Козуначени кифлики, как?

  • 48 546
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 423
Моля Ви, ако някой знае изпитана рецепта за вкусни козуначени кифлички!

# 1
  • Балчик
  • Мнения: 9 213
Козуначени кифлички

Състав
2 яйца
60 гр. Масло
 60 гр. Захар
100мл прясно мляко,
една щипка сол,
350 гр. брашно,
едно пакетче суха мая,
могат да се добавят и стафиди или лимонови корички,но това по желание.

Меся в машина за хляб,след като е готово тестото оформям кифличките и им слагам като пълнеж мармалад,локум ,оставям ги да втасат за около 15 минути, мажа с яйце, ръся със захар и после ги пека на 200 гр

Последна редакция: вт, 06 мар 2007, 21:38 от Джемма

# 2
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Виж тук : http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=165608.20
Аз съм писала рецептата от форума гответе с мен Mr. Green Има и вариаци за козуначено руло Peace

# 3
  • Мнения: 349
Това е една улеснена рецепта за козуначено тесто. Ако някой вече я е пускал, моля да ме извини, но не е отговорил на mimozaw.

Мързеливо“  тесто  за козунаци и козуначени кифлички

Продукти:
750  гр.   пресято брашно, при оформянето ще ви трябва още малко
3 бр. яйца + 1 белтък, а жълтъка за намазване
1 щипка сол
250 гр. захар за козунаци , но 150 гр. за кифлички
2 супени лъжици мас или масло, маргарин
100 гр.  олио
½ чаена лъжичка сода бикарбонат
250 гр.  кисело мляко
100 мл  прясно мляко
42 гр.( едно голямо кубче) прясна  хлебна мая
аромати за тестото: ванилия, ром, лимон, стафиди,  портокалови кри
Приготвяне:
        Маята втасва с прясното мляко, малко захар и брашно. Загрява се маста с олиото. Замесва се меко тесто от изброените продукти. Мазнината може да се постави в тестото или с нея да се извърши омесването, което не е необходимо да бъде продължително.
        Тестото се разделя на части около 1 кг. и имате две възможности – да изчакате тестото да втаса на топло или да го  поставите в полиетиленови пликове /завързват се/ и да престои в хладилник около 12 -16 часа (напр. от  вечерта за сутринта). Втасалото тесто след изваждането се оставя 15 мин. да се отпусне и се оформят малки топки, които се разточват като кръгъл блат за торта (диаметъра зависи от желанието за големина на кифличките) и дебелина около 0,5 см. Разрязват се диагонално на на 1/ 8  (на кръст и после всяко на две) – получават се осем триъгълника . Слага се в средата на широката част плънка по избор: течен шоколад (не повече от чаена лъжичка, за да не изтече при печенето); твърд мармелад или други
познати плънки за козунак, респ. кифли. Може и солени плънки -  смес от сирене и яйца, както и готовите плънки за “крокодила”. Завиват се кифличките от широката част към върха и леко се огъват краищата като подкова.
Аз слагам първите в студена фурна и пека на 200-220° върху хартия за печене. Намазвам  повърхността им леко с олио,  когато леко се надуят (втасат)  ги вадя, мажа с разбит жълтък с 1 сл. вода, поръсвам ги с едра захар, мак / сусам / счукани ядки , ако са солени – кашкавал и допичам да зачервяване. Готовите ги вадя, за да не се смачкат изчаквам да се огладят добре на един ред. Докато подредя следващите за печене, вратата на фурната е отворена, за да се охлади и процедирам по същия начин. 

Това тесто може да се използва в рамките на няколко дни (като се държи в хладилник) и във  всеки от тези дни могат да се пекат  пресни иделия. 

# 4
  • Мнения: 6 461
Козуначени кифлички
Състав
2 яйца
60 гр. Масло
 60 гр. Захар......................................
Изглеждат страхотно.
Ще се пробвам да ги направя.
  bouquet

# 5
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Кифли

150гр зехтин или масло
300гр хладка вода или пр. мляко
1бр яйце (разбито)
600гр бяло брашно
1 суха мая
2ч.л. захар
1ч.л. сол

Замесваш тесто, оставяш го да втаса за около час (от както имам машина за хляб правя тестото в нея, но преди го правех на ръка). След това разделям тестото на 10-12 части. Всяко от тях го разточвам на тънка кора. Прегъвам двата края към средата, за да се получи нещо като правоъгълник.В средата слагам сладко или сирене, след това загръщам единия край върху другия, усуквам и завивам на кравайче и редя в тавичка. Намазвам кифлите с жълтък и олио. Поръсвам със сусам. Пека около 25-30 мин докато се зачервят хубаво.


Преди време бях пускала рецептата. За да се получи козуначено тесто ги прави с масло и прясно мляко.

# 6
  • Мнения: 388
Козуначени кифлички

Състав
2 яйца
60 гр. Масло
60 гр. Захар
Дано ми се получат,изглеждат страхотно.
Благодаря за рецептата   bouquet

# 7
  • Варна
  • Мнения: 366
Козуначени кифлички

Състав
2 яйца
60 гр. Масло
 60 гр. Захар
100мл прясно мляко,
една щипка сол,
350 гр. брашно,
едно пакетче суха мая,
могат да се добавят и стафиди или лимонови корички,но това по желание.

Меся в машина за хляб,след като е готово тестото оформям кифличките и им слагам като пълнеж мармалад,локум ,оставям ги да втасат за около 15 минути, мажа с яйце, ръся със захар и после ги пека на 200 гр


Аз ги пробвах и станаха супер,само ги правих по малки като размер.  Peace

# 8
  • Мнения: 423
Благодаря  Ви, за рецептите ще пробвам някоя от тях!

# 9
  • Мнения: 423
Забравих да попитам Джемма/ или някой друг, които ги е правил/ , а като се омеси тестото не се ли оставя да втаса и след това да се оформят кифличките?
След това пак да се оставят да втасат/около 15 мин./ и след това да пекат.

# 10
  • Мнения: 22 867
Това се получи от рецептата на Джемма. Много вкусни кифлички, за съжаление, от заплесия ги препекох леко. Embarassed Сложих орехи и стафиди, натопени в ром, и сладко от ягоди. Следващия път ще внимавам. Мисля, че и козунак ще стане хубав от това тесто. Като му се добавят ядки, стафиди, портокалови или лимонови корички. Във всеки случай ще опитам.  bouquet Джемма!

# 11
  • Мнения: 25 441
КОЗУНАЧЕНИ КИФЛИЧКИ
5 яйца (+ 1 яйце за намазването)
1 1/2 ч.ч. захар
1 ч.ч. мас (олио)
1 пак. мая за хляб
2 ванилии
2 ч.ч. прясно мляко
брашно (около 1 1/2 - 2 кг)
Маята с 1 с.л. захар и щипка сол се разтапят. Прибавя се 1 ч.ч. прясно мляко + малко брашно и се разбъркват на кашичка (като за палачинки). Оставя се да втаса.
Яйцата и захарта се разбиват с миксер. Прибавят се ванилиите (може и лимонова есенция), втората чаша мляко и разтопената мас (олио). Към сместа се добавя втасалата мая и се смесват. Омесва се с брашното. Меси се дълго, докато по повърхността на тестото се оформят мехурчета, аз освен това го "бия" 70-100 пъти. Втасва в голям съд, намазан с олио. След като втаса тестото, се размесва леко, къса се парче, колкото мъжки юмрук и се разточва на кръгла кора, дебела около 1/2 см. Разрязвам на 12 триъгълника. В широката част на всеки триъгълник слагам лъжичка сладко смесено с млени орехи. Мой патент е да използвам сладко от настъргани дюли - става по-вкусно от традиционните мармалади. Навивам навътре и оформям кифличка. Колкото по-малки станат кифличките, толкова са по-ефектни. Така приготвените кифлички се нареждат в намаслена тава и се оставят на топло да втасат отново. След като бухнат, се мажат с разбитото яйце (аз използвам цяло яйце, ако ползвате само жълтък, разредето го с малко вода или олио). Накрая наръсвам отгоре захар, мак, сусам и др. на вкус и пека в умерена фурна (180-200 гр.) първо отдолу, а ако се налага, допичам и отгоре. Вадя ги горещи от тавата и ги оставям върху хартия да изстинат. Да ви е сладко! 
 
(http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=86477.0)

# 12
  • Мнения: 176
Момичета имам проблем  ooooh! Снощи замесих тесто за козунак и го прибрах в хладилника, на сутринта се беше стегнало доста, сега уж го оставих на топличко, ама гледам тестото не се надига  newsm78. Правих го с прясна мая по рецептата на Наталина.
Къде греша, обаче?

# 13
  • Варна
  • Мнения: 366
Забравих да попитам Джемма/ или някой друг, които ги е правил/ , а като се омеси тестото не се ли оставя да втаса и след това да се оформят кифличките?
След това пак да се оставят да втасат/около 15 мин./ и след това да пекат.

Аз поне ги оставям да втасат след омесване дори повече от 15 мин. и на топло.След като оформя кифличките пак ги оставам в тавата  и после в загрята фурна и готово.

# 14
  • Мнения: 465
Джемма кифлите ти изглеждат страхотно Peace

Общи условия

Активация на акаунт