Дете на 2г и 7м което спря да казва че има пиш (ако)

  • 2 591
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 37
Здравейте. От много време следя този форум, но досега не съм се осмлявала да пиша. Сблъсках се със следния проблем и разчитам на вашата подкрепа. Моля да споделете вашия опит, ако и на вас ви се е случвало подобно нещо. Малкият ми син е на 2г и 7м. На 2 г. свалихме памперса и от 2г и 4м си казва, когато има пиш или ако. Но от около месец спря да казва, най вече за акото. Изчаква докато му сложа вечер памперса(нощния още не е свален) и тогава свършва работата. Или го прави дори в гащите си. Когато го попитам дали има ако, той категорично отговаря НЕ (а по миризмата прекрасно се разбира че лъже). Най страшното е че от 2 дни спря да казва и за пишкането. Просто не зная какво да правя -  карам му се, пляснах го и по дупето. Но зесега ефект няма.

Благодаря предварително за съветите! 

# 1
  • София
  • Мнения: 1 352
Просто не зная какво да правя -  карам му се, пляснах го и по дупето. Но зесега ефект няма.

Тука категорично си сгрешила. В никакъв случай не бива да се караш, камо ли да биеш.
Опитай с добро, като се наака го попития приятно ли му е да е нацапан и да му мирише, но с възможно най-спокойния тон.
Изчакай 2-3 дни като го подканяш често и му предлагаш гърнето.
Ако продължи - по-добре да върнеш памперса, отколкото да стресираш детето.
Нищо фатално няма да походи още 1-2 месеца с памперс.
Но в никакъв случай насилие. Така само ще задълбочиш проблема.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 1 665
Една моя позната имаше същия проблем със сина си, когато беше на тази възраст. Опита разни неща, накрая просто престана да обръща внимание на това, преобличаше го по не знам колко пъти на ден,обяснявайки всеки път спокойно, че се пишка в гърнето и т.н. и накрая проблемът сякаш се реши от само себе си - момченцето започна пак да си казва след около седмица-две.

# 3
  • Мнения: 1 455
Не му се карай Naughty
Остави го,той сам ще се убеди,че не е комфортно така.Даже ако се изака го остави така 10-15 мин.,да постои и тогава сменяй памперса.
Моя син по едно време взе да пишка пак в гащите и го оставях мокър за малко,бързо се отучи.

# 4
  • Мнения: 8 505
Аз не бих оставила детето мокро или наакано Stop
С лошо също няма да се получи-не му се карай.
Единственото,което в момента ми идва на ума-оставяй гърнето в стаята,в която е детето-така и да не ти каже,може само да седне и да си свърши работата.

# 5
  • Мнения: 8 505
Още нещо-пишеш,че нощния памперс не е свален-а мокър ли е на сутринта?Ако не,по-добре махни и него.Мое лично мнение е,че децата се объркват по този начин-веднъж с памперс,веднъж без...

# 6
  • Мнения: 1 640
И при нас май се очертава период на противопоставяне.От 8,5 мес.е на гърне.Свикнала е с него.Всичко си свършваше там,докато не почна периодът на отрицанието и капризите,манипулаторския рев и т.н.Та сега си съизмерваме волите и авторитетите.Нямам сили да се впрягам и за това,освен  другото-многото бели и правенето напук!Само се надявам да мине по-бързо този пуст бебешки пуберитет и да си казва отново ,че има пиш и ако!
   Иначе аз все още й напомням за гърнето,проявявам твърдост и я натискам да сяда,но защо трябва с разправии да става това?!Чудя се -мързи ли я вече да сяда или й е неприятно ,че я мия често/след пишане/,или е някакъв вид протест с-у множеството правила и изисквания,поставени пред нея?!
 

# 7
  • Мнения: 37
Благодаря ви много за съветите. И аз се уверих че с лошо няма да постигна нищо. Може би най разумно е да го подканям често и да сваля нощния памперс. Не съм се замисляла че това може да е объркващо за детето - наистина през деня го уча да ходи в гърне, а пък през нощта сякаш му казвам точно обратното - той сигурно затова изчаква вечер да му сложа памперса и да се наака в него.

# 8
  • Мнения: 1 877
И ние минахме по този път,но явно е поредния период,който отминава от самосебе си.

# 9
  • Мнения: 1 047
Дъщеричката ни беше се научила да ходи на гърне и да си казва.
Памперса бяхме свалили тотално и забравили дори.
Докато не отиде на сборна група миналото лято в друга ясла.
Беше на 2 тогава.
Лелите всяка вечер ме посрещаха с новината,че се е напишкала.
Дори ме агитираха да върнем памперса.
Отказах категорично,това обаче не им попречи да й слагат памперси за следобедния съм.
Доста се притеснихме.
Като се премести в друга сборна група и градина,всичко се оправи.
Моето заключение е,че се съпротивлява на нещо или някого или стрес.
Това със нощния памперс би объркало и мен,дори.
Лично аз не бих върнал памперса,а бих махнал нощния.
Като се напишка или наака бих го оставил така 10-15 мин.,както и правехме с нашите деца в периода на приучване към гърне.
Създава се усещане за дискомфорт в следствие на тяхното дело.
А кой иска да му е кофти?

# 10
  • На небето
  • Мнения: 5 530
И аз съм на мнение, че в никакъв случай не трябва да се бие за това. Може да доведе до психологически травми и до много късно (6-7г. възраст) да се напишква. Според всички книги за психология, които съм чела дори не трябва да се караш, просто игнорираш лошото поведение, а насърчаваш доброто (общо правило за възпитание) включително и за гърнето.
А може би има друг проблем който е психологически. Случило ли се е нещо, да е тръгнал на ясла, да се е появили ново бебе в семейството, таткото да е заминал някъде... и т.н.?

Последна редакция: чт, 01 мар 2007, 14:04 от Tinka79

# 11
  • Мнения: 1 470
Дъщеричката ни беше се научила да ходи на гърне и да си казва.
Памперса бяхме свалили тотално и забравили дори.
Докато не отиде на сборна група миналото лято в друга ясла.
Беше на 2 тогава.
Лелите всяка вечер ме посрещаха с новината,че се е напишкала.
Дори ме агитираха да върнем памперса.
Отказах категорично,това обаче не им попречи да й слагат памперси за следобедния съм.
Доста се притеснихме.
Като се премести в друга сборна група и градина,всичко се оправи.
Моето заключение е,че се съпротивлява на нещо или някого или стрес.
Това със нощния памперс би объркало и мен,дори.
Лично аз не бих върнал памперса,а бих махнал нощния.
Като се напишка или наака бих го оставил така 10-15 мин.,както и правехме с нашите деца в периода на приучване към гърне.
Създава се усещане за дискомфорт в следствие на тяхното дело.
А кой иска да му е кофти?
   И аз съм срещала подобен проблем,отдавна,когато големият ми син беше малък...Нож на мен ми направи тогава впечатление,че това не идваше просто така,а съвпадна с нашите проблеми-Имахме роднински проблеми,които за съжаление рефлектираха върху нашето семейство,и детето ги усещаше,и по свой начин реагираше,един вид като протест...В момента в който нещата се оправиха,и той спря да прави тези бели...
   Та по тези двата случая-виж може този проблем да не е прост...Има ли някаква смяна на обстановка,смяна на поведенчески тип,близо до детето?!Ако е така,посъветвай се с психолог,защото наистина проблемът може да е вътрешен,да са наранени чувтсвата на детето, и въобще...

# 12
  • Мнения: 37
Замислих се след вашите съвети и се сетих,  че поведението на детето всъщност се промени след като боледува в началото на февруари от един ужасен грип. Не беше вдигал досега толкова висока температура. Не плачеше а пищеше направо. Тогава през по голямата част от времето беше с памперс (не искахме да го измъчваме допълнително).  Може би това преживяване е оказало по сериозно въздействие върху него, отколкото ние си представяхме. За нас това бе просто една настинка, която съвпадна с настинката на баткото и аз се чудех на кой по напред да обърна внимание.
Иначе сериозни семейни проблеми не сме имали. Дори и да има нещо, никога не си позволяваме коментари в присъствието на децата или променяме начина си на държание пред тях.

# 13
  • Мнения: 6 039
по неяснио причини, Малена спря да казва за около 3 седмици. Педиатъра ме посъветва да върна памперса и да я подканям. след 3 дни, започна пшка да казва и сега няма проблем

# 14
  • Мнения: 5 468
Нощният памперс трябва да му го махнеш. Да направи 4-5 пъти фал и ще спре... Моето дете 1 път през нощта (към 2-3 ч.) става до тоалетна. Случвало се е да се напикае, докато спи, но от 3-4 месеца, не се е случвало... да чукна на дърво. Започна да се срамува, като направи тая работа в леглото и като я питаме сутринта, що се е напикала в леглото, тя казва - "Не съм! Изпотила съм се!" Joy hahaha.
Махай изцяло памперсите и всичко ще е наред.
Между другото и аз й ударих едни плесници, когато започна да се крие зад телевизора и там си сереше спокойно Sick. Знаеше прекрасно, че трябва да седне на гърнето, обаче не - зад ТВ е по-изискано. Нищо й няма.

Общи условия

Активация на акаунт