Към мамите счетоводителки - въпрос за данъчните декларации

  • 2 232
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 671
Момичета, имам нужда от съвет.
Мен ме осигуряват на минимална и решихме, че мъжът ми ще ползва данъчното облекчение за едно дете. Нашата счетоводителка твърди, че трябва и аз да подам данъчна декларация и декларация, че се отказвам да ползвам данъчното облекчение. Но счетоводителката на мъжа ми казва, че е нужна само втората декларация (тя е на гърба на бланката за данъчното облекчение, попълнена от мъжа ми), тоест не е нужно нищо да подавам. Нужно ли е да подам данъчна декларация?

# 1
  • В полите на Пирин планина
  • Мнения: 20 366
Попълва се само декларацията на гърба на приложението за ползване на облекчение за дете / деца. Ти няма смисъл да подаваш декларация, защото доходът ти / при осиг. на МРЗ / е в границата на необлагаемите.

# 2
  • Мнения: 1 671
Incandescent,
Много ти благодаря!  Hug

# 3
  • София
  • Мнения: 4 294
Момичета, имам нужда от съвет.
Мен ме осигуряват на минимална и решихме, че мъжът ми ще ползва данъчното облекчение за едно дете. Нашата счетоводителка твърди, че трябва и аз да подам данъчна декларация и декларация, че се отказвам да ползвам данъчното облекчение. Но счетоводителката на мъжа ми казва, че е нужна само втората декларация (тя е на гърба на бланката за данъчното облекчение, попълнена от мъжа ми), тоест не е нужно нищо да подавам. Нужно ли е да подам данъчна декларация?
Никаква данъчна декларация не си длъжна да подаваш, а само да подпишеш декларацията която ще подаде съпруга ти (на гърба), че се отказваш от данъчните облекчения.  Peace
При нас аз подавам данъчната декларация, а мъжът ми нищо не подава. Той се отказва от дан.облекченията и ги ползвам аз, защото при него няма смисъл - осигуряват го на минималния праг.  Wink А при вас е обратното.
Съгласно закона (ЗОДФЛ) данъчното облекчение се ползва само от един от родители Peace 

# 4
  • с трима мъже :)
  • Мнения: 2 735
Само си попълваш "участъка" в декларацията на мъжа ти.
И ние сме така - той се попълва в моята (вече втора година)  Peace

# 5
  • Мнения: 950
Моят мъж попълва декларацията понеже се осигурява на по-голяма заплата от мен и аз само се разписах в нея, че се отказвам от данъчно облекение. От работата ми изрично бяха казали, че се попълва или от мен, или от съпруга ми.

# 6
  • Мнения: 888
Само единият попълва декларация, този които ще ползва облекчението... Peace

# 7
  • Мнения: 1 671
Много ви благодаря за отговорите!  Hug Hug Hug

# 8
  • софия
  • Мнения: 25 392
Извинявайте за допълнителния глупав въпрос - А, как ни връщат "облекчените" пари newsm78 newsm78? В декларацията няма полета за попълване на някакви данни за сметка, карта и т.н.

# 9
  • БГ
  • Мнения: 735
в тази която попълваш за отказа  от облекчението за деца няма но в  данъчната има , и място за банковата сметка,по която ти връщат сумата

# 10
  • софия
  • Мнения: 25 392
в тази която попълваш за отказа  от облекчението за деца няма но в  данъчната има , и място за банковата сметка,по която ти връщат сумата
Много ти благодаря  Flowers Rose

# 11
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Само да допълня, че надвнесен данък се връща само разплащателна сметка, никога в брой. Ако нямате банкова сметка, първо си открийте и тогава подавайте декларация. Сметката може и да не е на името на родителя, който ползва облекчението, това не е проблем. При нас например мъжът ми подава декларация, а парите превеждат на моята банкова сметка.

# 12
  • софия
  • Мнения: 25 392
Банкова сметка нямам, но имам карта - то, май, пак става (сори, ама съм много боса по банковата терминология). А, в какъв срок ще ни преведат възстановения данък?

# 13
  • Мнения: 9 050
Банкова сметка нямам, но имам карта - то, май, пак става (сори, ама съм много боса по банковата терминология). А, в какъв срок ще ни преведат възстановения данък?

Не може да имате карта, а да нямате сметка. Всяка карта е свързана със картова или разплащателна сметка. Попитайте в банката, която ви е издала картата.

# 14
  • Няма такава държава!
  • Мнения: 1 308
Щом имате карта, имате и сметка зад нея - просто трябва да отидете до банката и да си вземете номера на въпросната сметка. По същата сметка може да ви превеждат и болничните по-тататък, както и платения отпуск за отглеждане на дете. Срокът за връщане на данъка е 30 дни след подаване на декларацията, но в началото на всяка година не винаги се спазва, защото има много подобни декларации. Може да се случи и да ви прихванат някаква сума за други неплатени задължение, като осигуровки например. Ако е такъв случая ще ви се обадат да отидете да разпишете протокол за прихващане.

Общи условия

Активация на акаунт