Майчинство на неосигурена-помогнете!

  • 371
  • 1
  •   1
Отговори
  • Мнения: 73
Момичета,четох много теми за майчинството,но все са за осигурени майки.Аз съм безработна и съм бременна в четвъртият месец.Не съм регистрирана в бюрото по труда,а и никога не съм била.Съпругът ми работи в чужбина.Плащам си сама здравните осигуровки.
Интересува ме,какво трябва да направя за когато ми дойде термина?Какви помощи ще получавам?А до колкото знам,някаква декларация трябва да се попълва за доходите на семеиството,а моят като не е в Бг,как ще става това???Ох,объркана съм newsm78.Моля ви помогнете ми като ми обясните.Благодаря ви предварително.  bouquet

# 1
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Здравей,
имаш 2 варианта. Първият е да те назначат фиктивно на работа някъде и след като дойде време за майчинство да си ползваш 2 години чрез фирмата. За този вариант трябва да имаш по принцип 6 месеца осиг.стаж. Ако до сега си работила някъде това няма да е проблем, защото макар че няма да имаш 6 месеца време да се водиш на работа, то ще си имаш необхоимия по СКО стаж. Ако по принцип нямаш никакъв стаж като дойде време да излезеш в болнични от начало ще са ти неплатени, но ще ти се признават за стаж и след като се натрупат 6 месеца ще започнат да ти изплащат парите. Разбира се за този вариант с назначаването на работа ще трябва да си поемеш пълните осигуровки за месеците, през които ще те водят на работа.
Вариант втори е да продължиш да си безработна и да разчиташ на Соц.Грижи. Там можеш да получаваш първо помощ за брем.и раждане и после помощ за отглеждане на дете до 1 година. Но има една уловка - трябва средномесечния доход на член от семейството да е под 200 лв. А при вас както и таткото е в чужбина трябва да попиташ в Соц.грижи какъв е варианта да докажеш доход.

Общи условия

Активация на акаунт