Може ли човек да живее по-дълго?

  • 1 549
  • 23
  •   1
Отговори
Съществува теория, че всяко живо същество има определен лимит от удари, които сърцето му може да направи. Колибрито живее само 5 месеца, защото сърцето му бие с 600 удара в минута. Докато врабчето с 200 удара в минута достига двегодишна възраст. Дълголетието на костенурките, които живеят средно 177г., е предопределено от 6-те удара на сърцето в минута. Зимният сън удължава живота на мечките, тъй-като, докато спят, се забавя и сърдечната активност. Това означава, че човек може да живее много по-дълго, ако успее да намали пулса си. При хората сърцето прави средно 70 удара в минута, но при усилена физическа дейност(бягане, вдигане и носене на тежести и др.) работата на сърцето се ускорява, неговите контракции се засилват, така че ударите му в минута надхвърлят 100. Сърцето работи цял живот. Това не означава обаче, че то не си почива. И сърцето като всеки мускул, както всяка жива материя има нужда от почивка за възстановяване след работно състояние. Работното състояние на сърцето е неговото свиване - т. нар. систола, когато то изстласква кръвта. След всяка систола сърцето се разпуска и нова кръв изпълва неговите кухини. Това състояние на разпускане, наречено диастола, е именно неговата почивка, през която сърцевият мускул трябва да се възстанови от предходната систола. Явно е, че колкото по-бавно бие сърцето, разбира се , в определени граници, толкова по-дълго време ще трае неговата точивка, и то ще има възможност по-пълно да се възстанови. Изчислено е, че при пулс от 60 удара в минута, сърцето работи в денонощието 9ч. и 12мин., а почива 14ч. и 48 минути. При пулс 80 удара в минута - работи 11ч. и 12мин. и почива 12ч. и 48 минути. Както се вижда от тези цифри, при пулс 60 в минута почивката на сърцето е с два часа на денонощие по-голяма, отколкото при пулс 80 в минута. Следователно през време на физическите упражнения организмът, казано общо, се изтощава и изхабява. За това допринася и фактът, че при усилена работа нуждата от кислород в организма се повишава. При покой човек вдишва и издишва за 1 чинута около 8 литра въздух, но при значителни физически усилия, количеството на вдишвания и издишвания въздух може да достигне до 120л. в минута. По време на всекидневния метаболизъм кислородът в организма ни отделя свободни радикали, които могат сериозно да увредят нашите тъкани. Тези радикали ускоряват процеса на стареене и допринасят за рзвитието на възрастовата патология. Процесът, посредством който те причиняват увреждания, е сравняван с появата на ръжда по металните повърхности. Човек би загинал без кислород, но именно той ни кара да стареем. Свободните радикали инактивират сулфхидрилните групи на белтъците, променят тяхното агрегатно състояние, довеждат до промени в протоплазмата на клетите и по-специално при дисперсията на липидите и други. В резултат на това се достига до пълно разрушаване на клетъчните субстанции. Променят се метаболизмът и репродукцията на клетките. На нивото на целия организъм започват да преобладават дистрофични явления. Последните са тясно свързани със заболяванията на сърдечно-съдовата система, артеросклерозата и преждевременното остаряване. Учените са установили, че при усилена физическа дейност интензивността на свободното радикално окисление е повишена.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Да... И?

# 2
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Лежте и ще живеете по- дълго  Laughing

# 3
  • Мнения: 2 229
Аз пък знам че стопаните на котки живеят 8-9 години повече от останалите хора, защото котките успокояват. Grinning

# 4
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Йес, знаех си...Кучешките разходки изморяват. За целите на векуването ми - имам котка.

# 5
  • Петрич
  • Мнения: 321
Много интересно,поне за мен. Peace

# 6
  • Мнения: 4 555
Това изобщо не ми се вярва. Спортът помага да имаш по-бавен пулс. Спортистите имат пулс около 50 и това не се постига с лежане, а със систематизирани натоварвания. Не например да се затичаш да гониш маршрутката и почти да ти изхвръкне сърцето.

# 7
  • Мнения: 2 212
Цитат
Може ли човек да живее по-дълго?

Може... ако следва подписа на Кейси  Peace

# 8
  • Мнения: 655
Може. Колкото по-бавен е метаболизмът на дадено същество,толкова по-дълго живее то. По "Дискавъри" често повтарят един филм на тази тема. Показваха някакъв човек,който беше разработил специална диета и приемаше точно по 1300(или 1800 -не помня точно) калории на ден.Така залъгваше организма, че гладува и той забавяше метаболизма,за да оцелее по-дълго. Да ви кажа човека изглеждаше перфектно за годините си (беше над 70,май някакъв университетски преподавател).

Цитат
Може ли човек да живее по-дълго?

Може... ако следва подписа на Кейси  Peace

До известна степен и това е вярно. Laughing

# 9
  • Мнения: 595
Може, според мен,ако човек е  физически здрав и ако може някяк да се предпази от стреса и отровите и да консумира храна умерено.Но си мисля, че у всеки е и генетично заложено колко да живее.... newsm78

# 10
  • Мнения: 5 790
Може. Свекърва ми се гласи да живее до 150 години, щото така им било заложено генетически на хората.  Mr. Green

# 11
  • София
  • Мнения: 2 623
Преди време когато ме мъчеха
разни мисли и терзания, съвсем
случайно ми се наби в очите
един аватар, под който пишеше:
" Каквото е писано на небето
ще се случи и на земята  ! "

Мисля, че не е нужно повече да пиша
защото това изречение изчерпва
мнението ми по въпроса.
Можете да погледнете и под моя аватар  Hug

# 12
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Лежте и ще живеете по- дълго  Laughing

по-скоро опитайте се да се научите да не дишате Wink

# 13
  • Мнения: 819
Даааам, може и така да е...ами, ако ти падне тухла на главата?!? Язък тогава и за диетите и за лежането...

# 14
  • Мнения: 27 524
И аз не мисля, че е вярно. Точно защото сърцето е мускул и мускул, който не работи - атрофира  Wink

Общи условия

Активация на акаунт