Варицела?

  • 2 947
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 242
В групата на дъщеря ми в яслата дете се е разболяло от варицела. Понеже съм бременна в 17.г.с. и не се знае боледувала ли съм варицела, тя няма да ходи на ясла докато е в карантина, но въпросите ми са при това положение:

- колко време е периода на предаване на заразата – т.е. Зори до кога и от кога може, евентуално да ме зарази
- при нея до кога могат да се появят признаци на заболяването

# 1
  • Мнения: X
Варицела

Варицелата е често срещана болест, която се причинява от вируса варицела зостер, който е част от групата на херпес вирус. Въпреки, че много хора свързват думата херпес с гениталния херпес, групата на херпес вирус се състои от около 100 вида вируси, осем от които причиняват болести при хората. Представители на различните херпес вируси са херпес симплекс (който причинява обикновения и гениталния херпес), вирусът на Епщайн-Бар (който причинява инфекциозна мононуклеоза), и вирусът варицела зостер (който причинява дребна шарка и херпес зостер). Вирусът варицела зостер се разпространява по въздушно – капков път чрез кашляне/кихане или чрез течност от варицелните мехурчета.
Лещенката (другото име на варицелата, бел. прев.), която най-често се появява в края на зимата и началото на пролетта, е силно заразна – ако има някой болен в семейството, то 80 или 90% от останалите членове, които не са я прекарали, ще се заразят. През следващите години се очаква случаите на варицела значително да намалеят благодарение на имунизацията на деца срещу болестта.
Въпреки, че се среща по-често при деца под 15 години, всеки може да се разболее от варицела. Обикновено човек се разболява само веднъж в живота си. Но вирусът, който причинява варицелата може да остане в организма без да е болестотворен и може да причини друга кожна болест на по-късен етап, наречена херпес зостер.Заразяване

Периодът, в който може да се предаде заразата е 2 дни преди появата на обрива и продължава до пълното излющване на мехурчетата. Детето с варицела не трябва да посещава градина или училище докато всички пъпки не зараснат, обикновено около една седмица, но не е задължително да изчакате всички корички да паднат преди да върнете детето към обичайната му програма.
Бременните, както и хора с болест или проблеми на имунната система не трябва да се приближават до болен от варицела. Ако бременна, която не е карала варицела и се зарази (особено преди 20-та седмица от бременността), плодът е изложен на риск от вродени малформации. Ако се разболее от варицела 5 дни преди или 2 дни след раждане, живота на плода е застрашен от варицелата (майката е предала вируса на бебето, но не е имала време да произведе и да му предаде антитела, които се борят с инфекцията преди раждането.
Ако майката е карала варицела в миналото (преди бременността или по всяко време преди една седмица до раждането), тогава плодът получава антитела чрез плацентата. Това означава, че имунитетът на майката преминава и в бебето чрез плацентата и кърмата и новороденото е малко вероятно да се зарази. Но антителата не дават 100% гаранция, просто е по-малко вероятно новороденото да се разболее. Или то може да се зарази, но да прекара по-леко болестта. Бременните трябва да значат, че съществува увеличен риск от усложнения от варицелата ако се разболеят за пръв път по време на бременност. 
Хора, които не са боледували от варицела, могат да се заразят с варицела от някой болен от херпес зостер, но не и с херпес зостер. Защо не може човек да се зарази с херпес зостер? Защото херпес зостер се получава само чрез реактивиране на вируса варицела зостер в човек, който е боледувал от варицелаИнкубационен период

Инкубационният период за варицелата е между 10 и 21 дни след контакт; повечето случаи се появяват между 14-я и 17-я ден. Например, ако едно дете се разболее от варицела, прихваната от училище, братята и сестрите ми вероятно ще проявят признаците след 2 седмици.
Мисля, че това ще отговори на въпросите ти. Ако искаш още инфо, пусни ''варицела'' в Гугъл и чети Peace

# 2
  • Мнения: 2 242
Caprarri  благодаря ти за статията - има я на доста места в интернет и вече съм я чела Hug.
Исках да ми отговори конкретно лекар понеже моята педиатърка твърди че детето е заразно едва при появата на първите признаци newsm78. За мен отговора на този въпрос е от голямо значение за да знам дали да планирам да я отделим и кога.

Между другото разбрах снощи че има кръвно изследване за варицела - едно с което се установява дали в момента си заразен и друго дали имаш имунитет. Тази сутрин ходихме до Цибалаб и дано всичко е наред.

# 3
  • Мнения: X
Ами кога са първите признаци според вашето джипи? Дъщеря ми например 10 дена преди да започне обрива вдигна температура еднократно, което естествено ни хвърли в оркестъра  и после й излезе обрива.Две седмици след нея я изкарах и аз заедно с малкия.Направи ми впечатление този пасаж от статията:''Ако майката е карала варицела в миналото (преди бременността или по всяко време преди една седмица до раждането), тогава плодът получава антитела чрез плацентата. Това означава, че имунитетът на майката преминава и в бебето чрез плацентата и кърмата и новороденото е малко вероятно да се зарази.'' С други думи така както аз го разбирам, че ако ти  си карала варицела трябва да си предала имунитет на дъщеря си, а това означава ,че не би трябвало тя да се разболее PeaceДано всичко да е наред! Стискам палци! fingerscrossed

# 4
  • Мнения: 2 242
Хе получих нов вариант за период на зараза – след 10-ти ден от контакта до 21-я ден. Питах в сайта на pramed.com и там ми отговори лекар.
Явно възможно най-бързото отделяне е най-доброто, но и то май не е гаранция newsm78.

Caprarri мерси, в понеделник ще излязат резултатите.

# 5
  • Мнения: 5 760
Здравейте! Виждам ,че има подробно описание за заболяването.
Зоболяването е с висок контагиозен индекс- означава ,че при непосредствен контакт заразяването е над 80% възможно. Предава се по въздушно капков път.
Инкубаионният период е 14-21 днислед контакт с болен от вариела.  Източника на зараза е друго дете от момента на катаралните явления до засъхване на коричките на пъпчиите. Може да е възрастен болен от херпес зостер.Протича различно тежко- от лека температура и незначителен обрив до висока температура и обриви по всички лигавици. Високата температура се следва от нови обриви.
Добре е да не ходи на градина до момента когато обявят край на карантината за групата. При вариелата се очаква тази карантина да продължи  различно дълго време, защото почти винаги в края на инкубаионния период на последното разболяло се дете се появява ново.
Дори и да е боледувала  майката това не значи, че детето няма да боледува и има имунитет, независимо от възрастта.

# 6
  • Мнения: 2 242
Д-р Слънчева сърдечно благодаря за отговора   bouquet
а и за възможността да се консултирам с лекар чрез този подфорум   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт