетата.
- дъщеря ми е в подготвителен клас и всеки ден имат различни игри и креативни занимания. Нещо на което в държ. училища не се набляга толкова, но е много важно за 6 годишните т.к. те са си все още деца.
- забранено е носенето на мобилни Mr. Green, няма лафка т.е. отпада и носенето на пари. За разлика от държавните училища поне за сега не съм забелязала да има конкуренция и деца, които "парадират". Последното, което ги вълнува е кой как е облечен и какво има. Не мога да кажа обаче същото за държавната ДГ, която дъщеря ми посещаваше преди време.
- средата. Децата са предимно на родители от "средната" класа. И да има "богаташи", то те не парадират. Няма ромчета, деца на квартални битки...
- голямо удобство за родителя. Детето се взима сутрин от вкъщи и се връща следобяд - нахранено, наиграло се и не на послдно място научено. Не е нужно родителят да минава цялата учебна програма отново с него. Достатъчно е само в края на седмицата да проконтролира.

има и други плюсове, но засега не се сещам

Много родители твърдят, че подготовката в частните училища е занижена, но не прилагат доказателства. Обикновено са "чули" от някъде. Сигурно има и такива училища, но защо не се разтърсят по класиранията от различните състезания и олимпиади, за да видят, че учениците на повечето частни училища се представят наред с тези на най-елитнете държавни /и то имайки предвид, че в едно държавно у-ще учат мн. повече деца т.е. има много по-голям "избор на отличници"/?

# 8
  • Мнения: 13 512
Ще ми се да вярвам,че  отмина времето,когато хората да си хвърлят парите на вятъра. Ама като има частни училища за по 1000 лева на година и университети по 500 лева семестъра,ще е така. Нека да е 5000 училището и толкова университета и да видим дали някой родител ще даде 20-30 000 лева за диплома, с която после детето му нямма да си намери работа,защото нищо не знае. Така и с училищата. Като плащаш 4-5 000 на година, няма да искаш детето ти да не знае нищо за тези пари и да не го приемат в Университет държавна поръчка.

# 9
  • Мнения: 1 896
Хм, още не съм опряла до избор на училище, но се чудя как може да е по-зле подготовката в частните училища, след като там заплащането на учителите е толкова по-добро и има такова блъскане за работа в частно училище, че тези училища определено имат възможност да изберат най-добрите и да ги мотивират подобаващо.
Което определено не е така в държавните.
Била съм учител по английски, но никой свестен специалист с английска филология не остава в държавно училище, ако изобщо има кой да се навие да го наеме работа където и да било другаде. В резултат от колегите ми в университета учител в държавно училище не стана почти никой, с изключение на най-големите тройкаджии и мързеливци. Извън това училищата наемат абсолютно неквалифицирани учители специално по английски - примерно такива които са завършили немска гимназия и преподават по немски и по английски. Даже един мой приятел от университета, който завърши руска филология в момента е учител по английски в една от най-добрите държавни гимназии във Варна.
Що се отнася до детската градина, ако ми се наложи да пращам някое от децата си в българска детска градина, непременно ще то пратя в частна. В нашата квартална държавна те гледат само какво "дарение" ще направиш. Отделно има насилие между децата, прости учителки които възпитават децата в същото, незаинтересованост и куп други неща, които не смятам за нормални.

# 10
  • Мнения: 1 734

за съжаление нещата в провинцията може би стоят точно по този начин, който описваш ти. 

# 11
  • София
  • Мнения: 6 999
Ще ми се да вярвам,че  отмина времето,когато хората да си хвърлят парите на вятъра.

Абсолютно. Дори и да предположим, че с едно дарение от 2 хиляди лева ще вземат дъщеря ми в най-най-елитната детска градина в София пак ще ми излезе по-евтино от частната такава. А аз си изкарвам сама всеки лев и изобщо не са ми излишни парите  Naughty

# 12
  • София
  • Мнения: 7 242
Много родители гледат на училището само като на мястото, в което децата им учат и респ. при избор на училище определящо е единствено нивото на подготовката. Разбира се това е най-важното, но  освен "източник на знания", училището е и много повече. Там децата прекарват реално повече време, отколкото вкъщи - там се възпитават, учат се да общуват и съответно намират мястото си в колектива, развиват заложбите си т.н. Реално училището изгражда характера почти наравно с родителите и затова трябва да се избира мн. внимателно /независимо дали е частно или държавно/. За съжаление държ. училища не могат да предложат много извън стандартното обучение.

# 13
  • Мнения: 588
Не виждам лоши страни на частните ясли, синът ми е в такава вече от 8 месеца, винаги е разходен, нахранен, наспал се (всяко дете се следи кога му се доспива и тогава си ляга).
Най - важното е че не боледува при положение че градината е с около 7-8 деца.
Учителките са внимателни, отнасят се добре с детето ми, то ги обожава, никога не плаче като отиваме там.
Децата не са лоши, с добра хигиена са, добре изглеждащи и щастливи деца.
Извеждат ги всеки ден,
не бих понесла детето ми да е затворено по цяла зима в една стая...направо умът ми не го побира как е възможно това в държавните ясли да се случва.
Всеки ден ми дават отчет на един лист какво е правил, как се е държал, какво е ял, какво не е, колко е спал и какво е научил.

Единственият минус е че двора е малък, но пък за сметка на това всеки ден ги извеждат в Заимов.

Живот и здраве, надявам се да продължи в частно училище.

# 14
Аз също съм доволна отчастното училище на сина ми "Ровел", постоянно правят тестове по различните предмети, следят и за дисциплината, нахранени са, а и най- важното за нас че го взимат и връщат в къщи.
Много моля мамите който пишат за различните училища да споменават и името на училището, за да обменим информация за нивото на преподаване в тях.
някой да има впечатления от у-ще Ровел?

Общи условия

Активация на акаунт