за проговарянето?????

  • 8 363
  • 95
  •   1
Отговори
  • Мнения: 125
Привет на всички!!!!!!!
Дъщеря ми е на 2г,и 7м, и още не говори,казва около 10 думи4ки..Когато беше на 1г.и 10м,тръгнахме и на логопед,тогава дори и мама не казваше!Днес случаино я чух да казва много ясно ""виж куче,куче"",беше сама в стаята,когато я накарах да го повтори каза""иж ауау""Понякога си мисля,че нарочно не иска да повтаря думите...Незнам,много съм объркана ве4е.Изнервя се страшно много,като я карам да каже нешо,вече се чудя нарочно ли не иска или пък все още неможе #Crazy
На логопед ходихме в центъра по-церебрална парализа,но за тази година още не сме ходили!!!!!!!!!!!!!

# 1
  • Мнения: 1 193
Мага сама да ти пожелая успех,стискам палци всичко да се оправи.

# 2
  • Мнения: 644
Ако мога да те успокоя,ще ти кажа,че имам приятелка на която детето и проговори преди две години,а то в момента е на 6г.
Всяко дете си е индивидуално.   Naughty   не ги сравнявай,защото има и деца,които на 2г.говорят като големи Hug

# 3
  • Мнения: 125
Леле,ще се побъркам вече от притеснение,покрай това проговаряне!!! #CrazyОколо нас всички деца говорят,дори и по-малките от нея,можеби затова така се притеснявам...

# 4
  • Мнения: 380
Аз също имам две деца, дъщеря ми на една година говореше какво ли не , за сметка на малкия, Той също много късно проговори дори все още буква  Р не я изговаря,Много се притеснявах как ще бъде в първи клас но  нещата вече се оправят постепенно, Така че не се притеснявай наистина всяко дете си е индивидуално, Е не мога да кажа че не съм се притеснявала за това но както ти казах  всичко се оправи , малко бо бавно говори но добре се справя в околният свят

# 5
  • Мнения: 430
Петя, и аз имах такива терзания. Само слушах съседските хлапета как бръщолевят на 2 години, а моето паяче казва само мама, кола, баба и тате. Изчетох 1 тон литература, която ме хвърли още по-дълбоко в отчаяние /диагнози от глухота до умствено изоставане/, свързах се и с логопед от форума и докато отлагах прегледа, Маги просто се .... отприщи и започна да говори. Това стана преди година. Тогава беше на 2г. и 7 м. За това време не само настигна връстниците си, а и доста думички на английски научи и използва без грешка. Няма никакъв проблем и с "р". Аз също като теб нямах тъпрение и все дуднех "кажи... еди кво си". А тя не ще и не ще. И аз я чувах как тайничко си нарежда думички, за които не бях и подозирала, че може да изговаря. Не я притеснявай, говори си нормално с нея въпреки, че не ти отговаря.
Ще видиш, че скоро ще се молиш за минута тишина.  Joy
О, и още едно нещо - проговарянета не става за един ден, като с вълшебна пръчица. Като пиша "отприщи" имам предвид, че всеки ден ме заливаше с нови, и нови думички и прости изречения.

# 6
  • Мнения: 644
Леле,ще се побъркам вече от притеснение,покрай това проговаряне!!! #CrazyОколо нас всички деца говорят,дори и по-малките от нея,можеби затова така се притеснявам...

Спокойно,всяко нещо по реда си  blahblah   blahblah   blahblah

# 7
  • Мнения: 882
Моята дъщеря е на възрастта на твоята.  До края на миналото лято, тя почти не казваше никакви думи, освен мама, тати, ма, ти, баба, няколко имена и толкова.
Сега обаче дърдори всичко, но все още неразбираемо. Не й спира устата.
Когато разбера какво иска да каже и когато я помоля да го каже правилно, тя го казва, но после пак си назовава нещата както си знае. Всички неща си имат име различно от истинските. Например котка е "ма", помощ е "помок", нейното име е Ради, но като я попитам кой го направи или как се казва, тя отговаря "ти" и т.н.
Не ми се иска вече да се притеснявам. Вярвам, че ще проговори правилно, макар и по-бавно.

# 8
  • София
  • Мнения: 101
Не трябва да се притесняваш. Не забравяй че децата усещат всичко, както и разбират всичко (след годинка де). Много е възможно тя да усеща напрежението ти. Просто се отпусни и не я насилвай, убедена съм че съвсем скоро ще проговори  newsm10 newsm10

# 9
  • Мнения: 2 494
Ако разбира какво и говориш и какво искаш от нея-чувала съм ,че това е по-важното.
Някой деца проговарят около  3 години Peace

# 10
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
Ами с риск да стана баналана, ама трябва да се притесняваш. Заведи детето на логопед. Темата за късното проговаряне и последиците от нея е много дискутирана в другата тема за консултациите с логопед - моля прочети и ако имаш съмнения дали да отидеш вече на логопед или - можеш да ни питаш там. Но ти препоръчвам колкото по-бързо започне някой да работи с детето, толкова по-бързо ще навакса Hug

# 11
  • густо майна Филибето
  • Мнения: 8 530
 nnnnina , не четеш Wink Аз доколкото разбирам, ходят от доста време.
petia74 , а защо ходите от толкова рано на логопед? Той какво казва?

# 12
  • Мнения: 2 757
И покрай нас всички говорят и се побърквам. Направо се разревавам като ги чуя в яслата даже по-малки от сина как говорят хубаво на датски, даже аз чужденката ги разбирам, въпреки, че по начало ми е трудно да разбирам детска реч. Днеска повдигнах въпроса пред даскалката за моя син - дългогодишна ясладжийка. Успокои ме в интерес на истината. Каза, че наистина Давид не говори и че има деца които говорят, но далеч не били всички и нямало изобщо за какво да се притеснявам. Отделно е 2 езиков - тя си обяснява проблема с това, направо е сигурна, че си е нормален и ще проговори нормално, дори и по-късно от другите. Вика че до 3 год възраст е нормално да проговори. Понеже аз и за хиперактивност се съмнявам и тя каза, че е виждала хиперактивни деца и Давид не бил като тях - те си били рискували живота. Чудя се как до сега не е забелязала, че и той го прави  newsm78. А може би просто го прави в рамките на нормалното, знам ли. Много ми беше приятно да я слушам и толкова искам да и вярвам ...  Praynig

# 13
  • София, в офиса
  • Мнения: 1 269
много се извинявам Embarassed
видях че сте ходили в болницата, защо не се върнете там?

# 14
  • Мнения: 125
Миналата година през месец май,ходихме на контролен преглед при невролог(като бебе и правеха гимнастика в тази болница)и тя ни каза,4е трябва да ходиме на логопед и психолог,заради забавянето в говора и също заради хиперактивност,,,и така тръгнахме веднега!!!!!Ходихме 5 месеца,сега зимата не ходиме,но от пролвтта пак ще тръгнеме!!!Там тя се нау4и да ""седи"" около 30 минути на едно място,ина4е беше абсурд преди това да ""седне""и за 1  минута,да разглежда книжки с картинки(преди това ги късаше и хвърляше),да казва какви звуци издават определени животни,,отна4алото много пла4еше,но после ходеше с интерес.Логопедката и психоложката,казват,4е това забавяне се дължи на '''СЕНЗОРНИ НАРУШЕНИЯ"".

Общи условия

Активация на акаунт