За отношението към малцинствата в държавите, където сте...

  • 5 496
  • 74
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 932
Интересно ми е има ли някаква специална политика и отношение на държавата към малцинствата при вас, или изобщо нещо подобно???

Питам, защото днес бях на много интересна конференция и лектора (известна медийна личност) изказа идеята за "accomodement" (убийте ме не се сещам как да го преведа) на индивидите от различните религии (в разумни разбира се граници)на религиозна основа-например сикхите да носят чалма вместо каска при неособено рискови ситуации, учениците, забрадки, допълнителни почивни дни по повод религиозен празник и т. н...
Та мотивите му бяха, че на един ще се удовлетворят исканията, но други 80% от същата религия просто няма да ги предявят, защото разрешеното не е интересно...а и следващото поколение със сигурност няма да предявява подобни изисквания. Пък и така се уталожва медийният интерес и се иабягва политическата спекулация на малцинства със силни лобита.В заключение каза, че "аccomodement" на индивидите от малцинствата води до интеграцията и асимилацията им в обществото.
Обяви се против обаче удовлетворяването изискванията на религиозна основа на цели групи (като например отделни училища, стаи за молитва и др. от сорта), което пък водело до изолация...

Интересно ми е как това се третира при вас, ако разбира се има съпоставими ситуации и какво е вашето мнение...(Дано да съм изразила достатъчно ясно, това, което исках да кажа)

# 1
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Тук малцинствата имат много права. Турците и мароканците / + другите с тази религия/ имат почивни дни за най-големите си празници, могат да носят забрадки, бурки / голяма дискусия през последните години/, имат двойно гражданство, има ислямистки училища, строят се джамии на поразия  и т.н. Винаги имат претенции за нещо /  например празника им след Рамадана да бъде официално признат, а не само като правило за свободен ден, тъй като тук се празнували християнски празници/ и в голяма част не се напълно интегрират. Това важи и за първото и второто поколение тук. С това не се доказва правилно теорията  от лекцията / ако съм те разбрала добре/. 

След като гледах снимки и видео на сестра ми от Мароко, направо ме хвана яд за всичко, което се прави за тях и тяхното отношение към страната тук. 

# 2
  • Мнения: 3 932
Ми май си права...теорията не се доказва в този случай. Аз обаче не разбрах за коя страна става въпрос newsm78

# 3
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Холандия. А как е при вас?

# 4
  • Мнения: 3 932
При нас сега е много на мода малцинствата (по-големите етнически групи имам предвид) да предявяват подобни претенции на религиозна основа и тъй като сме предизборно доста се спекулира с този въпрос. Малко както в Бг-изборите и циганите...само, че тук евреите са тези с многото претенции...
При медиите също е на мода да се говори за това. Поредната лудост беше искането им да се затъмнят стъклата на гимнастически салон, защото момчетата виждали разголени женски тела...е, затъмниха ги.

# 5
  • Германия
  • Мнения: 8 085
.... Поредната лудост беше искането им да се затъмнят стъклата на гимнастически салон, защото момчетата виждали разголени женски тела...е, затъмниха ги.

Shocked Shocked

Тук гледах преди много време репортаж за "женски ден"  в един басейн. Целият мъжки персонал се изнасяше, само и само мюсюлманките да могат да идат и те на плуване. Не помня в кой германски град беше това. За забрадките имаше преди време дискусии и съдилища, но не знам какво стана накрая. Такива претенции и съответно задоволяването им донякъде създават още повече стрес понякога. Rolling Eyes

# 6
  • Мнения: 7 914
Тук малцинствата имат много права. Турците и мароканците / + другите с тази религия/ имат почивни дни за най-големите си празници, могат да носят забрадки, бурки / голяма дискусия през последните години/, имат двойно гражданство, има ислямистки училища, строят се джамии на поразия  и т.н. Винаги имат претенции за нещо /  например празника им след Рамадана да бъде официално признат, а не само като правило за свободен ден, тъй като тук се празнували християнски празници/ и в голяма част не се напълно интегрират. Това важи и за първото и второто поколение тук. С това не се доказва правилно теорията  от лекцията / ако съм те разбрала добре/. 

След като гледах снимки и видео на сестра ми от Мароко, направо ме хвана яд за всичко, което се прави за тях и тяхното отношение към страната тук. 

Kalinka
 написала си точно това , което и аз бих написала.... Peace

# 7
  • Мнения: 6 167
много интересна тема.
до колкото разбирам става въпрос за религиозни ( не за етнически) малцинства. изяснете за какво говорите, все пак.
тук не съм забелязала  някакви особени права да имат, но не мисля, че се нарушават.
не мисля, че правителството вдига голям шум да им дава права  без да са поискани (не знам дали се разбира какво казвам)
виждам девойки със забрадки, но не знам дали ги пускат в училищата. май да.
не ми пречи, че някой се моли по 5 пъти на ден ( аз пък ям по 5 пъти на ден), или че жена му ходи покрита.

при всички положения аз вярвам в правата на човека и следователно, в респекта към религиозната
принадлежност на хората - ако иска да ходи на ръце, за мен няма проблем,
стига да не нарушава моя начин на живот ( и респективно личните ми права на вероизповедание в случая) и да не се опитва насилствено да ми налага своите убеждения.

и след като искат да се затъмнят стъклата на гимнастическия салон - ок, стига това да не пречи на останалите, защо не.
аз също винаги съм се притеснявала в часовете по физическо да се друскам пред съучениците си.
ако това ще донесе комфорт на момичетата ( не само от съответната религия) - не виждам проблем.
същото и за женския ден в басейна от примера на пепеляшка -  какво ще им стане на мъжете да излязат, за да използват мюсюлманките басейна. не виждам нищо страшно.


ПС: Имам една приятелка , която работи и  доста  често през уикенда и вече изнемогва. Сестра й уж на шега я посъветвала " Абе, кажи че си еврейка поне в събота да не работиш Wink"

Последна редакция: сб, 03 мар 2007, 23:15 от Lennie

# 8
  • Мнения: 3 932
до колкото разбирам става въпрос за религиозни ( не за етнически) малцинства. изяснете за какво говорите, все пак.
Имах предвид етни4ески малцинства, които предявяват искания на религиозна основа. Не виждам някаква съществена разлика, от това, което пишеш, но се изяснявам (мисля).


виждам девойки със забрадки, но не знам дали ги пускат в училищата. май да.
не ми пречи, че някой се моли по 5 пъти на ден ( аз пък ям по 5 пъти на ден), или че жена му ходи покрита.
при всички положения аз вярвам в правата на човека и следователно, в респекта към религиозната
принадлежност на хората - ако иска да ходи на ръце, за мен няма проблем,
стига да не нарушава моя начин на живот ( и респективно личните ми права на вероизповедание в случая) и да не се опитва насилствено да ми налага своите убеждения.

Подкрепям мнението ти...донякъде.

От друга страна, когато си дошъл в дадена държава, не трябва ли да се опиташ да се интегрираш там, вместо да издигаш стени или да гониш гражданите от басеина, да забраняваш на детето си да ходи на светско училище, да затъмняваш стъклата на частен гимн. салон и др. от сорта.
Съгласна съм, с това да се позволи на моми4ето, което е силно вярващо, да стои със забрадка в час, на вярващия да носи чалма, вместо каска, или да почива в събота, но не съм съгласна, че цяла общност може да гради общество, подчиняващо се на нейните закони в границите на друга държава, (макар и това да не накърнява личните ми права).

# 9
  • Мнения: 2 563
Чета тук понякога, но рядко се меся. Сега не мога да се въздържа. Чела съм от вас разни негативни мнения за арабите, за мюсюлманите... Имаше една майка, която не искаше да си пусне детето на училище с араби. Сещате ли се, че тук пишат един куп жени от арабските страни или просто не ви пука, че можете да ги засегнете?  newsm78

# 10
  • Мнения: 3 491
Не съм забелязала да има онеправдани по отношение на зачитане на религиозна принадлежност. Но трябва според мене да бъде добре формулирано докъде какво може - не заради общностите като цяло, а заради отделни индивиди, които злоупотребяват. Може би има формулирани правила, не съм се интересувала.
Кофти е например да си в групов проект с еврейка, и тя ден преди предаването му да каже "не мога да свърша моята част, защото днес е празник, който не ни позволява да работим", и да тупне своите ангажименти на останалите. Ами никой не ти пречи да празнуваш, уважаваме ти религията, но като знаеш, че този ден имаш празник, си свърши работата по-рано и не чакай до последния момент!
Това са все пак единични случаи обаче. Ако не беше религия, щеше да е болничен. Пред хляба всички са равни, независимо от религиозна и национална принадлежност, и това дали има какво да си сложиш на масата определя приоритетите.

# 11
  • Мнения: 3 932
Чета тук понякога, но рядко се меся. Сега не мога да се въздържа. Чела съм от вас разни негативни мнения за арабите, за мюсюлманите... Имаше една майка, която не искаше да си пусне детето на училище с араби. Сещате ли се, че тук пишат един куп жени от арабските страни или просто не ви пука, че можете да ги засегнете?  newsm78

И къде по-точно го откри този негативизим, в чий постинг и защо точно тези нации цитираш...Примерите, които лично аз посочвам са с цел да онагледя въпроса и да обясня по-добре за какво аджеба иде реч, далеч съм от мисълта да обиждам някого или пък да подклаждам спор на религиозна основа, нито пък толерирам религиозната (етническата) дискриминация.

Интересно ми е твоето мнение по темата...

# 12
  • Мнения: 2 563
Чета тук понякога, но рядко се меся. Сега не мога да се въздържа. Чела съм от вас разни негативни мнения за арабите, за мюсюлманите... Имаше една майка, която не искаше да си пусне детето на училище с араби. Сещате ли се, че тук пишат един куп жени от арабските страни или просто не ви пука, че можете да ги засегнете?  newsm78

И къде по-точно го откри този негативизим, в чий постинг и защо точно тези нации цитираш...Примерите, които лично аз посочвам са с цел да онагледя въпроса и да обясня по-добре за какво аджеба иде реч, далеч съм от мисълта да обиждам някого или пък да подклаждам спор на религиозна основа, нито пък толерирам религиозната (етническата) дискриминация.

Интересно ми е твоето мнение по темата...

В изрази като "поредната лудост". А за нациите - виждам разговорът се е насочил и към забрадките, затова.

Мнението ми съвпада с това на Лени. Да носиш или да не носиш чалма/хиджаб не е въпрос на мода/стил и затова не може тук ще го нося, тук - не. Същото като с кръстчетата на православните християни. Носим си ги навсякъде.

Никого не искам да нападам, но ми стана гадно за жените от арабските страни, които пишат тук, а и никога не знаеш кой тук е евреин, примерно. Случвало ми се е и на мен да се изпраскам с "Ква е тая глупост с еди какво си" и да се окаже, че човекът до мен твърдо вярва във въпросната "глупост" и се е обидил.

# 13
  • Canada
  • Мнения: 1 773
В Онтарио си имаме полицаи с чалми, на училище някои момичета ходят със забрадки, по време на един от празниците им (не помня как се казваше), децата в училище не хапват нищо и не пият нищо. Дъщеря ми вече е изучила всички по-важни етнически и религиозни празници, включително празнува и китайската нова година. По време на религиозните празници, празнуващите деца не ходят на училище - при последния мюсюлмански празник от 680 деца, на училище бяха не повече от 200.
В по-големите фирми има специална стая за молитви, нарича се нещо от рода на "моск". През последните 2 години за малко да си останем без елха пред кметството за Коледа, под предтекст, "да не дразним друговерците". Все по-рядко се чува "весела Коледа", замемено е с "весели празници".
Не мисля, че етносите ще се претопят така лесно, както го описва професорът ти, Минервата. Просто Канада е много толерантна към различното и всячески го насърчава.

# 14
  • Мнения: 6 167
мислех дали да пиша пак, ама като сърби   Mr. Green

в играта " дошли тук и .... " има обратна страна - някой ги е пуснал.  и този някой дръжи и ножа и хляба.
какво не е ясно - или не ги пускат, или забраняват религията им, забрадките им и тн, щом толкова пречат на обществото им.
или ги екстрадират по родните им места. за 2,3 поколение - забрани до дупка. а , ама не е демократично - ами не може и така и вака.
аз лично не искам да живея в такива реалности, предполагам и вие.
харесва ми , че светът е цветен  до момента, в който моите права също са гарантирани ( примера на блажка с проекта).

хората не са виновни, че са вярващи. хората не са виновни, че във вярата си се съобразяват с правила много повече отколкото други религии. хората носят забрадките си, чаршафите си ( не знам как се казват), чалмите си, килимчетата си и тн и това е част от тях.

не искам да живея в свят, който иска да 'претопява', или да 'интегрира'. какво точно означава това 'дошъл си и да се интегрираш'.
за всеки чужденец е трудно да се интегрира и без забрадка. не е липсата на  забрадката тази, която ще ги интегрира.
за мен интеграцията е свързана с чуството за страх у мнозинстовото.
и затова попитах за какво малцинство говорим. религиозно.  не ме интересува мароканци ли са, алжирци ли са.
някои етноси представят религия. глупости. поредното внушение от новините. поредния страх пред опасността, поредното сочене с пръст към етноси.
във всички новини на нас по 10000 пъти ни се казват неща, като  ' румънка уби 2 месечното си дете', а не ' майка уби 2 месечното си дете'.
така се насажда страх, така се насаждат предразсъдъци - и така мнозинството няма никога да 'интегрира' мароканци, ако ще жените им голи да тръгнат. интеграцията е подадена ръка. от мнозинството на малцинството.
не обратно.

Последна редакция: нд, 04 мар 2007, 11:15 от Lennie

Общи условия

Активация на акаунт