висок пролактин-при какъв доктор да отида?

  • 7 142
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 26
Здравейте!

Преди няколко дни започна изтичане на секрет от едната ми гърда. Веднага си пуснах изследване на пролактина и се оказа 2х над нормата. Отидох на мамолог. Той ми каза, че всичко с гърдите ми е наред и да се обърна към ендокринолог. Моя позната ми каза, че при такъв проблем по-добре да се обърна към гинеколог. И сега седя и се чудя към какъв специалист да се обърна?
Някой с подобрен проблем как е процедирал?

# 1
  • Мнения: 236
Имах проблеми с цикъла (и искахме бебе) и ходих на гинеколог. След сумати обикаляне по различни гинеколози се намери накрая някой да ми пусне изследване за пролактин. Оказа се,че ми е в норма,но близко до горната граница.Изписаха ми първо Фемикур Н за регулиране(билков препарат)-пих го 1.5-2 месеца,но не подейства.След това минах на бромокриптин(сравнително безобиден ,но лекарствен препарат) .Казаха ми,че ако няма подобрение след това ще трябват допълнителни изследвания и консултация с ендокринолог,но до там не се стигна.Пих го 1.5 месеца и вече бях бременна.Съответно пролактинът ми се е коригирал(когато е по-висок няма овулация,съответно няма и бебе).Така че може би трябва да отидеш на гинеколог.

# 2
  • Мнения: 9 095
Ако правите бебче в момента, първо посети гинеколог и му сподели проблема, той вероятно ще те препрати после към ендокринолог. Или директно иди при ендокринолог.

# 3
  • Мнения: 26
Все още не е дошъл момента за бебче. Знам, че при такъв висок пролактине почти невъзможно да се забременее и затова искам всичко да се оправи до момента в който ще започнем да правим бебето.
И сега в крайна сметка гинеколог или ендокринолог? Няма ли гинеко-ендрокринолог? Simple Smile

# 4
  • Мнения: 656
Почти невъзможно не означава напълно невъзможно.
Иди на ендокринолог.
Мен мамолог ме прати на гинеколог, защото се съмняваше, че поради хормонални проблеми имам и гинекологични.

# 5
  • Мнения: 820
Мисля, че в МД има репродуктивен ендокринолог.

# 6
  • Мнения: 26
Благодаря ви момичета.
Записах си час за понеделник за ендокринолог, който е специалист за хипофизата.

# 7
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
При висок пролактин се ходи на ендокринолог!Аз съм с пролактином /висок пролактин/. Както виждаш обаче имам вече две деца, въпреки пролактинома. Но трябва да отбележа, че забременях първия път след 6 месечно лечение с Достинекс.

Успех!

# 8
  • Мнения: 207
на ме лично изследвания за пролактин,естрадиол,прогистерон ми е пускал гинеколог и той ме е лекувал
според мен си за гинеколог

# 9
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
Какъв гинеколог бе, хора? Как и от какво точно те е лекувал? При висок пролактин и изтичане на секрет от гърдите задължително се ходи на ендокринолог! Пускат се изследвания и се прави при нужда ЯМР. Много често високия пролактин е свързан с наличието на аденом на хипофизната жлеза. Това е в компетенцията на ендокринолозите, не на гинеколозите. Лекува се с Достинекс, който се изписва безплатно от Здравната каса, или Бромокриптин,или Парлодел. Тях си ги купувате сами, но имат неприятни странични ефекти, докато при Достинекса липсват.

Ако високия пролактин е след прекарана бременност и кърмене, може да се отиде на гинеколог и след пиене на бромокриптин или парлодел да си дойде в граници. Но след като не е вседствие на бременност задължително се ходи на ендокринолог!

betelguese много добре си се ориентирала към ендокринолог - специалист за хипофизата!
 Peace

# 10
  • Мнения: 4 700
ендокринолог. В София е доц. Андреева наи добрата. Гласувам zа нея с двете ръце.

# 11
  • Мнения: 2 755
Какъв гинеколог бе, хора? Как и от какво точно те е лекувал? При висок пролактин и изтичане на секрет от гърдите задължително се ходи на ендокринолог! Пускат се изследвания и се прави при нужда ЯМР. Много често високия пролактин е свързан с наличието на аденом на хипофизната жлеза. Това е в компетенцията на ендокринолозите, не на гинеколозите. Лекува се с Достинекс, който се изписва безплатно от Здравната каса, или Бромокриптин,или Парлодел. Тях си ги купувате сами, но имат неприятни странични ефекти, докато при Достинекса липсват.Ако високия пролактин е след прекарана бременност и кърмене, може да се отиде на гинеколог и след пиене на бромокриптин или парлодел да си дойде в граници. Но след като не е вседствие на бременност задължително се ходи на ендокринолог!

betelguese много добре си се ориентирала към ендокринолог - специалист за хипофизата!
 Peace
Точно така е. Peace Ако се касае за аденом на хипофизата, лечението е консервативно или оперативно. Зависи от големината на аденома.

# 12
  • Мнения: 207
секрет от гърдите изтича и при гинекологичен проблем
къде отидохте чак на аденом на хипофизата

# 13
  • Мнения: 656
Секрета от гърдите си е за консултация с мамолог и след като той казва ендокринолог, логично е да бъде считан за достатъчно компетентен.

# 14
  • Чикаго / София
  • Мнения: 3 636
секрет от гърдите изтича и при гинекологичен проблем
къде отидохте чак на аденом на хипофизата

Аз съм с аденом на хипофизата, който ми откриха след като имах секрет от гърдите.  Направиха ми изследване на пролактина -висок, направиха ми ЯМР и откриха аденома!  Peace

Секрета от гърдите си е за консултация с мамолог и след като той казва ендокринолог, логично е да бъде считан за достатъчно компетентен.


Точно така! 

Общи условия

Активация на акаунт