За един 5 дневен туристически преход

  • 1 989
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 884
Здравейте! В началото на април аз и 10-годишния ми син планираме да се включим в 5-дневен пешиходен преход около 7-те Рилски езера. Мисля, че всичко съм предвидила и планирана, но понеже ми е за първи път, се страхувам да не би да пропусна нещо.Бих ви помолила практически да споделите опита си от подобни преходи.

# 1
  • Мнения: 1 937
В тази тема има лични мнения.

А от тук, можеш да се подсетиш за още нещо.

# 2
  • Мнения: 374
кое по то4но те притесняава като багаж ли какво да вземе6 или като мар6рут?

# 3
  • Мнения: 884
кое по то4но те притесняава като багаж ли какво да вземе6 или като мар6рут?
По-скоро като багаж, всичко необходимо и нищо излишно, за да не тежи

# 4
  • Мнения: 884
В тази тема има лични мнения.

А от тук, можеш да се подсетиш за още нещо.
Видях къде отиваме, и малко ми се уплаши окото- доста е високо, а преходите  са  заложени да са 4-6 часа на ден. Дано да се справим Благодаря на всички за инфото

# 5
  • Мнения: 25
Хубаво е да предвидиш като облекло дрехи от полар и отгоре яке. Ако може да си позволиш дрехи от дишащи материи, още по-добре. Но според мен не си заслужава, нали няма да ходиш на планински преходи всеки уикенд.
Полара позволява на кожата по-добре да диша и не задържа влагата, а памучните дрехи попиват влагата и ти държат мокро, кофти е. Така, че само един сутиен (или бюстие) отгоре полара, никакви памучни бодита, потници, блузки. Най-отгоре яке, естествено  Simple Smile. Долнището - гащиризон за ски или просто нещо с шушляк от външната страна (има спортни екипи отвътре с полар отвън шушляк, аз лично от даймънд си взех за 38 лв., ама детска номерация съм аз Blush)
Важни са и обувките, да обхващат глезена непременно. Чорапите - вълнени най-добре или термо.
Резервни дрехи в раницата и без излишества откъм храна, че тежко става. До 20 кг. е ОК за възрастен начинаещ.
Ами друго май не се сещам. newsm78
А, да, сетих се:  Simple Smile Приятно изкарване! Simple Smile

# 6
  • София
  • Мнения: 1 750
Какъв е точния маршрут, имам предвид от къде тръгвате и през кои хижи? Питам, за да ти кажа къде какво има (като условия) и от какво ще имате нужда. Защо точно април решихте? По принцип юни и юли са по-подходящи за планински преходи, защото дъждовете са по-малко, а и е по-топло.

# 7
  • Мнения: 884
Тук градът  е малък , и ако искаме да отидем организирано някъде, се съобразяваме с това, което се предлага. А редложението е следното- х. Мечит ,х. Вада, х. Иван Вазов, Седемте рилски езера, Бистрица, организирано е от туристическа агенция, като през лятото има и други дати с други маршрути, но като че ли не са толкова интересни. Лесно ви е на вас софиянци, и въобще на хората в големите градове, имате избор абсолютно на всичко, а ние тук каквото и да ни потрябва, за каквото и да става въпрос, се почва едно търсене Mr. Green, добре, че е нета. А и Търново е на един баир разстояние. Кота си помисля, че основния ми проблем до вчера беше как ще изглеждам в шушляково или поларено долнище Joy...Вие явно сте по-опитни в преходите, малко ни уплашихте с вашите съвети, но ние така или иначе ще отидем, защото вече не удържаме. Благодаря за съветите и ви обещавам като се върнем да се посмеем заедно на нашите снимки, със сигурност ще има на какво Hug

# 8
  • Варна
  • Мнения: 18
Казваш началото на април...  Thinking - ами най-важното е с обувките да сте добре, че по-това време ще има и мокро и сняг по тея места най-вероятно, все пак над 2000 м е. Хубаво е да сте с по 2 чифта - един резерва, че ако се намокрите и не можете да се изсушите, става сложно. И е добре основните обувки, с които ще ходите да са ви удобни, стегнати по крака, че 4-6 часа за начинаещи не са малко. Инак за дрехите са ви казали другите, но притеснението
Цитат
как ще изглеждам в шушляково или поларено долнище
ще ти е последното за което ще се сетиш там  Joy . От Говедарците ли ще тръгвате, че гледам Мечит си написала като първа хижа? Всъщност сигурна ли  си , че точно в този ред ще ги посещавате  newsm78 , че нещо не ми се връзва, ама може и аз да се бъркам ... както и да е. Иначе няма от какво да се плашиш - желание да имате, другото са подробности. 10 годишно дете е достатъчно голямо да ходи на такъв преход според мен  Wink. И за раниците - нищо излишно и ако може да си намерите хубави, удобни такива. За 5 дни, кой знае колко дрехи няма да са ви нужни, а предполагам, че храната ви е осигурена в хижите (е шоколадчета и нещо сухичко за гризкане няма начин да не си вземете), така че: по-леки раници - по-голям кеф от ходенето , а местата си заслужават  Party .
Приятно изкарване (и подготовка) !  thumbsup

# 9
  • София
  • Мнения: 1 750
TIHA VODA, недей така, не съм искала да те плаша, само разпитвах, че да знам какво да те посъветвам. Важно е наистина да сте с непромокаеми и здрави обувки и за всеки случай да имате резервни, защото е ужасно да ходиш цял ден с мокри крака. А в планината ще бъде студено, такак че е още по-неприятно и рисково за здравето. Другото важно нещо са връхните дрехи - добре е да са непромокаеми също, защото като се намокрят те, всичко отдолу става мокро. Аз съм ходила през лятото и в облачни дни си беше студено, така че задължително си вземете дебели пуловери, но и тениски и блузки отдолу, които да може да сменяте. Шапки и очила също. Ако е слънчево се пазете от изгаряния. Можете някакво кремче да ползвате. Аспирин си вземете и след първи преход вечерта пийте поне два, че мускулната треска ще ви развали удоволствието от преходите през следващите дни. Витамин С също. Вземете и някакъв ластичен бинт - често се случват разни разтежения, та бинта помага. Аз съжалявах, че не си бях взела. Препоръчвам ти и мокри кърпички, защото понякога с друго не можеш да се почистиш. За дългите преходи ще ви е нужна вода. Има места, на които няма чешми или извори. Но не взимайте големи шишета, че тежат. Добре е раниците да са с повече джобове. Вземете си няколко чифта чорапи, важно е краката да са сухи. Ръкавици задължително. Шаловете може да ви пречат, така че по-добре пуловерите и якето да са с големи яки, за да не взимате шалове.
Засега това се сещам. Ако се присетя за нещо друго полезно, ще пиша.
А ти не забравяй след прехода да разкажеш! Ще се увериш, че Рилските езера си заслужават усилията и някои малки неудобства. Всъщност всичко това се забравя пред красотата, на която ще се насладите с всичките си сетива!  Peace

# 10
  • Мнения: 1 329
Дано да не ви прозвуча негативно. Наистина Рилските езера са специално място. Прекрасно е човек да ги посети.
Април месец в планината е още зима, и има сняг. Вие със сигурност ще имате водач и не би трябвало да очаквате изненади. Но детето което е на 10 години трябва да има подготовка за такива маршрути,трябва да е подготвено както психически, така и физически.Не може като се умори и да се спира и дас е стои на едно място с часове. Не разбрах какъв е точно маршрута, но ако ще ходите от хижа на хижа , повярвай ми 4или 6 часа са прекалено дълъг преход за едно дете. Всички са написали за екипировката, тя не трябва да ви е добра, тя трябва да бъде много добра. Забрави че може да тръгнете с обикновени шушлякови якета, трябват ви вълнени пуловери, също дрехи тип Thinsulate и т.н. Това не е като да се разходите по главната улица. Аз лично не бих тръгнала в началото на април бих изчакала до лятото. Също друг въпрос, към авторката на темата, ти ходила ли си друг път високо в планината, а участвала ли си в преходи? КОренно се различава от стационарната почивка.
Ще спра дотук, имам още кaкво да каже, но ще се въздържа. Аз съм ходила през лятото на Рилските езера, и е усилие да стигнеш от едно до друго , те не са накуп. Да се обърнеш наляво и там да е Окото, на ляво Бъбрека и така до 7. Има само часове ходене между самите езера, и то през лятото, през зимата не знам как е, не бих пробвала.
Успех ти пожелаввам каквото и да решиш. Ако отидете, ще се радвам на снимков материал.

Последна редакция: ср, 28 фев 2007, 16:46 от Biskara

# 11
  • Мнения: 374
еее не я плашете така де....зимата в планината е красота не бива само лятото да се ходи там....
а и накрая 6е е доволна 4е се е справила с такова предизвикателство.
но ако все пак се е по стреснала от написаното наистина да отложи за лятото
относно половерите-бих казала  полари по скоро... Simple Smile
а от ходенето да не забравяме 4е се сгряаваме доста....хубаво е да са по тънки горните дрехи но няаколко....4е да може да се сваляат докато ходят а не да се потят от зор   bouquet

# 12
  • Мнения: 1 329
еее не я плашете така де....зимата в планината е красота не бива само лятото да се ходи там....
а и накрая 6е е доволна 4е се е справила с такова предизвикателство.
но ако все пак се е по стреснала от написаното наистина да отложи за лятото
относно половерите-бих казала  полари по скоро... Simple Smile
а от ходенето да не забравяме 4е се сгряаваме доста....хубаво е да са по тънки горните дрехи но няаколко....4е да може да се сваляат докато ходят а не да се потят от зор   bouquet

Ако zабележката е към мен....не я плаша. Да, планината е много красива зимата, но за ски и стационарна почивка, била тя и на хижа. Това което написах е лично мнение, нищо повече.

# 13
  • Мнения: 374
ами аз не исках забележка да правя...извиняаваи ако е прозву4ало така...просто оби4ам планината и гледам да насър4авам хората...все пак мерака е основна движеще сила   bouquet

за преход също е ок щом са с вода4....аз например миналата нова година се ка4их на мусала да празнувам с прияатели...няама такава красота  Hug

# 14
  • Мнения: 1 329
ами аз не исках забележка да правя...извиняаваи ако е прозву4ало така...просто оби4ам планината и гледам да насър4авам хората...все пак мерака е основна движеще сила   bouquet

за преход също е ок щом са с вода4....аз например миналата нова година се ка4их на мусала да празнувам с прияатели...няама такава красота  Hug

И аз я обичам планината. На Мусала е супер, на Пирин още повече.
Аз написах по този начин постинга не да отказвам жената, само да и кажа да се подготви добре и още един път да помисли ако не е ходила преди. Особено с дете.   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт