Секцио и кърмене

  • 1 085
  • 21
  •   1
Отговори
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Тъй като при мен вече е почти на 100 %, че ще раждам секцио, искам да попитам как стои въпросът с кърмата при това положение? Чувала съм, че "слиза" по-късно, а често дори изобщо липсва... Така ли е? И изобщо какви са проблемите на кърменето след секцио? В родилния дом ще хранят ли бебето докато ми дойде кърмата, или ще го държат 4-5 дни гладно?

# 1
  • Мнения: 2 258
При мен кърмата дойде два дни след секциото.Гърдите ми изведнъж преляха буквално и бяха едни болки-добре ,че имах помпа....Бебчето първоначално ще бъде захранено с адаптирано мляко.При мен когато я донесоха да суче ми отказа и близо месец след раждането се цедях с помпата на всеки три часа.После вече тя свикна(с много търпение от моя страна),но пък кърмата ми след месец спря.Задължително си вземи помпа с теб-това е съветът ми.

# 2
  • Мнения: 2 529
Цитат на: Зъхи
И изобщо какви са проблемите на кърменето след секцио?  


Няма такива Grinning
Казвам го от личен опит

# 3
  • Мнения: 3 777
няма проблеми. Кърмя от 3 тия ден в болницата до ден днешен.
Кърмата ми слезе по бързо отколкото на колежката по легло родила нормално.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Хубава статия по въпроса има в библиотеката,но накратко - проблемите идват главно от това,че късно дават бебето за кърмене - зависи от болницата кога,в някои - след 24часа,в други - след 5 дена!,най-често обаче на 2-3 ден след раждането.Другият проблем е,че бебетата в повечето болници не са при майките,раждали секцио,а им ги носят през 3 часа и няма как да сучат достатъчно често за по-бързо идване на млякото и според потребностите на бебето (изключение - Окръжна в София,там на 3-тия ден след секциото ти донасят бебето и остава при теб).Бебетата се хранят с шише,не се притеснявай,че ще гладува - и ще ти го носят с шише добавка първите пъти,докато не се уверят,че е закърмено и имаш достатъчно мляко.Кърмата е нормално да дойде по-късничко,защото липсва първоначалната стимулация,но при повечето мами като започнат да им дават бебетата,си слиза - може би на 3-5-тия ден.Най-проблемното би било бебе да не развие объркване на зърното заради храненето с биберон - но има начини с повече упоритост и търпение да се преодолее и това,а и при много бебета такъв проблем изобщо не възниква.
Хайде мисли го позитивно и ще се получи добре - пожелавам ви безпроблемен старт Simple Smile

# 5
  • Мнения: 4 915
Кърмата определено слиза.  Grinning Но малко по-късно - 1-2 дни, в сравнение с другите родилки. Поне при мен беше така, а акушерките ми казаха, че нямало значение дали си секцио или не - кърмата идвала на 4-5 ден.
Някакви специфични проблеми с кърмата, свързани с цезаровото, не съм имала. Лежах в стая с 2 мами, родили нормално - едното момиче също имаше доста болезнени гърди и подутинки под мишниците. Кърмата им дойде 2 дни преди моята, а раждахме в един ден. Всеки ден и трите се цедяхме с помпи, за да стимулираме лактацията. На 7-8 ден от раждането ми имах кърма за 3 бебета.  Laughing

Не ми се вярва да държат бебчо гладен. Ще му дават адаптирано. На мен ми дадоха бебка на трети ден от раждането, имах дренаж, и аз се притеснявах, че няма да засуче. Да, ама не - като я сложих на гърдата, се лепна като марка и засука веднага и настървено.  Blush  То, не че имах кой знае какво за цоцкане - само коластра, но явно на беба й стигаше. Започна да се мръщи на добавката, само на гърдата висеше. Притесних се, че нищо не яде и ще отслабва, но за мое изумление ме похвалиха след 2 дни, че беба наддавала с по 50 грама дневно!  Shocked  Laughing  Явно си е изцоцвала доста, а аз се мъчих с една тъпа помпа спринцовка и мислех, че детето ми гладува. Тъй че не се притеснявай, ако в началото бебето е на формула - пак ще можеш да го кърмиш и то за 3-4 дни няма да привикне само към бибероните.  Simple Smile

# 6
  • Варна
  • Мнения: 4 818
Не съм имала съществени проблеми. Бебе накърмих на следващия ден след секциото (поне така си спомням), но ми даваха добавка и аз я давах. Май не е имало нужда, имах мляко, цедях се усърдно, но не бях никак образована в кърмаческите въпроси. Както и да е, всичко си дойде на мястото. Търпение и спокойствие трябва. И литература под ръка.
ЗЪхи, лека операция и живо, здраво бебче!

# 7
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
А дали ще мога да им занеса мляко, с което да го захранят, или ще е каквото там си имат...? Проблемът е, че синът ми беше с млечна алергия и трябваше да се захрани с хипоалергенно мляко, преди кърменето, но тогава кой да ти знае... Сега си имам едно на ум...

# 8
  • Мнения: 433
На мен ми дадоха бебето след като е било вече хранено от шише - не си спомням коло часа след секциото беше, но той въобще не искаше да лапне гърдата. След пет-шест неуспешни опита да го кърмя, го хранех само с шише. След като се прибрахме вкъщи положих доста усилия да го кърме и резултатът беше кърмене месец и половина + дохранване. Забравих да кажа, че кърмата ми тръгна два дни след раждането.

# 9
  • Мнения: 433
Цитат на: Зъхи
А дали ще мога да им занеса мляко, с което да го захранят, или ще е каквото там си имат...? Проблемът е, че синът ми беше с млечна алергия и трябваше да се захрани с хипоалергенно мляко, преди кърменето, но тогава кой да ти знае... Сега си имам едно на ум...

На мен от болницата ми казаха да купя Фризолак. В последствие от него много се запече и го смених с  Нутрилон.

# 10
Момичетета вече са ти писали, че няма защо да очакваш проблеми с кърменето, след като ще раждаш със секцио. Сещам се само за три неща, които би могла да направиш:
 Arrow Говори с гинеколога си, кога ще те раздвижатл От това ще зависи и кога ще си в състояние да кърмиш. Колкото по-рано те вдигнат, толкова по-рано ще можеш да кърмиш.
 Arrow Разбери се, ако успееш да не тъпчат детето през първото денонощие с шише. Предполагам, че няма да се съгласят съвсем да не го хранят, но нека да е по-малко и по-малко пъти, за да засуче, когато го вземеш.
 Arrow Опитай се детето да бъде с теб в стаята, ще свикнете и двамата с кърменето и ще си спестиш много цедене.
Успех!
ПС Все още бебчо може да се обърне и секциото да те подмине  Wink

# 11
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз съм завеяният гост  Embarassed

# 12
  • Мнения: 1 263
В различните болници изглежда, че практиката е различна, но там, където бях аз, на секциото даваха бебетата след 3-тия ден. Аз се чувствах добре и си взех  момиченцето веднага, след като излязох от реанимацията (и в другата тема писах, че бях с епидурална упойка). Нямахме никакви проблеми. Не мога да кажа дали кърмата слиза по-бавно в сравнение с мамите раждали вагинално Thinking.  В тази болница хранеха бебетата с адаптирано мляко първите 1-2 дни на всеки 3 часа, независимо дали са кърмени или не, вероятно, защото в началото не могат да бъдат сигурни до колко кърменето е било  успешно. По въпроса за вида мляко - поискаха ми пари за кутия мляко, но какво - не знам Confused. Предполагам, че ако имаш специални изисквания, ще се съобразят с тях.  Млякото не го даваха с шише (било забранено).
И още нещо, ако те притеснява, че раната от операцията може да е проблем за поставяне на бебето на гърдата: В статията от библиотеката пише:"Позата на една страна често е предпочитана през първите дни след операцията......" - поне за мен, да се обърна настрани беше пълен абсурд Confused"Много майки откриват, че поза-люлка е най-удобна след първите няколко дни на възстановяване от операцията, но не и в самото начало" Нямаше проблем да поставя бебето, така, както другите мами Wink ....просто я гушнах и.... бебка си знаеше, какво да прави Grinning
Успех!

# 13
  • Мнения: 143
На мен кърмата ми слезе много късно - на 6-тия ден - заради много болки след операцията.
Мисля, че това което казва bib.bib е много вярно! Мисля и аз така да постъпя. Ще се пробвам да се преборя за епирурална упойка, така че да има възможност за последствало обезболяване, защото тъпия аналигин на мен не ми действа. Така се надявам да стана и да се раздвижа по-бързо.
Само ще добявя да си вземеш кутия с хипоалергенно мляко и да провериш предварително дали ще я вземат в болницата - на мен ми се изсмяха първия път.
Между другото независимо, че ми дойде късно кърмата, нямах проблеми при самото кърмене, дори не съм имала болки от контракциите, поне не големи де : ) Докато друго бебе, родено нормално, хич и не пожела да суче, даже и от биберона се мръщеше.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 845
Здравей, в библиотеката има две теми за кърменето след секцио, можеш да им хвърлиш по един поглед.
На мен кърмата ми дойде на 3 ден. На 4 ден вече можех да изцеждам по 60-80 от гърда. Бях със спинална упойка, бебето ми го дадода на 5 ден да го сложа на гърда за първи път/ бях на антибиотик, несъвместим с кърменето/. Бебето захапа и засука все едно, че винаги това е правило. Въпреки, че дотогава ядеше от шише-никой не ме е питил, те си започнаха да му дават без мое знание или информация.
Така че нямаш никакви проблеми с кърменето.
И успех.
А, за малко да забравя-за хипоалергенното мляко, ако решеш, според мен трябва да се уговориш предварително с педиатрите, защото акушерките много се сменят... Някои майки даже предпочитат да дадат собствен биберон за хранене, тъй като често в болницете бибите са доста "пропускливи" и стари. Обаче често се налага да се вдига едва ли не скандал, за да ти уважат искането....
От форума останах с впечетлението, че отказват да сучат недоносените дечица, които са били в кувьоз поради тежко раждане, килограми или друга причина, с две думи тези, които доста дълго време са далеч от майката.
Ами,това е от мен...
Леко раждане и едно хубаво бебче! Laughing

Общи условия

Активация на акаунт