защо носите мартеници :)

  • 1 693
  • 36
  •   1
Отговори
  • Мнения: 61
чета една дискусия по въпроса за мартениците ето тук :
http://forums.pravoslavie.bg/viewtopic.php?p=3082#3082.
http://pravoslavie.bg/content/view/1973/198/

и това ме замисли, защо всъщност носим мартеници, верно? Rolling Eyes

споделете и вие

# 1
  • Мнения: 2 229
Ми щото ме кефят. newsm78 Обичам да ми връзват и да връзвам мартенички, много хубав празник, който няма никъде другаде по света.  Crazy
Нося ги за здраве (не че вярвам, че ако изпусна нещо ще стане), а и никога не спазвам частта с щъркелите...

# 2
  • София
  • Мнения: 1 105
БАБА МАРТА

 

Баба Марта е един от най-почитаните български обичаи, запазил се до наши дни. На този празник всеки подарява
на близките си специален амулет, наречен мартеница, за здраве и сила през следващата година. Мартениците се изработват
специално за 1 Март, когато според българския народ започва новатастопанска година.

Мартениците са направени задължително от два пресукани конеца - червен и бял. В някои райони на страната конците са само червени, в други - многоцветни, но с преобладаващо червено: то, според народното повери, има силата на слънцето и дава жизненост на всяко същество. По време на празника, всички си закачат мартеници на видно място. Носят я докато видят щъркел. После я заравят и след време по животинките около нея гадаят за бъдещето. С мартеници също се закичват плодните дървета и добитъка в стопанството - за по-добра реколта и плодовитост на следващата година.

Първите мартеници, предназначени за окичване на хората и добитъка, са били само усукан червен и бял конец без прибавки към него. В някои области на конците се е връзвала и златна или сребърна паричка, но тя е имала по-скоро ролята на народен амулет – да предпазва от болести хора, добитък и овощни дървета. Народното чувство за красота, което създава оригинално творчество, се появява по-късно. Обикновено направени от вълна, мартениците а във вид на парички, топчета, пискюли и др. Много разнообразни са и мартениците от плат: квадратчета в бяло и червено, съчетани по две; ивици, увити като змия; квадратчета, нанизани по четири, които образуват кубчета; изрязани парички и украсени с вълнена прежда неповторимите кукли “Пижо и Пенда”.


Интересни са обичаите, извършвани през март и непосредствено свързани с мартениците.На първи март стопаните внимават да не закичат черно котле на веригата в огнището, за да няма главня по житата и царевицата. Останало е и поверието, че пшенични питки трябва да се опекат, да се намажат с мед и да се разнесат по домовете, за да се умилостивят болестите, та никога да не ги спохождат. В Разградско сутринта при изгрев слънце всяка домакиня мята червен плат на едно от плодните дървета в градината, за да разсмее Баба Марта. В Троянско на първи март преди изгрев слънце стопанките на всеки дом връзват червена вълна по ключалките на вратите, на овошките, на съдовете за млечни произведения, по рогата на добитъка и т.н. А в Хасковско бабата, която рано преди съмване връзва мартеници на децата от семейството, се облича изцяло в червенеещи се или червени горни дрехи. Оттук идва и народната представа, че Баба Марта на първи март спохожда хората и посевите, облечена в червен сукман, забрадена с червена забрадка, обута в червени чорапи.

Както се вижда, червеният цвят в бита на народа е средство за предпазване от болести. Така можем да си обясним защо и на младите булки, и на младите деца са връзвали червен конец. Бялата вълна в мартеницата предвещавала дълъг живот, а червената - здраве и сила. Това е обяснимо, защото носенето на мартеницата е в края на зимния сезон, когато жизнените сили и хранителните запаси са на изчерпване. Така се обяснява и семейният характер на мартенските обреди и празници.

И аз нося мартенички, защото ми харесва и празникът и традицията!

# 3
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Хей ти Laughing, да ти имам дългия ник...

Нося мартеница, защото ми харесват, не е само заради традицията, а така го чувствам и винаги с жалост се разделям с тях....

# 4
  • Мнения: 183
Хей ти Laughing, да ти имам дългия ник...

Нося мартеница, защото ми харесват, не е само заради традицията, а така го чувствам и винаги с жалост се разделям с тях....
Hug Hug Hug Hugи аз така много обичам да ги нося и трудно ги свалям

# 5
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Перковци!  Crazy
Не съм религиозна, така че нямам проблем с мартениците.
За мен това е български обичай и мисля, че е хубаво да спазваме нашите си, типично български традиции.

# 6
  • Майничка
  • Мнения: 12 482
Защото ми харесва да се кича с шарении, а какъв по-добър повод два-три дни да ходиш като ... (всъщност и аз не се сещам като какво Laughing) и никой да не се сеща да те обвини в лош вкус!

# 7
  • София
  • Мнения: 2 049
Ми щото ме кефят. newsm78 Обичам да ми връзват и да връзвам мартенички, много хубав празник, който няма никъде другаде по света.  Crazy
Нося ги за здраве (не че вярвам, че ако изпусна нещо ще стане), а и никога не спазвам частта с щъркелите...
Има я в Румъния, казват им мартишор и в Албания, но там ги слагат само на дечицата.
Прекрасна тадиция, обожавам мартениците, надеждата за новото начало, мириса на пролет и очакването... Hug

# 8
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
За здраве, за късмет,
за това и вързвам на детето, дори да са езически обичай си е наш,
български.

# 9
  • Мнения: 2 229
Защото ми харесва да се кича с шарении, а какъв по-добър повод два-три дни да ходиш като ... (всъщност и аз не се сещам като какво Laughing) и никой да не се сеща да те обвини в лош вкус!

Точно. И в момента съм до лактите в мартеници. Crazy

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Цитат
И да не си помислите, че сте се спасили !
Понеже между слепите дето празнуват езически обичаи И ВАС няма разлика !
Та ако вие сте спасени то колко повече е спасен сатана, който също знае словото Господно !
Mr. Green

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 784
http://www.dnes.bg/article.php?id=33563 е зат'ва Grinning

# 12
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Да ви кажа, голямата ми дъщеря успешно може да отвори сергия...Снощи след банята ги суших със сешоар. И не иска да се раздели с нито една ooooh!

# 13
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Не съм чела дискусиите .... традиция е  свързана с пролетта ...... има разни легенди за това откъде произлиза .....   поредното езическо вярване, което се е запазило до днес

# 14
  • Тайна, майна
  • Мнения: 235
А защо не... Laughing

Общи условия

Активация на акаунт