Мурсалски чай

  • 190 138
  • 226
  •   1
Отговори
  • Мнения: 704
Мурсалски чай.

Малко инфо: чаят има антимикробно и противовъзпалително действие, доказано е, че е антиоксидант, т.е пречиства организма. Съдържа желязо, мед, кобалт, цинк, калий, магнезий, натрий и др. Голямо е количеството флавониди, които са основните активни вещества с противомикробно и антиоксидантно въздействие. Има още танини и етерични масла.

Ползвате ли? Откъде го купувате - филтър или билка?

 http://www.bilpharm.hit.bg/product_b_903.htm - предлагат и екстракт; някой да си е поръчвал и пробвал?

# 1
  • Мнения: 9 063
Преди нашите ми намираха от разни билкари от селата около Смолян. Нали по принцип се води че е защитен, затова и разпространението му е ограничено. Това е истинският чай, другото, което уж го представят за мурсалски е менте..
Скоро не съм пила обаче.

# 2
  • Мнения: 3 447
Нашите си гледат на вилата  Simple Smile Но и аз не съм пила много отдавна.

# 3
  • Мнения: 2 616
Има разлика между Мурсалкият чай, който се отглежда в градините в повечето села и градчета в Смолянско и диворастещият, който е защитен в Червената книга. Аз съм пила такъв, защото една зима работех в Пампорово, чаят е превъзходен, особено за проблеми с бъбреците, но и има и силно възбуждащо действие. Аз съм по принцип много скептичен човек, но повярвай ми ставала съм посред нощите да обикалям из стаята, щото не се спи от мерак.... #Crazy, трябва да се внимава много с дозировката му, особено ако е от истинския чай. По аптеките и големите супермаркети продават от него, предполагам култивирания вариант, но и там съставките би трявбало да са същите, макар и в намален състав.
Продават го на едни "пръчици", който се оставят да покиснат малко във водата, с която ще го пиеш-оцветява я  съвсем леко в жълтеникаво, не е от най-цветните чайове, това не трябва да те притеснява, пак си е силен и има аромат на чай.

# 4
  • Мнения: 2 926
Обожавам го.Имам приятелка в Смолян и редовно ми изпраща.Не съм купувала и незнам как стоят нещата.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Има разлика между Мурсалкият чай, който се отглежда в градините в повечето села и градчета в Смолянско и диворастещият, който е защитен в Червената книга. Аз съм пила такъв, защото една зима работех в Пампорово, чаят е превъзходен, особено за проблеми с бъбреците, но и има и силно възбуждащо действие. Аз съм по принцип много скептичен човек, но повярвай ми ставала съм посред нощите да обикалям из стаята, щото не се спи от мерак.... #Crazy, трябва да се внимава много с дозировката му, особено ако е от истинския чай. По аптеките и големите супермаркети продават от него, предполагам култивирания вариант, но и там съставките би трявбало да са същите, макар и в намален състав.
Продават го на едни "пръчици", който се оставят да покиснат малко във водата, с която ще го пиеш-оцветява я  съвсем леко в жълтеникаво, не е от най-цветните чайове, това не трябва да те притеснява, пак си е силен и има аромат на чай.

Аз си купих наскоро от Бачково - на стръкове. Но загубих бележката с рецептата за приготвяне, която ми даде жената. Моля те, би ил споделила как го приготвяш ти.   bouquet

# 6
  • там от където съм
  • Мнения: 1 073
Миналата година наши роднини бяха  на Доспат и ни донесоха от там,не бях пила,но много ми хареса.Сега стръковете ни свършват и незнам от къде да си купя,предпочитам го сутрин дори пред кафето.

# 7
  • Мнения: 122
Има разлика между Мурсалкият чай, който се отглежда в градините в повечето села и градчета в Смолянско и диворастещият, който е защитен в Червената книга. Аз съм пила такъв, защото една зима работех в Пампорово, чаят е превъзходен, особено за проблеми с бъбреците, но и има и силно възбуждащо действие. Аз съм по принцип много скептичен човек, но повярвай ми ставала съм посред нощите да обикалям из стаята, щото не се спи от мерак.... #Crazy, трябва да се внимава много с дозировката му, особено ако е от истинския чай. По аптеките и големите супермаркети продават от него, предполагам култивирания вариант, но и там съставките би трявбало да са същите, макар и в намален състав.
Продават го на едни "пръчици", който се оставят да покиснат малко във водата, с която ще го пиеш-оцветява я  съвсем леко в жълтеникаво, не е от най-цветните чайове, това не трябва да те притеснява, пак си е силен и има аромат на чай.
                 
Ноември ходихме на малка семейна почивка до Триград, отседнахме в село Ягодина (дано не бъркам името), собственичката на къщата в която бяхме се настанили ни обясни точно това, че има разлика между култивирания и диворастящия Мурсалски чай. Вкусът му е страхотен. Аз си закупих оттам, точно на входа на Дяволското гърло, но незнам дали този в билковата аптека ще е същият.

# 8
  • Мнения: 704
Момичета, благодаря ви за отговорите   bouquet

soff, относно рецептата - 2-3 стръка се използват за приготвянето на около 500 млл чай /отвара/; като указанието е да се запари, а не да се вари  Simple Smile

danaia, чая /с цветчетата  Heart Eyes/ си купих от близкия супермаркет в моя град; беше на лавиците със "специалните" продукти /както ги наричам/ - в смисъл: сурови ядки, семена за покълване, хранителни добавки и т.н.

П.С. Вероятно никой не е пробвал извлека, който /фирмата от линка/ предлага ?

# 9
  • Мнения: 2 616
Има разлика между Мурсалкият чай, който се отглежда в градините в повечето села и градчета в Смолянско и диворастещият, който е защитен в Червената книга. Аз съм пила такъв, защото една зима работех в Пампорово, чаят е превъзходен, особено за проблеми с бъбреците, но и има и силно възбуждащо действие. Аз съм по принцип много скептичен човек, но повярвай ми ставала съм посред нощите да обикалям из стаята, щото не се спи от мерак.... #Crazy, трябва да се внимава много с дозировката му, особено ако е от истинския чай. По аптеките и големите супермаркети продават от него, предполагам култивирания вариант, но и там съставките би трявбало да са същите, макар и в намален състав.
Продават го на едни "пръчици", който се оставят да покиснат малко във водата, с която ще го пиеш-оцветява я  съвсем леко в жълтеникаво, не е от най-цветните чайове, това не трябва да те притеснява, пак си е силен и има аромат на чай.
                 
Ноември ходихме на малка семейна почивка до Триград, отседнахме в село Ягодина (дано не бъркам името), собственичката на къщата в която бяхме се настанили ни обясни точно това, че има разлика между култивирания и диворастящия Мурсалски чай. Вкусът му е страхотен. Аз си закупих оттам, точно на входа на Дяволското гърло, но незнам дали този в билковата аптека ще е същият.

Не, но напомня  Grinning

# 10
  • Мнения: 25
хм, дори не съм виждала, да го продават по магазините. Може би в билковите аптеки ....  newsm78
Иначе по разни хижи съм го пила, приготвен от хижарите разбира се, харесва ми.
Ако намеря от къде да си закупя, ще го пия с кеф. Simple Smile
Алиса мерси за инфото, не бях запозната със свойствата и съдържанието му. Simple Smile

# 11
  • Мнения: 704
http://www.toshev-ltd.com/display.php?show_category=inovation - също предлагат екстракт от билката.

Като че ще предпочета да си приготвям отварата сама  Laughing

# 12
  • Мнения: 11
Ние този чай си го взехме край Триград, на изхода от пещера Дяволското гърло. Жената която го продаваше ни обясни че има разлика между култивирания мурсалски чай и дивия мурсалски чай, на само като свойства но и като начин на приготовление. Този дивия е по силен и от него се получава до литър и половина чай-от един стрък, а култивирания четворно по малко около 250мл.
ако някой се интересува имам някъде записан тел. номер на продавачката.

# 13
  • Мнения: 11
Мурсалският чай (Sideritis scardica) е билка, отдавна използвана от родопчани, прочути със своето дълголетие и жизнеспособност.

Чаят, приготвен от тази билка, има антимикробно и противовъзпалително действие. Доказано е, че е антиоксидант, т.е пречиства организма. Съдържа желязо, мед, кобалт, цинк, калий, магнезий, натрий и др. Голямо е количеството флавониди, които са основните активни вещества с противомикробно и антиоксидантно въздействие. Има още танини и етерични масла.

Препоръчва се от лекари за лечение на дихателната система - кашлици, бронхити - и на отделителната система, особено добре лекува пикочно-проводните канали и простатитите, чернодробни и бъбречни заболявания. Чаят е известен напоследък като "българската виагра".

Мурсалският чай има тонизиращо, укрепващо и антианемично действие, намалява кръвното налягане и съответно снижава риска от сърдечен инфаркт и инсулт. Предотвратява развитието на ракови клетки, предпазва развитието на атеросклерозата.

# 14
  • Мнения: 2 761
Чаят е известен напоследък като "българската виагра".

Верно с туй се слави-билка за мерак.Миналата година се отбихме през мандрата "Млечен дом" в село Смилян и си понакупихме някои неща.Чичото направи реклама на чая,но аз му казах,че мъжа ми го бива и няма нужда от билкaта. Grinning

Мурсалският чай (Sideritis scardica) е билка, отдавна използвана от родопчани, прочути със своето дълголетие и жизнеспособност.

Правете сметката от къде е това дълголетие и жизненост. Laughing


Общи условия

Активация на акаунт