Какаво да правим като се задави?

  • 2 801
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 108
Днес синът ми се задави, но така, че нищо не искаше - вода и започна трудно да си поема въздух, веднага го грабнах и го обърнах го с главата надолу и го потупах по гърба, но  не помогна, и му бръкнах в гърлото. След това изплака , но не много ясно,  пак го повторих и истински се разрева, а аз се успокоих. Уж, не ми е за първи път, от малък си е такъв много се дави , правилно ли посътпвам?
 

# 1
моето бебче като се задави аз му натискам нат носа и продалжавам нагоре и така нищо му няма

# 2
  • София
  • Мнения: 480
Цитат
Какво представлява задавянето с чуждо тяло?
Когато става въпрос за задавяне с чуждо тяло не трябва да забравяме, че човек може да се задави със собствената си слюнка или храчки. За задавяне говорим, когато в задния край на гърлото попадне нещо, което пречи на притока на въздух. Най-висок е рискът при малките деца, които слагат какво ли не в устата си, а също и при възрастни болни хора, които се налага да се хранят в леглото. Попадането на храна или някакъв предмет в хранопровода и невъзможността да бъдат преглътнати предизвикват болка и спазъм на хранопровода - преглъщането и дишането допълнително се затрудняват и това може да доведе до задушаване.
Какви са симптомите при задавяне с чуждо тяло?
Задавянето предизвиква кашлица, невъзможност да се говори и диша (това го отличава от инфаркта - при инфаркт на миокарда човек диша и говори), посиняване, загуба на съзнание.
Какви са причинителите?
Причинителите могат да бъдат различни: храна, вода, други течности, дори дъвка - ако по време на ядене или пиене едновременно с това човек се смее, пее,  говори възбудено или вика.
Поемането на вряла или много люта храна или течност, която предизвиква спазъм на гърлото и в резултат на това попада в трахеята.
Навикът да се лапат в уста пирони, игли, копчета и т.н, докато се работи, съчетан с внезапен стрес, могат да  ви изиграят ужасна шега.
Малките деца могат да се задавят с всеки предмет или част от него, стига да се пъхне в устата, а бебетата - когато лакомо сучат или поемат течности.
Каква е прогнозата?
Ако не се възстанови възможно най-бързо дишането, се изпада в безсъзнание и за 4-6 минути настъпва фатален край.
Какви бързи мерки може да вземете у дома?
• ако се случи с човек до вас, действайте максимално бързо - познатото от бабите потупване по гърба може да помогне; посъветвайте го да диша бавно и дълбоко, за да успокои спазъма на гърлото и да прочисти трахеята; няма ли резултат, веднага извадете всичко от устата му ( зъбната протеза - също), накарайте го да се наведе надолу така, че устата да е по-ниско от дробовете и го ударете по-силно с длан между лопатките; застанете зад задавения, сложете юмрук под гръдния му кош, хванете юмрука си с другата ръка и рязко и силно в посока нагоре натиснете в горната част коремната област, за да изтласкате въздух от дробовете - повторете бързо няколко пъти ( прилага се и при деца, но натискът трябва да е по-лек );
• ако човекът изпадне в безсъзнание,  сложете го по гръб и започнете изкуствено дишане; ако не знаете как се прави, както е по гръб, обърнете главата му встрани, сложете двете си длани точно под гръдния кош и натиснете силно и рязко в посока нагоре - има надежда въздухът от дробовете да изтласка тапата;
• когато пострадалият сте вие, опитайте да се изкашляте възможно най-силно; няма ли ефект, незабавно се наведете напред, като притиснете областта на корема в маса, стол, каквото имате под ръка и да издишате (не да вдишате) възможно най-силно - не изпадайте в паника, ако не стане от първия път - повторете;
• ако се случи с бебе или малко дете - провесете бебето с главата надолу, като го държите за петичките и го ударете с длан между лопатките; наведете детето през коляното си така, че главата да е увиснала и го ударете с длан между лопатките няколко пъти;
• за попадналите в хранопровода предмети  търсете лекар, а ако започне задушаване, до срещата с него приложете горните съвети /
Как можем да се предпазим?
Предпазните мерки трябва преди всичко да се насочат към децата - научете ги да не слагат всичко в уста, да не се смеят, говорят, пеят с пълна уста ( не го забравяйте и вие ) и ще намалите, доколкото е възможно, рискът от този понякога живото застрашаващ инцидент
Теми - Задавяне с чуждо тяло

Тука чета, че помагало потупване по гърба, но мъжа ми като караше шофьорските курсове в часовете към червения кръст му бяха казали, че не е правилно да се потупва гърба при задавяне. Затова аз обръщам с главата на долу и съм го оттренирала това с натискане в горната част на коремната област.

# 3
  • Мнения: 5 760
Здравете! Най-правилно е да го обърнете с лице към пода и с главата леко надолу, като го стимулирате да се разплаче чрез пощипване по крачетата. По този начин храната от устата ще изтече на пода и няма опосност от аспирация.

Общи условия

Активация на акаунт