взимали сте Церукал за увеличанане на кърмата

  • 2 871
  • 19
  •   1
Отговори
  • Златица Софийска област
  • Мнения: 129
Педиатърката ми препоръча да взимам два пъти по 1 таб.за да увелича кърмата за да искараме поне до 6 мес.,но днес прочетох ,че е противопоказан при кърменеТова е лекарство против провръщане и дали има общо за стимулиране на кърмата До сега пиех бирена мая,лактогонен чай,но на бебето не достига папкането Моля да споделите дали сте пиели Церукал и дали има ефект Thinking

# 1
  • София
  • Мнения: 3 610
Не виждам връзката на церукала с кърменето  newsm78. Той наистина е против повръщане.

# 2
       Пила съм само хомеопатични за лактацията, защото нямат странични ефекти. Кърмата ми беше почти спряла в края на третия месец, но благодарение на тях още кърмя. В случая Urtica Urens 9CH, има и други. Питай някой хомеопат, не педиатър или личен лекар. Пият се докато има ефект, не повече да не стане обратното, че е опасно. Първият път пих 2дни  3 пъти*5гранули, и през 2 месеца само по 2пъти*5гранули.
      УСПЕХ! Hug

# 3
  • Мнения: 941
Церукал за увеличаване на кърмата?????? За първи път чувам подобно нещо,моля те питай докторката да ти обясни подробно,а дотогава те съветвам да не го взимаш

# 4
  • Мнения: 2 309
Сигурна ли си, че става въпрос за церукал, това е лекарство против повръщане и то доста силно..."за да докарате поне до  6 месец" /цитирам думите ти/  не е необходимо да пиеш нищо специално за увеличаване на кърмата, достатъчно е честото сукане на бебето, за да стимулира лактацията, и повечко течности - вода, чай, сокове.

# 5
  • Златица Софийска област
  • Мнения: 129
сега погледнах в библиотеката и там пише че се исползва Реглан /Метоклопрамид/ което е същото съдържание и на Церукала и със същото против провръщане действие

# 6
  • Мнения: 660
Церукал е търговското име на лекарството Метоклопрамид. В САЩ Метоклопрамид се произвежда под името Реглан.

Това намерих тук:

Церукалът се използва за повишаване на мотилитета в стомаха и тънкото черво, подпомага изпразването на стомаха по неясен засега механизъм. Способността му да намалява гаденето и повръщането се свързва със свойството му да антагонизира действието на допамина както на периферно ниво, така и пряко в главния мозък.
Бивайки антагонист на допамина, той би могъл да повлияе на редица други жизнени процеси, като странични действия:

Често срещани, особено при предозиране – диария, умора, главоболие, виене на свят, страх, безпокойство
Рядко срещани – лющене на кожата
Изключително рядко или наблюдавани единични случаи – суицидни депресии, промени в кръвната картина (метхемоглобинемия) – наблюдавана при новородени, повишено образуване на пролактин, галакторея (потичане на мляко), гинекомастия (уголемяване на гръдните жлези при мъже), нарушения в кръвосъсирването
Особено при предозиране – сухота в устата
Особено при деца – двигателни нарушения (неволни крампоподобни движения, спазми на мимическата мускулатура), стридор, диспнея (от ларингоспазъм)
При възрастни пациенти след дългогодишна терапия – паркинсонизъм, двигателни нарушения
При венозно приложение – промени в кръвното налягане, нарушения в сърдечния ритъм, забавяне на сърдечната честота
Изключително рядко срещан – малигнен невролептичен синдром с хипертермия, мускулна ригидност, промени в кръвното налягане и в съзнанието, които могат да застрашат живота.


 Церукалът преминава в кърмата, поради което употребата му по време на кърмене е противопоказана. Противопоказано е да се дава на деца под 2 годишна възраст, а до 14 год. – при строги показания и контрол.

Както и тук – листовка на Церукал


В същото време това намерих в сайта на бг-мама


Има някои хранителни добавки, а също и лекарства, които могат да увеличат кърмата ви
Преди да използвате което и да е от тях, е важно да се уверите, че няма проблеми като болест при бебето или майката. Много билкови добавки са били използвани много години, за да увеличат продукцията на млякото, като най-популярните са Магарешки бодил и Малина. Бирената мая (съдържа витамини В) е друго често предписвано лечение за малко производство на мляко.

•   Има едно лекарство, предписвано в САЩ, което често се използва за увеличаване на кърмата. Обикновено се запазва за случаи, когато всичко е било изключено и всякакво лечение е пропаднало. Често се използва при майки, които кърмят недоносени бебета, които са в болницата дълго време, и които са подложени на голям стрес. Metoclopramide (Reglan) най-често се изписва за лечение на рефлукс при бебетата и за да предодврати гаденето у майките, родили с цезарово сечение. Когато се даде на кърмеща жена, той стимулира продукцията на пролактина и обикновено увеличава количеството мляко. Много изследвания са показали увеличение на произвежданото мляко между 66 до 100% в зависимост от даваната доза и от това, колко мляко е произвеждала майката преди приемането на лекарството. Най-ефективна изглежда дозата от 30-45 мг на ден, средната доза е 10 мг три пъти дневно. Ако майката се поддава на лечение с Реглан, обикновено вижда как продукцията й на мляко се увеличава за 2-3 дена. Щом спре да го взема, продукцията й обикновено намалява отново. Ако взимате Реглан, трябва да се потрудите да намерите причината за проблема, с правилно поставяне на гърдата или често изцеждане или кърмата ви ще се върне на предишното ниво, щом спрете да го вземате. Намаляването на дозата за няколко седмици е по-добро от рязкото спиране на лекарството.

•   Реглан често се използва в педиатрията и не са установени странични ефекти при кърмачетата. Майките могат да изпитат крампи и диария и дългосрочната употреба (над четири седмици) се свързва с депресия.

Сама си прецени!
 Hug

# 7
  • Златица Софийска област
  • Мнения: 129
попитах и в аптеката но и там не са сигурни,че става за кърмене Ще се обадя на педиатърката пак да я попитамЩе се радвам ако Мис Бу се включи,защото тя е побликувала темата - Как да увеличим кармата си където също се пише за Реглан

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Всъщност не разбрах защо педиатърката ти е изписала Церукал - профилактично, за да е сигурно, че ще изкарате поне 6 месеца на кърма, или действително има някакъв проблем с количеството кърма?
Ако е първото, за профилактика - тогава твърдо не е препоръчително да го вземаш. Подходящ ритъм на кърмене, който да съответства на потребностите на бебето, е всичко, което е необходимо за успешното кърмене.
Ако действително има някакъв проблем, тогава е важно да се уточни какъв е, каква е причината и тогава да се реши какви мерки да се вземат, като те не включват непременно метоклопрамид като първо средство.
Иначе лекарството е достатъчно добре проучено при кърмачки и широко се използва за увеличаване на кърмата, НО - задължително под постоянен лекарски надзор, заради страничните ефекти и заради засилването на депресивните състояния при хора, които са склонни към тях (а след бременност те са доста чести).

# 9
  • Мнения: 498
Здравей!
Аз пих деган,което също е метоклопрамид както церукала.Основното му действие наистина е против повръщане,а за стимулиране на кърменето се ползва страничният му ефект,а именно,че е допаминов антагонист и влияе на секрецията на пролактина.При мен нямаше особен ефект...пих го около месец и се отказах.Пий повече течности,чайчета и често сучене....Успех.

# 10
  • Златица Софийска област
  • Мнения: 129
за20 дни-300гр.проблема е отново не достатъчно надаванеПредложиха ми да давам добавка/която бебето изобщо не я иска,дори й се гади от нея/,започване на захранване или пиене на Церукал/защото всякякви други методи от форума ги правя и съм ви благодарна за информацията/Детенцето е с АД и не искам да го захранвам толкова рано,по добре е да е на кърма до 6 мес.,но пък се претеснявам ако то наистина гладува.............А за лекарството не ми казаха нищо друго -колко време да го пия,странични ефекти,а и за депресията,то и без туй покрай тях двата с баткото вече нервите ми не издържат

# 11
  • Мнения: 289
Аз пих  за кратко Церукал с цел стимулиране на лактацията - предписа ми го известна лекарка от детската педиатрия, твърдеше, че масово го дават на кърмачки. Същия "съвет" получих и от няколко педиатъра, с които се консултирах за всеки случай. По онова време  бях доста отчаяна - бебка беше  с остър ентероколит (за който кърмата е най-доброто), а на мен от толкова стрес изведнъж ми спря кърмата - та реших да се пробвам. ОБАЧЕ след 2 дена вече бях като парцал, страничните ефекти при мен се оказаха потресаващи, та какво остава за бебето! Така че в крайна сметка предпочетох Аптамила пред дрогата Simple Smile).   

# 12
  • Златица Софийска област
  • Мнения: 129
А какви по точно бяха страничните ефекти за да прецена дали да поема риска ,мама lalique

# 13
  • Мнения: 289
Страшно ми се виеше свят - до състояние, че почти не можех да пазя равновесие. Плюс силно главоболие.

# 14
Страшно ми се виеше свят - до състояние, че почти не можех да пазя равновесие. Плюс силно главоболие.
Веднъж през живота си съм вземала церукал и имам адски гадни спомени оттогава. Не ми понесе явно.

Иначе за увеличаване на кърмата - лук, нарязан на ситно, притрит със сол, може и олио в добавка - идеално и изпитано средство. Бях се спукала да ям лук докато кърмех. А кърмих дъщеря си до 1 г. и 1 месец.

Общи условия

Активация на акаунт