Хематом на главичката и ВИГАНТОЛ...........

  • 2 254
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 414
   Д-р Слънчева,включвам се и аз в темата за хематом на гавичката.
   Моя син на (почти) 2 месеца  има хематом,получил се при по-дългото раждане.Нашата педиатърка много добре знае за тази му родова травма,но въпреки това му е изписала по 2 капки ВИГАНТОЛ още от 20-я ден.......Гледам,че вие точно това препоръчвате,да не се дава витамин Д в подобен случай.
   Искам да добавя,че бебето ми няма признаци на рахит,досега се развива добре и явно вигантола му е изписан  с профилактична цел.
   Хематома е доста голям,не бърза да се разнася,да не би педиатърката ни е сгрешила с ВИГАНТОЛА?
    Още въпросче:
    дали е задължително да се прави ехограф на главичката,след подобна родова травма?

Последна редакция: вт, 27 фев 2007, 15:49 от ejkajujka

# 1
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Не се дава Вигантол докато не се разнесе. Този кръвоизлив е периостален, т.е. под горния слой на костта. При разнасянето костта реагира и се образува костно натрупване. С вигантола се отлага повече калции в тази зона и разнасянето става бавно. Може да се дава Вигантол след като отока е намалял значително, което е след около 1,5-2 месеца от раждането. В този срок няма опосност от рахит. Той се изразява клинически най-рано около 3 месец.

# 2
  • Мнения: 7 414
   Много ви благодаря,д-р Слънчева!
   Най-ужасното е че давам Вигантол на бебето още от 20-я ден.Взима го повече от месец!Ужасена съм!Да не му остане цицината за цял живот!

# 3
  • Мнения: 1 434
Здравейте  и  моето  дете  беше   родено с  цефал  хематом ,  поради  тежко  раждане  дьлбокозадно  тилно  предлежание и    бебе 4  кг  .Не трябва да давате  вигантол .Хематома  изчезна  за около месец  и нещо .Последствията   имаше  при нас  от тежкото раждане   .Много  трудно проговорихме.Моторна  алалия  дано нямате  проблеми.Успех  ви  йелая и много  здраве на бебчо  bouquet

Общи условия

Активация на акаунт