Херпес зостер застрашава ли развитието на плода?

  • 1 422
  • 2
  •   1
Отговори
  • Мнения: 941
здравейте,имам приятелка бременна в 1 м.,второ дете.Тя много искаше пак да забременее и когато това стана,се оказа,че баба й е болна от херпес зостер.Тя е била в много близък контакт с нея и поради тази причина са й казали да маха детето.Мъчно ми е,тя така искаше второ дете и беше толкова радостна...Кажете,да го маха ли,знаете ли подобни случаи?Казали са й,че риска за бебето е малък,но съществува и тя не иска да рискува да има увредено бебе Sad

# 1
  • София
  • Мнения: 7 242
Нека се консултира и с друг лекар. Но ми се струва много жестоко и несериозно да й се препоръчва да махне детето. Аз също съм била контактна с болен от рубеола по време на първата ми бременност и не беше сигурно, че съм я карала, но никой не ми е и споменавал да махам детето. Спомням си, че носих кръв в ХЕИ, за да се установи дали съм заразена. Твоята приятелка е била в контакт с болен, но съвсем не е сигурно, че се е заразила. още повече, че повечето жени са карали варицела и съответно имат имунитет с/у вируса на варицела-зостер. до колкото си спомням, е възможно каралите варицела да се разболеят отново от херпес зостра, но това обикн. става при възрастни хора. Моля те, прочети внимателно този линк: http://www.cibalab.com/tests/Varicella_graviditas.htm В него изрично пише: "Херпес зостер на майката не причинява увреждания на децата." и "Препоръчва се при серонегативни бременни (без защитни антитела срещу варицела-зостер вируса) контактни на варицелно болни, да се инжектира в срок до 96-144 часа варицела-зостер имунен глобулин (той съдържа висок титър антитела срещу варицела-зостер вируса) за смекчаване на тежестта на майчината и феталната болест." - дали са се сетили да й предложат това, вместо да й препоръчват да махне детето?

# 2
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 316
Аз боледувах от Варицела, чийто причинител е зостер-вируса в началните седмици от бременността си - още не знаех, че съм бременна и се заразих от племенничката си. Първото, което показва преминато скоро или протичащо в момента заболяване е тестът за антитела.
Ако жената е боледувала от Варицела евентуално ново заболяване е възможно, но не задължително. Имунитета към зостер вируса не е доживотен, но ново заболяване би протекло изключително леко.
Опасността за жалост е най-голяма през първия триместър от бременнотта и има вероятност от трайно увреждане на плода. Моят гинеколог каза, че вероятността е около 20 %, което никак не е малко, но не е и фатално като измерение.

Общи условия

Активация на акаунт