"На жени в отпуск по майчинство - кредит не даваме"

  • 6 089
  • 54
  •   1
Отговори
  • Мнения: 283
Чувствам се дискриминирана, обидена, ядосана ..........
Исках да си купя камера на изплащане на стойност 1099лв. и когато кандидадствах за кредит в 5 банки, ми отговориха "На жени в отпуск по майчинство кредити не даваме". Представяте ли си? Не - нямате достатъчно доход, а ..........
Мисля, че трябва да направин нещо по въпроса. Сигурно и вие сте изпадали в ситуации на дискриминация. Ето още една:
Когато се опитах да вляза с дъщеря ми в едно кафене - посред бял ден - да пием мляко с какао, ми казаха: "С детето не можем да ви пуснем"
Е, питам аз, кой да отглежда и възпитава децата на тази държава при такова отношение към майките и майчинството ?????????????
Нека споделим подобни ситуации и ако се окаже, че и други са преживели подобно нещо - нека някоя майка - юрист да каже какво да правим и да го направим, за да защитим собствените си права и правата на децата си.

# 1
  • София
  • Мнения: 2 271
За кредита веднага се поставям на мястото на банката, която все пак ти отпуска кредита с цел печалба. За да е сигурен дохода, банката трябва да разчита на нещо, нали? Ами, доходите ти са ниски, освен това ти не работиш, а получаваш обезщетение за това, че не можеш да работиш - един вид социална помощ. За това не ти дават кредит.

Иначе темата за дискриминацията на майки с деца на някои обществени места  е бистрена не веднъж и освен спор, истината няма да видиш в нея. Според мен, наистина има места, неподходящи за малки деца и собственика на това заведение е преценил, че загубата на няколко клиентки, като теб, би била по-малка, от загубата на недоволни клиенти от неспокойната обстановка, около тичащи и ревящи деца.

Всичко е казано с най-нормален тон! Пояснявам се, защото напоследък нещо все ме разбират на криво.  Peace

# 2
  • Мнения: 3 405
Няма да стане и не е дискриминация. Майчинството е най-много до навършване на 2 години на детето и кредита, ако е възможен такъв, ще е със срока на майчинството, понеже след  това я има доход, я не. И каква сума ще отпуснат при 170 лв.(толкова ли е сега), и такъв срок?

# 3
  • Мнения: 46 436
Не го признават и защото, ако наистина си затруднена и не можеш да си внасяш вноската, Банката няма право да ти пипа парите от майчинството.
Въпреки това, ОББ ни ги призна за доход  Mr. Green

# 4
  • Мнения: 260
Не само в България е така, и никой не може да бъде zадължен да прави отстъпки, против интересите си. Неzависимо дали са финансови, или да му бъде нарушавано спокойствието.

# 5
  • Мнения: 283
Вижте, явно аз съм малко по-емоционална на тема несправедливости в живота. Има хора, които се примиряват с тези неща и ги обясняват с нещо.
Първо, отпускането на кредит се прави с цел печалба и при гарантиран минимален  доход на член от семейството, след изваждаен на сумата по вноската. Ами ако мъжа ми получава 5000 лв. ????????, Аз все пак давам документи за доход. И забележете аргумента не е, че не мога да гарантирам минимален доход на член от семейството, а че съм в отпуск по майчинство. Щом съм в отпуск по майчинство, значи съм на трудов договор и е вероятно да се върна на работа след 2-те години. Още повече, че фирмата също ми стои зад гърба - питаха ме и за фирмата, телефони ...
А за кафенето - става въпрос за най-обикновено кафене в затънтена уличка в София, с не особено луксозно обзавеждане или интериор или някакви други екстри. ЕСТЕСТВЕНО, че няма да заведа детето си в нощен бар ...... Действието се развива в 11.00ч.
А дали темата ще е интересна - нека това решат другите. Аз не мисля, че трябва да се подхожда примиренчески по подобни въпроси

# 6
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Аз пък не мога да се съглася, че майчинството не е доход, при това сигурен. Сега е в размер на 90% от заплатата за 315 дни, това не са по-малко пари, отколкото когато е ходила на работа майката (в повечето случаи 90-те процента са равни на 100% трудовото възнаграждение, че дори и повече). За мен това е дискриминация и не съм съгласна, че е основание за отказ на кредит. Ако става въпрос за помощта, която е в размер на 180 лв. за 1 година, тогава положението е малко по-различно.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 650
Александра, по отношение на банките няма никаква дискриминация...
Аз съм от другата страна, давам кредити... Постави се на мястото на банката... Лара го е казала много добре... Ако ти спреш да плащаш вноските по кредита... Ние по какъв начин ще си получим сумата, при условие, че ти получаваш майчинство...? Точно по никакъв... Не веднъж съм го казвал (въпреки многократно неодобрение), ще го кажа и сега... Кредитите са за хора с достатъчно високи доходи... Такива, които могат да си позволят да плащат месечна вноска, след като са задоволили на достатъчно ниво другите си потребности... Не се обиждай, но не си права...



П.С. Я се постави на мястото на хората, които влагат парите си в банките... Дали те ще искат да им се раздават парите като кредити на хора, които евентуално не биха могли да си връщат кредита...? Я си представи, че ти влагаш пари в коя да е банка... Дали няма да се интересуваш как ти се раздават парите...?

П.П.С. Защо след като съпругът ти има "евентуално" 5 000 лв. доходи, не изтегли кредит той...?!

Последна редакция: пн, 05 мар 2007, 00:44 от Ekcnpec

# 8
  • Мнения: 6 417
Моят мъж ако има 5000 лева заплата що ни е да вземаме кредит за 1000 лева?  newsm78

# 9
  • в мъжки прегръдки
  • Мнения: 3 574
Сблъсквала съм се с този проблем. И кредит ми отказаха,  и транскарт, и покупка на кредит. Въпреки че съм на безсрочен трудов договор и положението ми е по-сигурно отколкото на работещите защото не могат да ме пипнат при евентуални съкращения. Най- ядосана бях като разбрах за транскарт че са давали и на пенсионери през мтел. А аз съм и клиент на мтел още преди да го има (имам мобилен още от предшественика на мтел- цитрон) и никога не ми е спиран телефона за неплатена сметка.  Да не говорим че вероятността аз да доживея да си изплатя кредита е доста по-голяма от тази на повечето пенсионери (пу, пу).
Ама да се е...т. Не ми се разправя с чиновници.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 147
Можеш да вземеш на изплащане от магазин,но когато си в майнчинство е задължително да имаш поръчител.Това може да е съпруга ти или някой роднина -майка,баща брат или сестра.Аз съм била поръчител точно пр такъв случай на сестра ми в Германос за РС за 1600 лв.

# 11
  • Мнения: 2 978
.... Кредитите са за хора с достатъчно високи доходи..........


Ъ? #Crazy

Странна логика...Аз ако взимам високи доходи за чий ми е да си взимам нещо на кредит, като мога да ги дам кеш веднага? newsm78

# 12
  • Букурещ
  • Мнения: 7 827
Да си българин звучи гордо!

# 13
  • Мнения: 283
Не са ли достатъчно доходи от 5000 лв. и едно майчинство ?????? Естествено, че той може да изтегли кредита, но тук не става въпрос за това как да си изтегля кредит и кой може да ми помогне. Тук става въпрос за ДИСКРИМИНАЦИЯ по отношение на жените в отпуск по майчинство. НЕ МОЖЕ ТОВА ДА Е АРГУМЕНТ - ФАКТА, ЧЕ СИ В ОТПУСК. Нека кажат нещо друго като основание за отказа, но не и това.

А за кредит от 1000 лв. за една година, вноската е само 76 лв.

Не 5000, и 50 000 да вземаше мажа ми пак щяхме да теглим кредит поради естеството на парите и тяхното поведение във времето. 1 лв. днес е по-скъп от един лев утре

# 14
  • София
  • Мнения: 18 679
Абсолютно подкрепям Експрес Peace
1. Обезщетението за майчинство е несеквестируемо вземане. Какво означава това? Че ако спреш да плащаш, банката увисва и не може с пръст да ти пипне парите. Е, при това положение какво очакваш newsm78 Банките все пак са търговци, а не благотворителни дружества.
2. Да, кредитите са за хора с приличен доход. Каква е логиката? Ами примерно вземам заплата от 2000 лева, но съм млада и нямам собствена кола, нито жилище. Вместо да спестявам 100 години, аз си купувам веднага къща и кола, и отделям половината от дохода си за изплащане. Ама с 1000 си живея ако не охолно, то поне прилично, не гладувам и т.н. Ако имаш доход от 300 лева, как се предполага, че ще изплащаш кредит от 250 и ще караш месеца с 50 Shocked
Те това му е логиката Peace
Каква дискриминация бе ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт