Говори ли ви се за книги?

  • 4 673
  • 71
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 091
Все по-рядко ми остава време да чета за съжаление, но все пак намирам по малко време. Чудех се, каква литература четете откакто сте в чужбина? На български, на друг език? Искате ли да споделите мнение за наскоро прочетена книга или пък за мислите, които е породила у вас?
От известно време се чудя дали да я пусна тази тема и дали ще има интерес, но ми се щеше понеже сме в различни държави, ако четете местна литература да споделите примерно нещо за книга/автор, които са ви направили впечатление.  Peace
Ако има и други желаещи да се включат/четат тази виртуална тема за "международната" книга, обадете се, ще споделя и аз какво съм чела наскоро.  Peace

# 1
  • Мнения: 3 491
На английски чета в повечето случаи, на български рядко, и то само оригинална българска литература. Не че мога да се похваля и аз с кой знае каква читателска активност.  Wink Последната книга, която ми направи изключително впечатление, беше "Corrections" на Джонатан Франзен, социално-критичен роман, Америка през съдбата на едно семейство. След тази книга загубих интереса си към подфорум "Нашите деца", тази книга го изчерпва в бъдеще време.
Поздравявам темата с един разказ, който също много ми хареса:

http://www.newyorker.com/printables/fiction/060522fi_fiction

Героинята е имигрантка от Русия, образована, амбициозна, съпруга на програмист, минаваща през пародийните стълби на борбата за високо квалифицирана работа. Много достъпен език и прекрасно чувство за хумор има това това момиче (авторката). А като си помисля, че е дошла в Америка не съвсем като дете, и пише на език, който не й е роден, се възхищавам.

# 2
  • Мнения: 994
и аз все по-рядко намирам време, но нямам пропуснат ден, в който да не съм прочела поне 10ина страници преди да си легна. чета на англисйки главно. на български чета на глас детски книжки.
различни неща чета. наскоро четох няколко добри книжки за кърменето
ето тази горещо я препоръчвам


http://search.barnesandnoble.com/booksearch/isbnInquiry.asp?z=y& … 4860409&itm=4

Харесвам Lynda Curnyn и прочетох ето тази

http://search.barnesandnoble.com/booksearch/isbnInquiry.asp?z=y& … 3895229&itm=1

а сега чета Bombshell.

Харесвам много и две англичанки - Elizabeth Young и  Jane Green. От първата наскоро четох Making Mischief - не ми хареса колкото Asking for Trouble, но пак ми хареса.

А от Jane Green чакам една от библиотеката, която не съм чела още.

Забравих да спомена и тази книжка - Penderwicks: A Summer Tale of Four Sisters, Two Rabbits, and a Very Interesting Boy
 Тя е детскоюношеска - синът ми я беше взел от училищната библиотека. напоследък се хващам че редовно му чета и неговите книжки. имаше и една друга много хубава книжка за едно момченце, чийто дядо е болен от Айцхаймлер - забравих й заглавието обаче.

Последна редакция: чт, 08 мар 2007, 00:56 от КТВ

# 3
  • Мнения: 7 091
Аз също чета само на английски, на български само детски книжки на децата и ако се сетя за някоя класика, която имаме тук.
Последната книга, която прочетох преди седмица беше на Robin McGraw, съпругата на Д-р Фил . Бяхме в библиотеката и я видях, съвсем новичка и събуди любопитството ми, за какво точно е писала. Книгата е ето тази:
http://www.amazon.com/Inside-My-Heart-Choosing-Passion/dp/078521 … 308324&sr=8-1

Лека е за четене, най-вече за живота на Робин, на мен ми беше интересно да я прочета, състави ми някаква представа за нея( Робин). Не знам защо ми беше страшно симпатична в интервютата, в които съм я виждала.
Не е някаква супер книга с "тайната на живота", но както казах увлекателна, разтоварваща, интересна.  Peace

# 4
  • usa
  • Мнения: 2 113
говори ми се, за книги винаги ми се говори Simple Smile. в момента чета три книги - една препоръчана ми от албена - searching for dragons, next на майкъл крайтън(любим автор) за етичните проблеми на "игрите" с гените и the god delusion на Richard Dawkins, ама нея няма да казвам какво обсъжда, че тук има доста тънкообидни на тема религия хора...

# 5
  • Мнения: 160
И аз чета само на английски, на български - форума, и то през работно време   Mr. Green. Много обичам да чета - когато всичко върви наопаки, се скривам в някоя книга и "изчезвам".Току-що приключих All the Names от Jose Saramago - странна, но много интересна книга. Авторът е спечелил нобеловата награда през 1998 г. Преди това четох Empire Falls на Richard Russo , тази книга пък е спечелила Пулитзер през 2002, мисля. За малко градче на източното крайбрежие, много преплетени теми, за американската действителност, отношения между деца, родители. Има и филм на HBO, който не съм гледала. Четат ми се книги на мистична тематика, но нещо не мога да се спра на заглавие... Ще черпя и идеи от тук   bouquet

# 6
  • Мнения: 3 367
1ета по сигурно 6 сборно 1аса на ден,къде професионално,къде с деца,къде да си по1ивам;
предимно на англ,на бг рядко ако майка ми прати нещо специално
последно съм на вълна кримки на Стивън Уудс,1етох една доста странна бг книга, Майките,от Т.Димова,дъщеря на Дим.Димов.спе1ели камари награди в бг..1етох и книгата на Б.Биол1ев -амазонките нещо си,и тя беше спе1елила 1удеса,не ми хареса особено..
Все по-трудно ми е да 1ета смислени неща ве1ер,без да искам се зазяпвам по кримки тип Дж.Патерсон,Р.Паркър ; глупотевини тип Джой Филдинг и пр.,наскоро преговарях Ф.Рот и Ан Тейлър,стари интереси,нямам мозък за друго..ей сега ще напоръ1ам идеите на блажка и миз(не можах да из1ета god delusion ,сигурно 1 месец го мъ1их)

# 7
  • Мнения: 7 091
Диди,мога да ти препоръчам книгите на Ошо Peace

# 8
  • Мнения: 351
брей, само аз ли 4ета предимно на български. Като бяхме в Германия на всяко ходене се зареждах с по малко литература, сега мисля да продължа с поръ4ки по интернет. На " Амазонката на Варое" на Биол4ев аз ли4но много се смях.

# 9
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
На английски чета книгите на J.A. Jance - почти всичките й книги съм прочела вече. Аз като си харесам някой автор и стила му на писане и не мога да се откъсна. По принцип и в България четох много книги, всички на Агата Кристи и повечето на Удхаус, но интересното е, че автори, които съм чела на български не мога да чета на английски - не знам защо този феномен  newsm78 !

# 10
  • Мнения: 1 147
Аз като че ли вече започнах да чета предимно на английски, макар че определено предпочитам български. Всеки път, когато някой затръгва за насам, си искам книги, и за има няма 2 години понатрупах библиотека. Последното нещо, което четох, беше The Innocent Man, книга на Гришам, доста се отличава от стила му, но е много интересна. Другото, преди няколко седмици, A million little pieces, за която предполагам повечето, което са в Щатите са чували,много я обсъждаха. Хареса ми, много добър стил, без излишни сантименталности, много чист, увлекателен, а иначе тематиката не е от леките.

# 11
  • Мнения: 369
 Блажка, благодаря ти, че сподели хубавият разказ.  Peace Стилът наистина е много хубав.

 Момичета, заблазявам Ви, че имате време да четете.  Tired  Аз докато бях бременна си взимах книжки от библиотеката, но сега наистина нямам никаква възможност за четене с моята лудетина.  Crazy Иначе предпочитам да чета на английски  Peace

 Бих препоръчала този автор - Робин Кук, който го четях с удоволствие в Бг.  Peace Незнам как ще звучи на английски, но тематиката на книгите му е много завладяваща.

http://us.penguingroup.com/static/packages/us/robincook/bio.htm

  В книгата "Вектор" например става на въпрос за изработването на биологично оръжие. Емигрант,руснак, химик  разочарован от непостигането на американската мечта - шофьор на такси и женен за дебела, неработеща американка, която обаче му подсигурява статута, се свързва с организация, която спонсорира проекта. Произвежда се антракс при специални условия....
Книгата излиза 3-4 години преди да се заговори масово за антракса като биологично оръжие.

# 12
  • Мнения: 994
По принцип и в България четох много книги, всички на Агата Кристи и повечето на Удхаус, но интересното е, че автори, които съм чела на български не мога да чета на английски - не знам защо този феномен  newsm78 !



аз пък съм на обратно - вече не мога да чета преведена от англисйки книги на български - предпочитам оригинала.
Агата Кристи я изчетох цялата и на английски, много повече ме кефеше, макар че по-старите й преводи на български никак не са лоши. Друга моя много любима авторка е Джейн Остин - много трудно ми беше да я чета в оригинал, но се справих и с нея, много ми бяха забавни изреченията по половин страница Simple Smile

# 13
  • Мнения: 393
Книгите винаги са били най-ценното за мене. В София имах огромна библиотека-над 6000 тома. При заминаването ни от България, част от моя багаж се състоеше от....книги. Чета свободно на английски, немски и руски, но най-много се радвам на българския език. Преди около месец майка ми ми изпрати поредното колетче с книги. Този път книгите бяха по неин избор - Анри Троая "Марина Цветаева", Уго Доти "Революционният Макиавели", История на Тибет и още десетина други.  Днес си препрочитах Оскар Уайлд-Избрано. За децата майка ми им изпраща всички нови научно-популярни книжки и адаптирани енциклопедии. Имам пълната колекция на ПАН. За моя радост децата, освен на английски, четат и на български ( с малко побутване от моя страна изчетоха Жул Верн, Ч. Дикенс, Д. Дефо и естествено Бългаските народни приказки). В момента малката ми щерка чете "Сребърни кънки"
Доста от книгите напоследък първо съм ги прочела на англ. и след това на български. Не си падам по блудкавите романчета, но имам няколко и от тях.
Жанрове: история, археология, криминални,пара-нормално и научно-фантастични. От специализираната литература: медицина и право.

# 14
  • Мнения: 3 491

аз пък съм на обратно - вече не мога да чета преведена от англисйки книги на български - предпочитам оригинала.
И аз, абсолютно не мога, направо е коренно друг текст, изтръгнат от средата си, звучи чуждо и изолиращо.

Общи условия

Активация на акаунт