Да си търся ли правата или......

  • 4 226
  • 33
  •   1
Отговори
  • Мнения: 572
... да направя нещо лекарката която не си свърши работата да си плати ( не търсия пари)
Историята ми е ....
маи месец на 2006 забременях и отидох на лекар в 20 поликлоника да ме наблюдава позната  за мен гинеколожка с 20 годишен стаж. Държа се много добре, даде ми болничен когато ми се наложи и т.н.  Когато мой приятелки ме питаха- (направиха ли ти тест за Даун и амниоцентеза, и многото други за Спина бифида...) аз  озадачено попитах ,,моята лекарка'' трябва ли и на мен? получих отговор НЕ СЕ ПРИТЕСНЯВАЙ, ТИ СИ МЛАДА И ЗДРАВА И ЩОМ НЯМАШ АНОМАЛИИ В РОДА  НЯМА СМИСЪЛ, АКО ИМАШ ИЗЛИШНИ ПАРИ, ХОДИ.
Минаха дългите месеци на чакане, детето ми да се появи на бял свят, малката ми Вяра! В деня на раждането ми истекоха зелени води, родих детенце със Спина бифида, което не движи крачета, и трябва да отговарям на въпроса НЕ СА ЛИ ГО ВИДЕЛИ, ТОВА Е ТОЛКОВА ГОЛЯМА МАЛФОРМАЦИЯ?
А аз съм пила ФОЛИЕВА КИСЕЛИНА, до 5 месец от  бременноста!
МОЛЯ за съвет,   КАКВО ДА ПРЕДПРИЕМА?

# 1
  • Мнения: 3 914
Здравей,добре дошла!
Съжалявам безкрайно ,за това което ти се е случило и тепърва ще се случва с теб и твоето бебенце.Разбирам те напълно,защото при мен пък ,погрешна диагноза на детето ми ,доведе до сериозни проблеми, които още се боря да реша и само Господ вече знае дали ще стане.Често съм си мислела в началото дали да съдя тази доцентка ,но и дали ще има смисъл,дали това ще оправи проблема,не няма!!!! Естествено всеки сам решава и си мисля ,че е време да си търсим правата,но в тази държава осъден лекар още няма,за съжаление.Все пак ,ако решиш да съдиш лекар,аз те подкрепям,с две ръце,но от това по леко няма да ти стане Cry
Разбирам ,че още ти е трудно да приемеш,бясна си,отчаяна си ,идва ти да крещиш,но и това ще мине и тогава помисли за детето ,как да му помогнеш максимално,как да го обичаш ,защото то си е твоето бебе и също е човек,смее се ,плаче.Обичай го такова каквото е,а пък другото на всеки се връща,вярвам го Peace
Пиши тук,ако не друго,споделената мъка е наполовина по лека  bouquet Hug  bouquet

# 2
  • Мнения: 4 414
Разбирам ,че още ти е трудно да приемеш,бясна си,отчаяна си ,идва ти да крещиш,но и това ще мине и тогава помисли за детето ,как да му помогнеш максимално,как да го обичаш ,защото то си е твоето бебе и също е човек,смее се ,плаче.Обичай го такова каквото е,а пък другото на всеки се връща,вярвам го Peace
подкрепям Вики и мама
разбира се, можеш да подадеш жалба, да съдиш лекарката...това изисква много усилия и ескалация на гняв - прецени ти как ще се чувстваш и заслужава ли си...
пила си фолиева киселина, но въпреки всичко се е случило. не си направила биохимичен скрийнинг. но ако беше направила и рискът излезе малък, никой нямаше да ти препоръча амниоцинтеза, защото все пак е рискова манипулация...за жалост нещата в медицината често не са еднозначни и това е една от причините да няма осъдени лекари... идват и други въпроси - ако беше открита малформацията по време на бременността, това какво щеше да промени?!
най-важното сега е детенцето! там хвърли енергия - научи възможно най-много за болестта, начини за лечение, рехабилитация, възможни усложнения...всичко...свържи се с майки на деца с такива проблеми, с организация някаква, ако има...чака ви много работа...
каквото и да решиш за лекарката, ние ще те подкрепим!
пиши при нас и заедно ще търсим решения!
кураж и успех ви пожелавам  bouquet

# 3
  • Мнения: 2 232
Мила много съжалявам за случилото се.
Аз не мога да кажа каво да правиш, тъй като и аз бях  на твоето място, идваше ми да убия всички наблюдаващи ме, но така и не  направих нищо, дори не отидох да им кажа, че детето ми е изоставало, защото е със синдром на Даун.....не намерих сили, а и не знам какво щях да променя.......имаше ли смисъл....А се наблюдавах при двама за по-сигурно.
Правих и Фетална морфология при хвалено докторче тук във Форума, което ни говореше всичко друго но не по същество....имам си и документална видеокасета където се вижда, как мери нухална гънка и прочие....и документ в който пише, че имам здрав плод без аномалии......
И при все, че видя нещо съмнително- бяла точка при сърцето, не ме насочи за БХС-каза, че това ще отмине/израстне и ако искам да отида във 28г.с. за да се уврея....е не намерих смисъл да ходя щото и да имаше нещо на детето вече беше късно за каквото и да е.....
Та така, не знам защо го написах това, но ме хвана много яд, че тези неща продължават и никой не носи никаква отговрност за подследствията....Според мен задължително трябва да се въведе правенето на БХС, пък всеки да си решава какво да прави нататък....Въпреки, че всичко е много относително и ако е трябвало да се случи и с изследвания също можеше да стане...
Желая ти много сила , всъщност дали сте и много хубаво име, което показва, че трябва да имаш Вяра.Прочети всичко каквото можеш в нета, за да разбереш как може да и помогнете, операции дали могат да се направят, най-вероятно и рехабилитации ще трябват.Успех и пиши тук при нас, каквото можем да помогнем.

# 4
  • Мнения: 2 531
Аз май нещо не схващам - права за кое? Ми толкова могат и знаят лекарите , това е нивото на медицината тук в България!Истината ти е казала лекарката в началото- ако имаш пари- иследваш се! А фолиевата киселина пи ли я преди да забременееш и в първите 6 седмици ? Аз лично ще те посъветвам да не трупаш отрицателни емоции и мисли, а да гледаш напред!
Моята история е следната : Първа бременност на 25 г. Лично познавам биоложката която има лаборатория за генет. изследвания и в началото се срещаме и я питам къде сериозно , къде на майтап - е ще се изследвам ли? Тя отговаря- изобщо не сте рискови , живей си спокойно. Когато сина ми стана на 10 м . лично и се обадих да и кажа че ни изпращат на генет. изледвания, лично тя ги прави  и откри хромозомната аномалия! Е ако знаехме по рано щяхме да се изледваме , както направихме за второто дете - след дъжд качулка  Wink  Истината е че харесва ли ни или не - такъв ни бил късмета, не можем да предвидим всичко което би ни сполетяло ! Не упреквам никого - изобщо не си представям как всяка бременна жена се изследав за всичко-.това също е крайно и неправилно! Но пък и да чакаш някоя двойка да стане рискова и тогава да я изледваш - също не е редно! Май трябва да съдим зравната каса  newsm78

Последна редакция: пт, 09 мар 2007, 22:02 от veni-b

# 5
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
съжалявам за случилото се
знаете ли - все още се счита сред лекарите че няма нужда от БХС
дали е тяхна вина? не повече от това да е наша вината... защо? защото така са ги учили и още никой не предприема нищо сериозно да се промени това!!!!!!!
ако вас са ви учили да преминавате на зелено - ще ви хрумне ли да пресичате на червено?
аз мисля, че вина имат и всички и уви никой конкретно
а знаете ли колко пъти съм чела тук във форума /дори в нашата секция/ майки да казват - при мен не е имало аномалия - няма да правя БХС...
а колко пъти съм чела, че виждаш ли кво искал сега доктора като карал някого /здрав и прав и млад/ да си прави БХС....

за мен това е немислимо - да не се прави при възможност да се направи
приемам отказ само ако майката /както едно майче си призна от проблемното забременяване/ чи каквото и да излезе от БХС - тя няма да прави амниоцентеза
за мен това също е немислимо...
но мисля си, че хората трябва да разберат, че няма такова нещо като минимален риск - защото когато им се случи - за тях риска е бил 100%!
най-вече това трябва да разберат докторите и да спрят с приказки - млада си, здрава си няма да има проблем!
трябва да информират пациентите си за риска който поемат пък бил той и 10% - пък ако те решат че искат да рискуват - моля нека разполагат с живота си и.... но само след като им е даден шанс да преосмислят тежестта на своя избор!

# 6
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
а дали да търсиш права...
как да ти кажа - нямам опит, но тъй като имам приятелки в един много тъжен подфорум - за родители загубили децата си
уви вече повече от година - аз не знам някой доктор да е осъден дори когато явно негова грешка е коствала живота на някое мъниче
знам за случай когато семейството се бори с всички сили да осъди доктора осакатил внучето им за цял живот, но както бабата писа - това става благодарение на факта, че дадото е адвокат - и те нямат разходи поне за адвокат
аз лично не вярвам да успееш по никакъв начин да докажеш вина и да искаш
винаги могат дадените хора да се обърнат и да кажат - ми аз я информерах, тя сама реши да не прави това или онова изследване

много съжалявам, но бих искала да ти спестя разочарованието - ако решиш че искаш да търсиш вина
има и още нещо - дали можеш да издържиш на болката, която еди нпроцес би предизвикал... на виждането на безхаберието и това как се покриват един друг лекарите, без да ги е еня че това коства живота не само на едно дете, а и на неговите съсипни роднини...
но имаш моралното право да ги съдиш, имаш и юридическо... само дето наистина в Бг няма осъден доктор
като онзи случай където лекар уби родилка и осакати бебето - след 3г делото е до никъде.......
аз също обаче вярвам че всеки плаща - рано или късно...

# 7
  • Мнения: 2 531

приемам отказ само ако майката /както едно майче си призна от проблемното забременяване/ чи каквото и да излезе от БХС - тя няма да прави амниоцентеза
за мен това също е немислимо...

За да освежа темата - и моя отказ за БХС за втората бременност - просто бях сигурна 100% че ще си правя амниоцентеза , което обесмисля скрининга  : Sunglasses
А за куриоз - отивам на амниоценетеза и обяснявам на д-р Димитрова защо нямам БХС и защо се налага за правя - а тя отговаря- ЗА МЕН ТОВА / че имам дете с хромозомна аномалия/ НЕ Е ОСНОВАТЕЛНА ПРИЧИНА  Shocked

# 8
  • Мнения: 313
но мисля си, че хората трябва да разберат, че няма такова нещо като минимален риск - защото когато им се случи - за тях риска е бил 100%!

Напротив. Има такова нещо като минимален риск. Обикновено, на базата на показатели и дългогодишни изследвания, се оценява риска при всяка група бременни жени. И има допустими нива на риск, при които изследванията са задължителни, препоръчителни или ненужни. Ако всички се тресат нон-стоп от страх, цялата им бременност ще преминава в изследвания, манипулации, лежане по клиники. После децата трябва да се държат в абсолютно стерилна обстановка, за да се избегне риска от ваксините и имунизациите, от прах, алергии, мръсен въздух... Да не говорим как би трябвало да протича животът на възрастен човек, за да избегне всички рискове...

Цитат
There is no single cause of spina bifida or any known way to prevent it entirely.
Какво правим? Да престанем да се размножаваме ли?

meyz, много жалко, че се е случило точно на вас, но, ако не сте били в рискова група, няма смисъл да обвинявате някого. По-добре е тази енергия, която бихте отделили за омраза към "некомпетентните лекари", да превърнете в любов към специалното си дете...то има нужда от нея.
А за следващото вече ще знаете, че сте в рискова група и всичко ще бъде наред   bouquet

# 9
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
There is no single cause of spina bifida or any known way to prevent it entirely.

но има явни начини да се установи дали детето има заболяване
и като знам че лично за 1г съм срещнала 2 души уж в нерискови групи които ако бяха направили нужните изследвания можеше ЕВЕНТУАЛНО да си спестят доста болка...
защо да не стане БХС ЗАДЪЛЖИТЕЛЕН?????????

кое му е врудното бе Живко, че да се лишават жените от това изследване????
колко коставт 2 ванипулации - като ехография и даване на кръв, за да се спести после болката на толкова разбити човешки живота?
ясно не можем да се предпазим... ми поне да проверим дали всичко е наред!

# 10
  • София
  • Мнения: 2 351
Много съжалявам за това което ти се е случило.Съгласна съм напълно със другите майки.
Аз мога да те свържа, ако решиш с една майка на детенце със спина бифида.Малчо е на три години и майката е много наясно с необходимите грижи за такова дете.Тя ная добре ще те ориентира за ситуацията.
Кураж.

# 11
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
и да добавя - ти намяш вина за нищо
Живко е прав, че фолиевата киселина е превантивна мярка... но уви ако си в рисковата група - според мен също е било неизбежно
не мога да те съветсват... но ако мога и аз като другите майки да ти помогна с каквото и да е - моля пиши
надявам се да може да се помогне на малката Вяра и ако можем тук да помогнем с инфо или дори и др неща - пиши...
въобще ако имаш сили  - пиши ни как сте, как вървят нещата
и най-важното - информирай се за ВСИЧКО около детето - от нета, не се доверявай само на лекари, още повече само на един - търси мнения, намери най-добрите в областта и тогава след като провериш диагнозите и перспективите за детето си поне от няколко места - решавай
тук има много майки чиито деца са били отписани, а слава богу все още са живи
дано имаш куража и силите да се пребориш с тъпата здравна система...
желая ти сила да се бориш за малката
а ние ще сме тук поне виртуално да те изслушаме, а ако можем и с друго - и с него да помогнем
ако имаш от нещо нужда - каквото и да е - пиши!

# 12
  • Мнения: 450
meyz,здравей Hug
И аз мисля,че няма смисъл да съдиш лекари,защото наистина се покриват един -друг,иначе непрекъснато злословят против колегите си,но настане ли буря...
Виж,по въпроса за право на Телк,50%-еднократна помощ при раждане,60 или 70% от мин.работна заплата във вид на социална помощ,двойни детски,добавки за социална интеграция- за тези неща всички сме едининодушни,че трябва да се потърсят ,да не се отказваш от бездушието на социалните работници,защото ви се полагат,сумата не е голяма,но пък не е и малка и всеки месец ни помага да закрепим положението.Възможно е да са ти казали,но аз пак да кажа за всеки случай,яд ме е ,че преди пропуснах,за което се извинявам  bouquet

# 13
  • Мнения: 3 591
Дебре де, ако беше правила теста и риска беше излязал 1:10000 и твоето бебе беше това 1 - то резултата е 100% за теб...
същото и ако риска е 1:50 - много майки с такъв риска решават да си оставят бебето и когато то е здраво за тях резултата е бил 0%...

въпроса стои така по-скоро - дали сме готови ако има риск за бебето да правим амниоцинтеза /а то винаги риск има, защото това изследване дава % вероятност за заболяване/. А амниоцинтеза се препоръчва само на жени които биха махнали бебето ако има увреждане.

За статистиката - аз въпреки моите много проблеми не направих нито троен тест, нито амнио. Бях си решила, че бебето е мое, аз ще го обичам и ще си го родя

# 14
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Дебре де, ако беше правила теста и риска беше излязал 1:10000 и твоето бебе беше това 1 - то резултата е 100% за теб...
същото и ако риска е 1:50 - много майки с такъв риска решават да си оставят бебето и когато то е здраво за тях резултата е бил 0%...

въпроса стои така по-скоро - дали сме готови ако има риск за бебето да правим амниоцинтеза /а то винаги риск има, защото това изследване дава % вероятност за заболяване/. А амниоцинтеза се препоръчва само на жени които биха махнали бебето ако има увреждане.

За статистиката - аз въпреки моите много проблеми не направих нито троен тест, нито амнио. Бях си решила, че бебето е мое, аз ще го обичам и ще си го родя

точно така - това и аз съм казала - майката решава
но тя ТРЯБВА да бъде ИНФОРМИРАНА за рисковете които поема като се отказва - а не да й се казав - кви рискове бе, няма такива - това за мен си е лишаване от правото лично ти информирано сам за себе си да вземеш решение!

Общи условия

Активация на акаунт