топлоизолация?

  • 2 222
  • 18
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 591
здравейте,

искам да сондирам мнение по въпроса за топлоизолацията! в панелка сме и мислим да правим изолация със стиропор - 4 см. отвън и 2 см. отвътре! (не искаме фибран, за да може "да диша"  Rolling Eyes) та въпроса ми е как е при вас и доволни ли сте? достатъчно ли е това като дебелина?  newsm78

мерси   bouquet

# 1
  • Мнения: 14 472
за външната ми звучи добре, но не съм специалист.
вътрешната е поне 5 сантиметра, чувала съм за най-малко 3, но не и за два сантиметра. иначе е много добро решение - тази година правихме в спалнята, която преди нямаше стопляне, а сега е рай Grinning

# 2
  • Мнения: 420
Ние правихме само отвътре /включително пода и тавана/, защото ни посъветваха, че ако е отвън няма смисъл, ако не е опакована цялата сграда. Имало си някакви физични закони, които не ми станаха много ясни.
Не виждам смисъл да правите и отвътре и отвън.
Иначе, отвътре сме доволни. В малките стаи вече не пускаме отопление - топло си е.

# 3
  • Мнения: 2 591
еми при нас се налага външна, защото ни е паднала мазилката на половината стена на хола отвън и е грозно, ако само го измажем струва толкова, колкото и да го изолираме, така че....

 а иначе това за цялата сграда и аз съм го чувала - студът минавал така или иначе по стените  Confused Sick  newsm78

# 4
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
По-добре сложете 5см отвън и 5мм отвътре(продават се едни като тапети, кеширани) - слагат се много по-лесно. Така ще изместите точката към външния край на стената, което е препоръчително.

# 5
  • Мнения: 4 406
на северната стая имаме 3 см отвътре и 5 см отвън, като след като сложихме външната, Т в стаята се задържа с около 3 градуса по- висока от преди. аз съм впечатлена, за съжаление (дали?  )тази зима не паднаха много темпаратурите , че да усетим голяма разлика

# 6
  • София
  • Мнения: 978
Здравей, дебелината на топлоизолацията се изчислява и за това съществуват "норми за топлоизолиране на сгради и съоръжения". Сега няма да те занимавам със сложни изчисления и сметки Simple Smile. Накратко - в твоя случай - панел , за да постигнеш оптимален температурно - влажностен режим е необходимо да сложиш 6см. от материала , на който си се спряла /експандиран пенополистирол или както е по-популярно стиропор/, с плътност 20-25кг/м3 .Моя съвет е, да го поставиш отвън, а не 4см отвън и 2 см отвътре

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
Tралала, виждам , че си много навътре. Според теб удачно ли е да се направи на нова тухлена къща 10см отвън и 5см обшивка с минерална вата и гипскартон отвътре? има ли опастност от мухъл под ватата или конденз?

# 8
  • Мнения: 77
Точно за това и аз искам да питам.
Божидара, а вие какво сложихте на тавана и в какъв апартамент сте - мансарден??

# 9
  • Мнения: 420
6nolka,
ние сме в панелка, среден вход, четвърти етаж от шестетажен блок.
На тавана и стените сложихме 25 мм стиропор, а на пода 25мм фибран и отгоре паркет.
Определено и в студените зими имаше голям ефект.

# 10
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Ние правихме само отвътре /включително пода и тавана/, защото ни посъветваха, че ако е отвън няма смисъл, ако не е опакована цялата сграда. Имало си някакви физични закони, които не ми станаха много ясни.
Не виждам смисъл да правите и отвътре и отвън.
Иначе, отвътре сме доволни. В малките стаи вече не пускаме отопление - топло си е.

При мен е същото - изолация отвътре - подове, тавани, стени - комбинирано фибран и стиропор, дебели от 3 до 6 см, според зависи, + термотапети. На подовете имам талашитени плоскости 3 см. под ламината. Сложих ги защото преди в един момент ми писна като стъпвам да усещам студения под под краката си, въпреки уверенията на "специалистите", че парното на съседа топлело панела, топли друг път, нищо подобно.  Сега стана като в термос  Simple Smile Температурата веднага се вдигна, и то много. Особено силно се усети когато сложих изолацията на таваните. Така вече може и без отопление, апартамента е и вътрешен, изложението е изток-запад. Смятам,  когато ще смогна с парите, да напавя и отвън изолация, най-вече за да се скрият фугите и да се запазят от атмосферни влияния. За сега са си в добро състояние, замазани и облепени с някакви ленти, та затова отлагам. Вече трета зима е така и единствено съжалявам, че не го направих по-рано. Едно нещо му е лошо- стана прекалено топло, та в по-топли дни трябва да пускам климатиците на охлаждане или да отварям прозорците, но аз съм зиморничава и така си ми е супер Mr. Green
 Мен също ме посъветваха, че с вътрешна изолация задържам точно тази топлина, която е вътре в стаите. Стори ми се много логично и го направих. И не съм съжалила нито за миг  Simple Smile

Последна редакция: чт, 08 мар 2007, 15:12 от Unknown_lady

# 11
  • Мнения: 2 591
ние също предвиждаме да изолираме и тавана - пода няма начин, защото сме с естествен паркет и на този етап не се налага пренареждане, за да го махаме и да мислим за изолация!

но питанката ни все пак е за комбинацията вътрешна и външна изолация! мъжът ми много чете по въпроса, но сякаш стиропорът е по-добре, защото фибранът задържал влагата ooooh!

# 12
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 639
Много мнения съм чувала, всичките са различни. Нали върху външната изолация има мазилка, която я запечатва и е водонепропусклива? Имам познати, кото изолираха така с фибран и вече години наред всичко си е ОК, не е мръднало. Други пък видях, че върху фибрана плътно слагат едни пластмасови плоскости, които се слагат предимно на къщи (като на американските къщи изглеждат, като дъсчени лентички). Изглежда красиво, но пластмасата също не пропуска нищо. Твърди се, че фибрана е по-траен от стиропора, който старее по-бързо и губи изолационните си качества. Затова се слага мазилка, за да го запечати и запази от стареене. Поне така ми казаха. Майсторите ми казваха, че е най-важно да бъдат запазени фугите, през тях да не прониква влага, а иначе на самият панел нищо му няма. И щом има вътрешна изобация, можеш да си сложиш каквото си поискаш отвън Simple Smile

# 13
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 715
И ние сложихме такава изолация.Разликата е огромна.Няма нужда да слагате и от вън и от вътре,но от значение е да има изолация на пода и на тавана.

# 14
  • Мнения: 77
ОК тогава, какво да сложим на пода и на тавана?
Ново строителство, искам бързо да се настаняваме там, че вече нерви и търпение не  ми останаха, но искам естествен паркет - ако ще и 3то качество да е, но какво се слага под паркета? Или то каквото и да сложиш пак може да се раздуе.  Thinking
п.с. мансарда е

Общи условия

Активация на акаунт