За детските зъби

  • 4 001
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 967
Темата за покорство чрез ''флуоризиране" Laughing ме наведе на някои размисли.
Наскоро се наложи да ходя на зъболекар и се замислих дали не е време вече да прегледам и зъбките на малкия. Попитах зъболекаря и той ми каза да го доведа, но освен това ме попита дали малчо пие флуор. Аз за първи път чух, че трябва. Никой неми беше казвал. Зъболекарят ми препоръча "Зитафлуор" - има го на капки и таблетки и се прилага за зъбна профилактика след 2 мес. възраст. Тъкмо се бях засилила да го купувам, но прочетох цитираната в началото тема и се озадачих  Thinking Вие давате ли на децата си флуор под някаква форма, кой ви го е предписал и от кога го давате?
Освен това нека кометираме тук какво друго правим за здравите зъбки на децата си: колко често ги мием, кои пасти позваме.
Имали ли са децата ви до сегазъбни прблеми и т.н.
Щесе радвам да се включите  Hug

# 1
  • Мнения: 7 831
Докато бяха бебета давах Зимафлуор. От както си мият зъбите не давам, защото самите пасти съдържат, а децата ми не ги плюят, а ги ядат  Wink.
За миенето - започнахме да ги учим когато бяха на по година, сега и двамата си мият сами зъбите всяка сутрин и вечер, без да ги подсещаме.
На зъболекар още не съм ги водила  Embarassed , но редовно преглеждам зъбите им за кафяви или черни петънца и за сега нямат.

# 2
  • Мнения: 251
Ние си мием зъбите от 2 год. възраст /сега е на 3 год. и 6 месеца/. Бяхме на зъболекар и той ни каза, че засега зъбките ни са здрави.Колкото да флуора никой не ми е казвал да го давам на малката, а и досега не бях се замисляла  newsm78. С удоволствие ще прочета мнения на други мами.

# 3
  • Мнения: 118
И аз бих искала да разбера дали трябва да давам Зимафлуор на дъщеря ми , която е на година и три месеца . Говорила съм с различни зъболекари , но един ти  казва давай , а другия недей . newsm78 Педиатърката не ми е казала да давам.
Давала съм Зимафлуор на  сина ми , когато беше бебе . Сега е на 7 години .Да чукам на дърво нямаме нито един кариес  на млечните зъби , но от време на време посещаваме зъболекаря за преглед и да извади зъбче .
В началото на учебната година , училищната зъболекарка беше казала , че има много развалени зъби и непременно да  го заведем при  нея . Аз обаче потърсих второ мнение  и се оказа , че зъбите са му абсолютно здрави .
Така , че  помислете дали ще пуснете децата си  при училищната зъболекарка.
Все още не мием зъбите на малката , а те са 4 на брой . За сега ги почистваме , като й давам да гризе ябълка . 
 П.П. - до колкото знам , кариеса на детските зъби е различен от този на възрастните. Все пак е хубаво зъбките да се видят от специалист .

# 4
  • Мнения: 1 734
Не съм давала флуор, но и на зъболекар не съм го водила още  Confused Иначе си мие зъбите най-редовно с моя или без моя помощ. Това му е едно от любимите занимания и му е много интересно.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
За флуор - много необмислена препоръка... има градове, в които в питейната вода има флуор; ако пие минерална вода - в различните видове се съдържа различно количество; ако ходи на ДГ, в някои детски заведения има флуорна профилактика - пият прясно мляко с флуор, в пастите почти винаги има флуор... Прецени тези неща и после мисли за Зимафлуор. Още нещо: повечето зъболекари на децата си НЕ дават таблетки/капки с флуор...

# 6
  • София, център
  • Мнения: 3 455
Самата аз пиех Зимафлуор докато бях бременна по препоръка на гинеколога си, след това като се роди Луси започнах да й давам Зимафлуор на капки, като прекъсвам за по месец- два след всяко флаконче.

Моята зъболекарка много стриктно следи и ме подсеща за това. Зъбите й мия с паста nenedent, която не съдържа флуор.

 
Да, давам флуор, защото хора, на които грижата за зъбите им е професия, а не хоби, са преценили така, а аз имам доверие в техния професионализъм!

# 7
  • Мнения: 967
За флуор - много необмислена препоръка... има градове, в които в питейната вода има флуор; ако пие минерална вода - в различните видове се съдържа различно количество; ако ходи на ДГ, в някои детски заведения има флуорна профилактика - пият прясно мляко с флуор, в пастите почти винаги има флуор... Прецени тези неща и после мисли за Зимафлуор. Още нещо: повечето зъболекари на децата си НЕ дават таблетки/капки с флуор...
Именно, защото в различните води се съдържа различно количество флуор на упътването на Зима флуор има таблица, в която е посочено в зависимост от водата, която пиеш какво количество Зимафлуор трябва да приемаш. Така че това е помисено. В градината не правят профилактика или поне не са ни казвали. Зъболекарят ми е кръстник и освен това е добър специалист, но занм ли  Thinking По принцип избягвам да двам на малчо каквито и да било хапчета, освен ако съм убедена, че е наложително, та ще следя мненията и на други мами преди да почнем евентуално с Зимафлуора.

# 8
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Nellie - в нашата градина имат такава профилактика. Моята зъболекарка съответно ме предупреди без минерална вода, без флуорна паста и без никакви капки, както и да й следя зъбите за бели петна (признак на предозиране).

# 9
  • Мнения: 664
Тук децата задължително пият флуор с витамин Д до 18м. Давала съм го, чела съм и много негативни мнения в нета, но напоследък чета и за все повече деца с кариеси отпреди 2-годишна възраст и реших да се доверя на лекарите. Мием й зъбите от 1г., с паста от малко по-късно, сменяме четката всеки месец, че ги ползва и за чешене на венците Wink
Нямам любима марка паста за нея, в момента ползваме детската на Сигнал, единствената, която намерих без съдържание на парабени, дори детската на Боарон е пълна с тях! Имa много добри биопасти на Weleda, но детската е с мента и заради хомеопатията ни отпада Grinning
Мия зъбите й само вечер засега.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 1 048
Nellie - в нашата градина имат такава профилактика. Моята зъболекарка съответно ме предупреди без минерална вода, без флуорна паста и без никакви капки, както и да й следя зъбите за бели петна (признак на предозиране).

Да, вярно е - в нашата детска градина редовно им дават флуорно мляко. Аз на моята щерка от поне 3-4 години не й давам флуор допълнително. Като беше бебе приемаше Зимафлуор на капки, после имаше много противоречиви мнения на специалисти и се тръбеше и в пресата по едно време, че приемът на флуор под форма на капки или таблетки за отраснали дечица е вреден. Някой лекари въобще даже спряха и да го изписват и аз оттогава спрях да давам на щерка ми.
Посещаваме зъболекар, мием сутрин и вечер зъбките и засега всичко е о.к.

# 11
  • Мнения: 8 999
Докато бяха бебета чат-пат им давах флуор. После започнах да чувам противоречиви мнения и спрях. Хареса ми твърдението, че флуор се набавя в достатъчни количества от качествено и разнообразно меню и от минералната вода, а остътъчния 1. Се натрупва в организма и има неприятни последици или 2. Се изхвърля от организма, без да бъде употребен. До сега само дъщеря ми имаше един кариес миналото лято, но я пломбираха и нямаме повече проблеми. Синът ми, явно има моите зъби, няма никакви проблеми. Мият се вечер с детска паста - обикновено купувам от известните марки, но девойката вече предпочита нашата паста, защото й мирише по-силно и явно създава у нея чувство за по-голяма чистота.

# 12
  • София
  • Мнения: 888
Тъй като аз имам проблеми с мойте зъби, това за мен е  доста наболял проблем и затова заведох дъщеря си на зъболекар   доста рано. Той препоръча Зимафлуор и аз й го давам всеки ден. Като изпите 100хапчета ще имаме почивка от 3 месеца и после пак. Хапчетата са вкусни и сладки и децата тряба да ги смучат. Аз й казвам, че са бонбончета и тя си знае,че всяка сутрин преди ясла й давам.А за пастите  изпозлваме на Вадемеекуум,ако го изписвам правилно и си мие зъбите сутрин и вечер.

# 13
  • мъничко градче
  • Мнения: 213
И ние сме с наболели проблем за зъбите , като малка /сега е на 6 и поовина/ редовно  давах флор н млечните зъби независимо то това и се развалиха всичките.Сега я водих две седмици подред на зъболекар и тя каза че тези таблетки не са от значение -трябва повече храна с съдържание на флр- препоръча ни много сирене почти на всяко хранене. Аз лично не съм за тези таблетки защото нашите зъбки беха в ужастно състояние - миеме ги редовно и пиеше всеки ден дозата но сега вече ги сменя и и давам повече сиренце а хапчета вече не, и дори вече се мие с нашата паста а не с детска.Дано новите зъби да са добре

# 14
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
В наща градина им дават мляко с флуор.Дори преди да започнат ни дадоха да подпишем едни декларациики,че сме съгласни.Обясниха ни ,че понякога ще им го дават да го пият а друг път ще им приготвят кремчетата с него.Никога не съм давала допълнително флуор като капки или хапчета.Зъбите си мие редовно,но ми прави впечатление,че все  повече налита на наща паста.Аз се чудя обаче дали не е опасно това?Все пак  предполагам че си похапва от нея. newsm78

Общи условия

Активация на акаунт