За бабите и хората

  • 7 997
  • 191
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 821
Тъй де Simple Smile
Ще ви замоля да не обръщаме темата на поредното за и против свекърви.
Но - как и доколко бабите и дядовците се съобразяват с вашите правила за хранене/гледане/възпитание на детето/децата ви?

Провокираха ме баща ми - който по някакви причини е решил да ми прави напук и колкото повече му казвам в прав текст, че не толерирам чипсове и шоколади (дадени ей така - не говоря за гледане под похлупак и никога не даване на такива неща), толкова повече купува и дава на детето - направо й ги тъпче в ръцете. И свекърва ми - която на единия ден ме чува ясно как отказвам да дам вафла на дъщеря си и на следващия тържествено й подарява най-голямата кутия с вафли, която е намерила в магазина (кило и сто  Rolling Eyes)...
Някак не искат да разберат, че не аз не мога да си 'позволя' да купувам подобни неща, а просто не искам да се превръщат ежедневна част от хранителните навици на детето ми. Нямам против отвреме навреме да хапне нещо не особено здравословно, но всеки път като я видят (а то е често) да се чувстват длъжни да й набутат нещо такова, е прекалено.

Имам чувството, че и двете страни са в таен сговор да ме пукат откъм гърба... Свеки ми кима на обясненията защо не смятам, че трябва да се ядат чипсове и шоколади, казва ми, как и тя така смята - и вади кутиите вафли... Баща ми само ме гледа леко насмешливо, пита 'Защо?', а после прави каквото си иска... (там ще има Империята отвръща на удара явно, щом не се разбираме с добро).

За възпитанието чак такива забележки нямам. Майка ми и баща ми (изключая поведението на последния за храненето) се съобразяват с желанията ми.
Виж, ако някой ми подшушне как да отуча свекърва си да говори умалително и умилително на детето, ще черпя юнашки... Ясно, че е нормално да се говори чат-пат така, но 'Хайде, бабче, искаш ли да хапнеш малко бананче или искаш лъжичка за да хапнеш малко супичка? Хлябче искаш ли? Умницата тя! Седни на столчето, вдигни си крачетата, вземи чинийка' не е нормален начин за разговор, още повече не с малко бебе, а с дете на 3г 8м, което говори съвършено нормално и е далеч от възрастта, когато звучи мило да му се говори с писклив гласец с умалителни думи... Всичко това - докато се опитва да я храни в устата  Rolling Eyes (дъщеря ми отдавна яде сама, но колкото и да й повтарям, изглежда отказва да разбере...дали не иска да си навакса, защото тъй и не получи 'за отглеждане' детето като бебе, както май й се искаше?)

Как е при вас?

# 1
  • No Line On The Horizon
  • Мнения: 2 738
Имам следния проблем със свекърва ми, с която живеем заедно. Умира да купува на Мия всичко от рекламите, което си е пожелала - вафлички, шоколадчета, чипсчета и т.н. Неведнъж съм й правила забележка, но тя казва, че детето я било помолило да й го купи. Един ден не издържах и й казах, че тя и парфюм Евтерпа иска да й купим, защо не й го вземе  Mr. Green

# 2
  • Мнения: 668
Все едно си описала ситуацията при нас.
Но мисля, че всички баби и дядовци са такива и май няма начин да ги променим.
За храненето свекърва ми се съобразява с мен, но майка и татко - не, все едно още съм им малко дете и хич не ме слушат, те като по-големи знаят повече и си правят, каквото искат.
Айде, големият ми син е вече на почти 3 г. и нищо няма да му стане от 1 шоколад или чипс (а и като гледам всички деца ядат) и за да си спестя разправии си замълчавам, а пък малкият още не им го давам да го гледат без мен, защото знам какво ще стане.
За умалителните - и аз се дразня, още повече, че са момчета, не вървят лиготиите пред тях, мъжът ми също прави забележка, но дори да кажат ДОБРЕ, някак неволно, несъзнателно, пак почват:
              ела, бабче, вземи си ябълчица, бананче,
              искаш ли сокченце  Sick
              кои панталончита искаш да ти обуя  Sick
Аз не мога да си обърна езика и да се лигавя чак толкова.

# 3
  • Варна
  • Мнения: 1 306
Да, всички роднини се скъсват да и купуват сладко и да ми обясняват, че от шоколад "нищо няма да и стане". Не знам, уж зрели хора, защо така се държат. На моменти надушвам желание за някакъв реваншизъм като "да и натрием носа на тая, дето си мисли, че знае всичко за гледането на деца, а ние от там се връщаме" Simple Smile

# 4
  • Мнения: 8 505
Винаги са се съобразявали с изискванията ми.От последните няколко месеца обаче съм им дала пълна свобода-бонбони,вафли,безалкохолни-да и дават каквото искат.Но на мен ми е лесно-виждат я по 3-4-5 пъти годишно за по 2-3 дни.Ако бяха близо,нямаше да е така.
За възпитанието нищо не мога да кажа,на практика бабите не участват в него.

# 5
  • Мнения: 7 384
                   Ето мнението и на ЕДНА БАБА по поставения въпрос:
                   Когато нещо се забранява ти се яде повече.В нашия случай другата баба всяка вечер дава по една торба с различни лакомства,ние купуваме по-рядко,защото знаем,че не предпочита сладкото.Какво се получава - трупат се купчини от шоколади,бонбони и какво ли не още включая всички видове чипсове,снаксове и т.н.Е,като ги има толкова хич и не ги поглежда.Дъщеря ми взе да ги прехвърля или у нас или при другата ми дъщеря/живеем на различни етажи/ - там малкия от  начало ядеше сега и той не иска.При нас винаги има плодове /всякакви/ и съвсем нормално ги научихме да консумират тях.Това не значи,че не ядат сладко или сладолед,но го хапват когато те искат,а това не се слручва често.Никога не сме ги оставяли да гледат като бити кутрета как другите похапват сладолед или шоколад,а на тях не им се дава и само чакат да  докопат кутия с бонбони. Mr. GreenНавиците им за хранене се изграждат не със забрани.А за полезно и здравословно можем и дебат да направим,като се има предвид какво се продава на нашия пазар - разговора си е направо излишен.Никаква гаранция за качество и съдържание  Mr. GreenА и за месото няма гаранции от къде и как се появява.Така,че темата е много сложна.Не само шоколадите могат да навредят на децата ни.Нещо хич не я виждам тази екология и екологично чистите им храни. Mr. Green
               А за умалителните - твърдо съм против.На детето се говори като на човек ,а не като на малко животинче.И това според мен още от бебе. Peace
               ООООООООООО, пропуснах:За бабите и хората Извинете БАБИТЕ  не са ли хора?!?!?!И не на последно място и ВИЕ ще станете баби - не си мислете,че ще бъдете по различни от вашите. Mr. Green Peace  bouquet

Последна редакция: нд, 11 мар 2007, 10:55 от Didia

# 6
  • Мнения: 14 654
'Хайде, бабче, искаш ли да хапнеш малко бананче или искаш лъжичка за да хапнеш малко супичка? Хлябче искаш ли? Умницата тя! Седни на столчето, вдигни си крачетата, вземи чинийка' не е нормален начин за разговор, още повече не с малко бебе, а с дете на 3г 8м, което говори съвършено нормално и е далеч от възрастта, когато звучи мило да му се говори с писклив гласец с умалителни думи... Всичко това - докато се опитва да я храни в устата  Rolling Eyes Как е при вас?
все едно си написала това за родната ми майка  Simple Smile
към свекървата нямам забележки (освен зрънчото и солените бисквити), но майка ми страшно много се лигави с цветан, не го оставя сам да направи и една крачка, а е почти на 4 години + плетените елечета, които му намята на гръбчето, за да не настива, но пък тя не му купува "забранени" храни, от време на време шоколад

# 7
  • София
  • Мнения: 3 405
Бу, честно, аз много се дразня от подобни неща, да не коментираме фактът, че дъщеря ми беше счупила рекордите по наддаване и аз я хранех като двумесечно бебе, а аз , самата се придържам много стриктно към правилата на здравословното хранене, откакто проумях, че няма как да поддържам тяло на модел и да плюскам чипсове, шоколади и пържени картофи.
Малката я гледат бабите от 4 месечна възраст и имаше момент, в който на свекърва ми ми беше неудобно някак да и кажа, а майка ми и да и казвам- все едно сама си говоря. И така до един момент, в който на една семейна вечеря, пред очите ми свекърва ми и подаде един къс кашкавал, под предлог, че детето гледало как ние ядем  #Crazy и тогава казах ясно и категорично, че имам претенции към начина на хранене на дъщеря си, това ми е много важна тема и ако не мога да се доверя на собствените и баби- ще взема жена да я гледа. Бях сериозна и те го разбраха- попитах в прав текст и двете мога ли да разчитам на тях, съгласиха се и с това проблема приключи.
Съветвам те да пробваш директния подход, пожелавам ти успех.  bouquet

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 821
Никога не сме ги оставяли да гледат като бити кутрета как другите похапват сладолед или шоколад,а на тях не им се дава и само чакат да  докопат кутия с бонбони. Mr. GreenНавиците им за хранене се изграждат не със забрани.А за полезно и здравословно можем и дебат да направим,като се има предвид какво се продава на нашия пазар - разговора си е направо излишен.Никаква гаранция за качество и съдържание  Mr. GreenА и за месото няма гаранции от къде и как се появява.Така,че темата е много сложна.Не само шоколадите могат да навредят на децата ни.Нещо хич не я виждам тази екология и екологично чистите им храни. Mr. Green
С удоволствие ще участвам в дебата.
Аз - за разлика от теб - твърдо вярвам, че хранителните навици се изграждат в ранна възраст и са за цял живот. И затова, без непременно да оставям детето да "гледа като бито куче", изобщо не намирам за нужно постоянно да му се предлага и подканя да яде чипсове, снаксове, шоколади и прочее "прелести"... И слава Богу, детето ми има добри навици за момента. Още не се е хвърляло като невидяло върху чужди кутии с шоколадови бонбони  Mr. Green
Да, навиците не се изграждат със забрани. Но навиците на бабите явно се променят със забрани...когато не действа добро  Tired
За екологията също има много какво да се каже - за момента, въпреки всякакви опити, природата ни е все още сравнително чиста. Да не говорим, че няма земна сила, която да ме убеди, че пакет чипс с всичките му "подобрители" или шоколад е по-полезен от пресен плод или зеленчук...

# 9
  • Мнения: 3 479
Когато със свекърва ми бяхме в по-добри отношения, тя просто ме отсвирваше и си правеше каквото иска. Rolling Eyes Диапазонът на `нарушенията` варираше от даване на сладко безразборно, изпълняване на всички желания до обличане на дрехите (на 6г момче, което при мен е самостоятелно). Тъй като тя премина и други граници, от почти 2 г не й давам големия си син за самостоятелно гледане, за малките пък и дума не може да става. Може да вижда всички деца само като ни идва на гости, винаги в наше присъствие.
Сега сме в хладно-любезни отношения. Като носи нещо сладко ми го дава на мен и аз го давам разпределено във времето. На Криси се носят само солетки или обикновени бисквити. А последния път като идва, О ЧУДО - донесе една торба ябълки и портокали вместо вафли и шоколад! Малко е гузна и се старае да ми се хареса Mr. Green
Относно говоренето умалително: не мога да я отуча, така говори дори на сина ми, който е 1,70 и той честичко си прави майтап с нея за това. Тя просто смята, че така изразява голямата си любов към децата и който не говори на децата по този начин значи не ги обича и е студен човек #Crazy
По отношение на баща ми нямам проблеми - точно спазва каквото съм му казала, угажда на Петър в рамките на нормалното и не го лигави, не му е в природата.

Моят съвет е дистанциране за известно време, за да разберат кой командва парада!

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 821
Съветвам те да пробваш директния подход, пожелавам ти успех.  bouquet
Аззи, ти пък Laughing
Аз не съм от свенливите... (има хора тук, които ме познават и могат да потвърдят Mr. Green)
Този разговор го водихме с бабите още докато бях бременна - че аз и само аз съм човекът, който ще определя какво се прави по отношение на детето. И двете се съгласиха.
Но явно е трудно... Наскоро свекърва ми нахрани детето с шоколадови бонбони - което, ако е единичен случай, не е страшно, но го направи по средата на хомеопатичното лечение и по средата на деня преди обяд - откъдето и да го погледне човек, е пълна глупост. След забележките - следващия път ме попита, преди да даде. А по-следващия - без да пита, връчи кило вафли.
Ще ме прощава тук пишещата баба, но тази елементарна борба за власт е предварително обречена...и резултатът не е в полза на бабите/дядовците.
С баща ми е нещо подобно - аз казвам съвсем в прав текст, че не искам да дава подобни неща - той се хили и пита 'защо' и в следващия момент ги дава директно на детето. Ми   33uu ще се наложат крути мерки, като не става така... Или - пуска всякакви малоумни анимационни канали и спори с мен - защо, моля ви, съм контролирала количеството и качеството на гледаната телевизия  doh

# 11
  • в гората
  • Мнения: 1 486
Това с бонбоните и вафлите е настина леко странно. Моята майка например прекрасно знае какво е здравословна храна и готви такава на дребния, подбира продуктите, говори за витамини, желязо, минерали и т.н Дотук добре. Обаче с бонбоните няма спирачки. Предлагат се като награда, непрекъснато... Признавам си и аз го правя Embarassed. Всички го правят, започнах и аз. Знам, че е гадно, но някак си увлича. Embarassed
А дали бабите не се кефят да дават бонбони на дребните, защото по тяхно/наше време не е имало избор и сега просто не могат и те да се нарадват на това изобилие от бонбони и шоколади... един вид изживяват детството си и те? Wink

# 12
  • Мнения: 1 113
Майка ми все повтаря: "Бабите сме за това - да глезим!" За мое щастие детето ми не обича много шоколад и вафли, но пък на желираните бонбони е голям почитател. И на мен ми трябваше много време да накарам свекърва ми да разбере, че е по-добре да й купи две ябълки, отколкото пакетче бонбони. Накрая започнах щом й ги дадеше, бързо да  ги прибирам в чантата с думите "ще ги хапне по-късно", или пък давах само по една-две. Не знам дали свекърва ми се усети или пък започна да си мисли, че аз ги изяждам, но сега значително намали купуването на такива изкушения. Далеч съм от мисълта да се лиши детето изцяло от тях, аз самата й купувам понякога, но в желанието си да доставят радост на внуците, бабите и дядовците много често прекаляват. Мисля, че можеш да пробваш с един сериозен разговор с тях + приказката за "Чук и Пук", разказана на Мая.

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 821
Мисля, че можеш да пробваш с един сериозен разговор с тях + приказката за "Чук и Пук", разказана на Мая.
О, знае я Laughing Разказва ми я и на мен Simple Smile Но там се набляга на миенето на зъбите...
Също я бях научила, че чипсът не е полезен и ние не ядем - действа поразително, като го каже на бабите. Но за съжаление, то е дете - иска да опита. А бабите злоупотребяват с това и хранят, вместо само да дават да хапне (както правя аз, примерно - не съм звяр, не я лишавам тотално от подобни неща, но определено контролирам какво и по колко).

# 14
  • Варна
  • Мнения: 6 873
Сънувах, че съм баба. ooooh! Предполагам защото вчера гледах 'Такъв е живота' и там едни баби правеха пита на едно бебче та се размислих...и да ти кажа, бях много полсушна баба на сън. Laughing
Що се отнася до нашата баба, майка ми, тя е от непослушните. Тревоги кой знае какви големи нямам защото виждат/ майка ми и сестра ми/  Сиси 2-3 пъти в годината и успявам да се справя с влиянието им. И за да го намаля работя с детето, тях няма начин да променя - късно е.Simple Smile)) Предните 2 седмици беше при тях, изпращайки я и напомних някои правила. Детето ги е спазило, сестра ми възмутена ми обяснява как в магазините Сиси отказвала покупки 'защото са вредни и нямат витамини или мама не дава', и я накарала да изхвърли подарени и от някой гризки, само си взела играчката... А трябва да се има пред вид, че всъщност съм доста умерена в забраните, просто съм много категорична за малкото неща които наистина смятам за излишни и вредни.
Свекър ми ходил да я види и я завел в магазин за играчки, после ме пита защо не давам да и се купуват кулки. Аз давам разбира се, просто наскоро и обясних, че има 6 кукли Барби и не играе с тях а не съм съгласна да и се купуват и само да си ги колекционира. Та имало в магазина някакви с красиви рокли и той поискал да и купи а мойта рекла ' не, имам си достатъчно' и купили енциклопедии... много ме слуша това дете, чак страх ме хваща. Rolling Eyes
Та и аз съм за разговори в прав текст макар, че не винаги са успешни.

Общи условия

Активация на акаунт