унаследяване срещу гледане на възрастен човек

  • 28 739
  • 25
  •   1
Отговори
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
Здравейте
и от мен
порових се из форумите но май не срещнах това,което ме интересува
Искам да ви питам има ли тук някой,който е получил или очаква да получи някакъв имот срещу гледане на възрастен човек,защото нашата хазайка иска да сключим договор за гледане и  в последствие имота да стане наш,онзи ден ни го предложи,ние направо онемяхме.АЗ буквално newsm78,гледах тъпо 1 час докато вдяна какво съм чула току що
А това си го е решила сама и много държи да знае дали ние сме съгласни(да не би да ни била в тежест)Моят въпрос е някой знае ли какво трябва да съдържа договора за да бъде всичко законно
Вие какво ще кажете? и предварително благодаря за отговорите

# 1
  • Мнения: 4 916
Много е рисковано - след време, ако изперка, винаги може да каже, че не я гледате добре или че я обиждате, а дори и тя да не го направи, наследниците почти винаги оспорват тези споразумения. Като цяло дарението срещу гледане е несигурна работа. По-добре е да сключите фиктивна продажба и пак да я гледате, ама тя едва ли ще се навие.

# 2
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Права е argun.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 115
Отговоността,която ще поемете е голяма,но жената явно ви е харесала  и е решила да ви предложи да сподели старините си с  вас .Зависи дали има насленици?Ако има живи наследници дарението не е вариант -успорва се лесно,въпреки че току -така договорите не се развалят. А по прнцип договорът,който хзяйката ви иска да сключите е дарние срещу гледане и издръжка,като нотариалната форма е задължителна. Др.вриант е да наравите покупко - продажба  със зъпазено право на ползване на хазяйката ви докато  е жива. /пак нотариална форма/. Това  е гаранция  за нея,макар че не е тоно полагане на грижи и издржка........огледайте нещата и преценете. Успех!

Последна редакция: вт, 13 мар 2007, 21:10 от katie

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
дарние срещу гледане и издръжка....

 Поправям, че не е дарение, а прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане - възмезден договор, различен от дарението, сравнително лесно атакуем в съда. Ще поемете твърде голяма отговорност и риск.

# 5
  • София /Абсурдистан
  • Мнения: 11 638
Ако си много сигурна в жената, че е точна и после няма да размисли, правиш следното:
1. Проверяваш дали има наследници - ако има, лоша работа;
2. Ако няма, могат да се появат в последствие, пак лошо;
3. Ако все пак решиш да рискуваш, трябва ти добър адвокат(твой човек), който да направи договора коректно;
4. Осигуряваш си официален медицински документ, с подписи на очен лекар и на психиатър, удостоверяващи, че жената има добро зрение (не е сляпа) и може да вижда добре какво подписва, както и че го прави с ясно съзнание и лична воля и осъзнава ясно случващото се;
5. Трябва ти нотариус, който прави нещо като спесимент на подписа й, който удостоверява, че подписа на документа за договор или дарение е автентичен с нейния личен подпис. Подобно е като при банковите спесименти на подписи. Това се правиш за да се подсигуриш в случай, че някой наследник после те обвини, че си фалшифицирала подписа й под документа.

Това са истини, до които една моя позната стигна след като вече повече от 10 г. води съдебни дела по същия повод - дарен имот срещу гледане, без още да е влязла във владение. Изплуваха всякакви наследници, които я обвиняват във всички тези неща, които съм написала по-горе. Което е чудно, обвиненията им хванаха дикиш в съда и й отровиха живота. За парите да не говорим Money 

# 6
  • Мнения: 17 546
Незнам дали моето е черногледство, ама досега не съм чула някой сам, безкористно да си предложи жилището на чужди хора и да иска да го гледат! Нещо ми е невероятна тази работа... Помисли си добре, кой знае какви уловки има. Да не ти излезе през носа, ако се съгласите. Чак пък за такива самаряни не съм чула НИКОГА!

# 7
  • Мнения: 10 982
Откъдето и да го погледнеш си е много рисковано. Аз не бих се пробвала Thinking

# 8
  • Мнения: 648
    Единственият риск, който бихте поели е да не си удържите на думата, която сте подписали в договора, дано сте наясно, че докато се обслужва сам един човек е лесно, но ако трябва да гледате жената на легло Thinking

# 9
  • Мнения: 335
... Др.вриант е да наравите покупко - продажба  със зъпазено право на ползване на хазяйката ви докато  е жива. /пак нотариална форма/. Това  е гаранция  за нея,макар че не е тоно полагане на грижи и издржка...

Имам познати, които направиха точно това. Купиха жилището на един дядо (купиха, не са се обвързвали да го гледат). Цената беше изключително добра, много, много под пазарната, заради запазеното право на ползване. Дядото доволен - разполага с предостатъчно пари, за да си позволи медицински грижи, удобства и пр. Те - също: за толкова, колкото платиха не биха могли да купят дори килера на каквото и да е друго жилище. Обаче са така вече 7-ма година. А е много гадно от друга страна като губиш търпение да влезеш в жилището си - чувстваш го, сякаш едвам те сдържа, че някой все още диша. А дядото е към 90 и те винаги му желаят да е жив и здрав, защото са такива хора. Но пък са и до днес на квартира.

# 10
  • в ябълковата градина
  • Мнения: 1 706
Ако решите все пак да го сключите, добре е да знаете:
- трябва да полагате грижи, независимо дали тя е въстояние сама да се грижи са себе си ( например всеки ден посещение, лекарства, придружаване в болница ) преценява се конкретно при евентуален спор;
- ако тя не ви оказва нужното съдействие ( не ви отваря, скарали сте се, т.нат. ), трябва да внасяте сума пари на нейно име ( вместо полагането а грижи )
- има опасност в последващ момент да си промени решението и да развали договора ( често е лесно )
- често наследниците водят дела ( има ли наследници, какви са им отношенията ? )
- може да я посещавате веднъж седмично, пак има опасност в едно съдебно дело , добър адвокат да докаже липсата на необходимите грижи и издръжка
- последно да добавя, ако се спомине бързо, често наследниците оспорват, пак субективно се гледа
- не би трябвало вие да знаете, ако тя тежко болна и прогнозите са песимистични;
- възможно е да са дълги дните и, разбира се, дай боже всекиму ( на каква възраст е )
Извод: личното ми мнение е по-добре договор за покупко-продажба с запазване право на ползване до края на живота и.

# 11
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
честно казано тя има наследници,един син,който иска да се отърве от нея още сега и да придобие жилището й
но тя е категорична че дори в завещанието й пише че не иска този човек да й бъде син и не иска дори да идва на погребението й
А за договора тя сама предложи за да няма възможност някой да го успорва,да сключим договор за покупка от наша страна с право на живот и грижи за нея с някаква фиктивна сума
снощи е ходила при адвокатката да види какво и трябва като документация, а тя и е казала,че трябва да извади документ,с който да докаже че имота е изцяло нейн,и че не дължи пари на държавата
Между другото тя е още сравнително млада,а и в много добро здраве,но и се наложи януари да влезе в болнижата,и тогава я гледахме ние защото няма кой да и занесе една чаша вода там.

# 12
  • Мнения: 8 999
Най-сигурен за вас е вариантът покупко-продажба със специална клауза в нотариалния акт, който вече е на ваше име : "владението на имота се предава при еди какви си условия". Завещание от нейна страна, в което лишава синът си от наследство не е валидно. Ако имотът е бил общ на нея и съпруга й, след смъртта на съпруга, синът автоматично наследява идеални части от частта на баща си заедно с майка си, така че той най-вероятно е собственик /по наследство/ на някаква част от апартамента - трябва да присъства на сделката и да бъде обезщетен с предварително договорена между вас сума, за да няма после прецедент за оспорване валидността на сделката. Всичко предварително трябва да съгласувате с адвокат, но и с нотариуса, при когото ще се изповяда сделката, защото той /нотариусът/носи отговорност за невярна информация или документи с невярно съдържание.

# 13
  • гр.ВАРНА мммм... някъде на гребена на вълната
  • Мнения: 355
благодаря за съвета,но имота е само нейн и на никой друг,тя е разведена още преди да купи този имот
И е решила съвсем скоро да го изпипа документално пред адвоката и нотариуса

# 14
  • Мнения: 8 999
благодаря за съвета,но имота е само нейн и на никой друг,тя е разведена още преди да купи този имот

Тогава няма проблеми да ви го продаде под условие, описано в нотариалния акт. Но пак повтарям - по-важно е нотариус да каже как точно да се оформи документа, а не адвокат.

Общи условия

Активация на акаунт