Спестявате или си правите всекидневието по-уютно?

  • 3 823
  • 83
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 176
Провокирана от една тема в "дом семейство" за това кои колко изкарва, реших да пусна тази тема.
Понеже там доста разводнихме темата- пускам нова тук.
Мисълта ми е следната. Има хора, които изкарват около 1500-2000 лв. месечно ( семейно) и спестяват повече от половината за екскурзия в чужбина, а иначе плащат ток 20 лв., нямат кола, не готвят и се хранят само навън ( с банички предполагам), защото в противен случай не виждам как биха спестили толкова, не излизат по мериприятия, нямат домашен телефон, нямат кабелна, нямат телевизор, гсм-и по 20 лв сметки за двама и тн.
Навремето когато доходите ми бяха съвсем скромни, аз живеех в заеми и на квартира, но си бях купила перала машина, миялна, хубав телевизор и харчех всичко за по-уютен и лесен живот. Купих си ортопедично легло, кола (доста стара но лична), плащах застраховки, бензин и ремонти.
Темата не е за изхвърляне кой колко може и има, а за това дали си струва да живееш като скот и да нямаш гореизброените екстри, а да отидеш на 1 екскурзия годишно?
Според мен това е скотски живот. Живея в БГ и знам цените и изобщо не е елсно да спестяваш.
Вие какво мислите?

# 1
  • Мнения: 5 577
Да кажем около 10% от общия доход да се задели според мен е помосимо. Дори при хора с по-скромни възможности.

Но да спестяваш половината си пари, и да не си позволяваш неща, от които имаш нужда - мнението ми е като на Мамица.  Tired

# 2
  • Мнения: 5 393
С мъжа ми работим заедно-всеки месец доходите ни са според това дали има работа или не.
Аз не мога да спестявам, мъжа ми повече го бива в това отношение.Винаги сме имали кола, пералня, кабелна,излизали сме(не прекалено често).И двамата обичаме да ни е уютно.Не мога да си представя да ям банички цяла година и да пера на ръка за да отида на екскурзия за една седмица-ми няма да ми е кеф, щото ще ми е излязла през носа.Предпочитам да отида когато мога да си го позволя и без да се лишавам от нормалните ежедневни екстри.
Съгласна съм, че изобщо не е лесно да се спестява в България(а за мен е направо невъзможно)

# 3
  • Мнения: 4 665
Не разполагам с кой знае какви финансови средства, но не съм лишила себе си и детето си от нищо. Когато има-има, когато няма-няма. Парите са за да се харчат.

# 4
  • Мнения: 1 432
Не се стремим на всяка цена да заделим 4аст от дохода за екскурзии,но поне аз се опитвам  Blush.Мъжа ми има мнооого  6ироки пръсти и ако оставя на него вси4ко 6те профукаме , нооо не ли6авам семейството ми и мен от ни6то  Naughty. И аз сум на мнение ,4е няма да живея като скот ,само заради една седмица лайф  ooooh!.
 Не познавам такива хора , Вие?

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Не, не умея да спестявам. Предпочитам да живея удобно и нормално (по моите разбирания 'нормално'), отколкото да пестя всяка стотинка и да живея скотски. Но познавам такива хора, каквито описваш - близки роднини сме.
Те постоянно ни критикуват (родителите ми от време оно) за това, как все харчим, а не спестяваме... а те самите живеят на минимума, спестяват... За какво обаче - не е съвсем ясно, защото даже по екскурзии не може да се каже, че ходят.
(п.с. и не са просто бедни - това е другото, което постоянно ни чуди. имат възможност да направят ред неща, които да облекчат значително финансовото им положение, но не ги правят...а се жалват иначе колко е тежко всичко)

# 6
  • Мнения: 3 423
Всеки сам си знае спестяванията. Едни пестят
за и от закуски, други за и от екскурзия. Всъщност
не ме интересува кой как управлява парите си,
важното е да имам и за закуска, и за екскурзия.
Някои купуват евтин бензин, за да имат пари за кондоми.

# 7
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Въпросът е поставен доста крайно.
В моя случай, семейството ми има приоритети-дом, храна, пътешестване (почивка). По дома има дългосрочни цели, чието изпълнение не е приоритетно, но ни виси в главата. Храната е такава, каквато ни харесва, а екскурзиите са много внимателно планирани. Когато чета теми за доходи, имам чувството, че трябва да ми дадат тиквен медал  Mr. Green
На първата си семейна почивка отидохме след като придобихме миялна, пералня, сушилня, друг е въпросът, че тогава нямаше къде да ги монтираме  Mr. Green


Но, мнението ми е, че с внимателно планиране може да се спестява, да се живее прилично и да се ходи на приятна почивка. Като за мен спестяването е отложен разход и никога самоцел.

# 8
  • Мнения: 1 533
Нямам нищо против големите разходи, протестирам единствено срещу малките приходи!

# 9
  • София
  • Мнения: 4 423
Не спестявам защото няма от къде, каквото имам днес - това харча, за такива екстри като екскурзии въобще не мисля.
Спестяването е за хора с доход над 1000лв и дори те не успяват да спестяват, какво остава за тези, които се справят с по- малко.

# 10
  • Мнения: 668
Парите са, за да се харчат и за да ни осигуряват по-добър начин на живот.
Не обичам да спестявам, обичам да харча, но ако трябва да избирам между миялна машина (примерно) и екскурзия, бих предпочела второто.
Емоциите, които ще ми донесе едно пътуване, преживяванията не мога да ги сравня с нищо материално.

# 11
  • Мнения: 7 107
Колкото повече се печели, толкова повече се харчи.
На мен не ми се е случвало (на приятелите ми също) когато влиза повече, излизащото да си отстане на предишното ниво.
Да, от удобствата не се отказвам.
И не ходя на почивка с цел да спестя още от времето, когато бях студентка.
Но пък ми писва и за по-продължителен период да мисля в кое заведение ми се ходи, какво да си избера от менюто.
Понякога просто ми се живее в дупка и с елементарни потребности. Не от спестовност.

# 12
  • Мнения: 2 229
Познавах едни такива хора, имаха пари да си живеят царски, ама наистина царски. Но не, искаха да пестят от всичко! Confused Ходиха да пазаруват от Илиенци, от женския пазар, ако бяха решили да отидат на екскурзия, няма да отидат със самолет като бели хора, ами с автобус 48 часа. Shocked (а по това време бяха на над 60 години все пак!) И за какво ги пестиха тия пари вместо да си поживеят добре...за децата вярно...но те са доста добре финансово също и единственото което стана е, че се изпокараха за имотите след като мъжът почина. Tired Не ги разбирам такива хора...

# 13
  • Мнения: 138
И аз познавам такива хора но това пък да пестиш от ядене и от елементарни удобства не мога да го разбера.Аз лично единият месец може да спестя после два месеца нищо да не отделя излизаме  достатъчно често .Купувам си не се лишаваме от нищо и много често каним гости абе горе долу живеем нормално.

# 14
  • Мнения: 3 405
Нищо не спестявам, даже дължа на банката Grinning

Общи условия

Активация на акаунт