Отговори
  • Мнения: 5 370
Едни такива мисли философски са ме нападнали напоследък....спомних си за някои мои житейски преживелици и почвам да си задавам въпроси със задна дата-дали може да се каже за една лъжа, че е "бяла" или "черна", добра или лоша?
А премълчаването на истината, когато я знаеш, лъжа ли е? И на какво те прави съучастник? Thinking
вие лично винаги ли бихте казали 100%-товата истина? Безусловно и докрай?Във всяка една ситуация?

# 1
  • София
  • Мнения: 2 623
Лъжата си е лъжа - каквато и да е тя !!!
Премълчаването на истината не е лъжа според мен !!!
Нима човек пазещ тайна е лъжец ???
Има неща, които бих оставила само за себе си и
това в никой случай не ме прави лъжец !!!

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
ами...всичко е относително, въпрос на гледна точка, интерпретация ..... така че истина на 100 % няма .....

# 3
  • Мнения: 4 664
За " благородната лъжа " говорим май тука....
Не я практикувам и не желая да я практикуват спрямо мен.
Премълчавам, но не лъжа.
Между другото...от благородни лъжи ме е боляло много повече от някакви гадни.

# 4
  • Мнения: 7 723
За " благородната лъжа " говорим май тука....
Не я практикувам и не желая да я практикуват спрямо мен.
Премълчавам, но не лъжа.
Между другото...от благородни лъжи ме е боляло много повече от някакви гадни.

Кас, взе ми думите от устата  Crossing Arms
Искам, обаче да допълня, че що се отнася до децата- по някой път се налага да практикуваш благородни лъжи  Thinking

# 5
  • Мнения: 4 546
границата е тънка. за мен благородната лъжа е нужно да съществува. не разбирам хора, които на всяка цена държат да знаят истината, само истината и цялата истина /като в ББ - кой послъгал, кой премълчал Joy/ .
а има и лъжи, които просто не ме интересуват - например, ако позната ми каже, че носи дантелено бельо, а всъщност ходи с бабшеки гащи.  Grinning и не виждам защо трябва да си хабя нервите и времето да се чудя или да се сърдя защо ме е излъгала  Wink

# 6
  • Мнения: 920
Какво сте се разфиловствали в петък? Няма ли сексуални теми за вас?

Здравей. Как си /хич не ме интересува/
Добре, благодаря. / абе, хич не съм добре, ама кво да ти разправям/

Не виждам смисъл да кажеш истина, с която само ще нараниш човека.

# 7
  • Мнения: 5 370
Какво сте се разфиловствали в петък? Няма ли сексуални теми за вас?

Здравей. Как си /хич не ме интересува/
Добре, благодаря. / абе, хич не съм добре, ама кво да ти разправям/

Не виждам смисъл да кажеш истина, с която само ще нараниш човека.
Някои предпочитаме секса да си го правим на затворени врати, отколкото да развяваме байрака в сексуални теми. Тъй че-философия, мама. Mr. Green

# 8
  • Мнения: 377
Лъжата си е лъжа. В отношенията с най-близките си не си позволявам нито да лъжа, нито да премълчавам, защото рано или късно истината излиза наяве. Когато става въпрос за познати доста често премълчавам истината, за да си спестя излишни главоболия. Но не считам това за "добра" или "благородна" лъжа, чиста проба егоизъм си е.  Whistling

# 9
  • София
  • Мнения: 18 679
Когато казването на истината е единствено с цел да разтовари собствената ти съвест, а другия го съсипва психически, по-добре да си мълчиш Crossing Arms
Стигне ли до директен въпрос обаче, няма благородни лъжи. Да си траеш е едно, да казваш директно в очите неистина - друго.

# 10
  • Мнения: 1 835
На мен ми се струва, че понякога и премълчаната истина е вид лъжа, защото оставяме другата страна с погрешна информация за нещо, т.е. съзнателно го оставяме в заблуда. Но аз лично го правя много често и май ще продължавам да го правя, особено когато виждам, че е най-трудно да понесеш истината.
Мразя лъжата, но напоследък си мисля, че колкото пъти си отворя устата, толкова пъти от там излиза лъжа. Лъжа децата си, че ДВД-то не работи, защото не може цял ден да стоят пред ТВ; лъжа майка ми, че ме боли глава, вместо да й кажа, че с мъжа ми сме се карали, за да не вдигне кръвното; лъжа приятелката си, че новата й прическа е много хубава, за да не я засегна. И ей от този род. По сто пъти на ден.

# 11
  • Мнения: 3 447
Не виждам смисъл да кажеш истина, с която само ще нараниш човека.

И аз тъй.

# 12
  • Мнения: 2 723
Ами...зависи от коя страна си...
За този който лъже със сигурност има и 'добра' лъжа...
За онзи - излъганият обаче - лъжата си е лъжа...
горчиви спомени Confused

# 13
  • Мнения: 3 423
Добродушна съм и това не е лъжа.

Не виждам смисъл да кажеш истина, с която само ще нараниш човека.

И аз тъй.

Айде, и аз да дигна крак.

# 14
  • Мнения: 5 393
Зависи от ситуацията.Въпрос на преценка също така.За мен една лъжа би била "добра", но за другата страна да е "лоша".По принцип не обичам да ме лъжат и аз не обичам да лъжа-много рядко премълчавам истината колкото и да е болезнена и неприятна.

Общи условия

Активация на акаунт