Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 179
Здравейте мами!
Вчера станах свидетел на нещо отвратително... Онемях и не можах да кажа нищо.. Сега ме е яд.. но няма значение...
Та оставих аз детенце в ДГ и си тръгвам към работа, минавам покрай градината, но от другата й страна - майка води детето си, което не спира да кашля... до тук добре... нищо необичайно... но 5 крачки след като ме подминават детето се спира, защото не може да върви от кашлицата... и аз се спрях и се обърнах... в този момент детенцето започна да повръща... направо на детската площадка... след което се разплака и каза: "Мамо, лошо ми е, имам храчки.. искам вкъщи", на което майката отвърна: "Няма нищо миличко, те вече минаха"...
Разбирате ли, голяма съм овца че не се намесих... но и да бях.. какво да й кажа на жената... Явно не й пука, че детето й може да зарази другарчетата си в ДГ... но останах с впечатлението, че и за детето й много много не й пука... Както и да е... не знам каква е жената, какъв е животът й, не мога да я съдя...

Но имам въпрос, към юристи, към някой който е запознат с устройството и закона за ДГ, някой който работи в общината... Може ли да се направи нещо и да се въведе медицински контрол в градините? Това със сигурност ще допринесе за намаляването на заболеваемостта на децата там! За вси1ки ще е добре..
Помислете! моля ви! и аз ще мисля!

# 1
  • София
  • Мнения: 7 242
Много си права, но проблемът в повечето случаи е в работодателите. Малко са майките, които биха предпочели да отидат на работа, вместо да останат при болното си дете. Но, ако знаеш, че рискуваш работата си, необходима ти за отглеждането на детето и нямаш баби или роднини, които да помагат, както и нямаш мат. възможност да наемеш детегледачка, нямаш голям избор за съжаление..... Иначе и аз съм твърдо "за" въвеждане на контрол. Чувала съм за градини, в които мед. сестра всяка сутрин е на входната врата и проверява дали децата са здрави. Не съм попадала на такава обаче.

# 2
  • Мнения: 2 722
Както и да го мисля, аз лично не мога да го измисля - имам късмет че малкото дяволче не е поддатливо на заболявания, но това не значи че ми е приятно да го плюят с лаеща пръскаща кашлица. Това е от една страна, от друга страна се опитвам да разбера и логиката на родителите които водят болни деца в градината - според мен нито една майка не би изложила детето си на риска да си довлоши здравословното състояние без да има достатъчно силна мотивация - ами ако дори само закъснение за работа би и коствало люти глоби и предупреждение за уволнение.... /Тук визирам само добросъвестните майки, а не тези които са си мърлячи по рождение, а за съжаление има и такива/
Все ми се върти идеята за нещо като "болнава" група - сополивите нослета и кашлиците да си играят заедно, но пък самата аз съм върл враг на смесените групи /специално при яслите/ та и това го отхвърлям май Sad
Дерзайте!

# 3
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
Много си права, но проблемът в повечето случаи е в работодателите. Малко са майките, които биха предпочели да отидат на работа, вместо да останат при болното си дете. Но, ако знаеш, че рискуваш работата си, необходима ти за отглеждането на детето и нямаш баби или роднини, които да помагат, както и нямаш мат. възможност да наемеш детегледачка, нямаш голям избор за съжаление..... Иначе и аз съм твърдо "за" въвеждане на контрол. Чувала съм за градини, в които мед. сестра всяка сутрин е на входната врата и проверява дали децата са здрави. Не съм попадала на такава обаче.

  Абсолютно си права,всеки път,когато трябва да съобщя на работодателя си,че детето ми е болно се изпотявам 10 пъти и се чудя кога ли ще ми каже,че така вече не може да продължава. Sad.С таткото редуваме болничните,но пак е мнооого трудно. Cry

# 4
  • София
  • Мнения: 4 866
На входа на нашата детска градина преглеждат всяка сутрин и връщат болните. Габриела я върнаха веднъж и остана у дома цяла седмица заради зачервено гърло, макар че нямаше никакви симптоми на заболяване. Не протестирах. Според мен това е правилният подход.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 179
На входа на нашата детска градина преглеждат всяка сутрин и връщат болните. Габриела я върнаха веднъж и остана у дома цяла седмица заради зачервено гърло, макар че нямаше никакви симптоми на заболяване. Не протестирах. Според мен това е правилният подход.

Моля те, кажи коя е ДГ? И ако не е нахално - малко подробности, как са уредили този контрол. Аз искам да отида при нашата директорка, но с не с голи оплаквания, а с примери и предложения..
Много ще съм ти задължена!!!!

# 6
  • София
  • Мнения: 4 866
Моля те, кажи коя е ДГ? И ако не е нахално - малко подробности, как са уредили този контрол. Аз искам да отида при нашата директорка, но с не с голи оплаквания, а с примери и предложения..
Много ще съм ти задължена!!!!

49 ОДЗ в Дианабад.
Не знам кога и как са въвели контрола. Откакто Габриела ходи там, няма ден без проверка. На всеки от входовете за детската градина стои медицинска сестра и при светната допълнителна лампа проверява гърлото и очите на детето, а също и косата за въшки. Децата са свикнали и първо се спират при сестрата преди да хукнат към стаите си. На входа за яслените групи подходът не е толкова "полицейски", за да не се стресират допълнително мъниците. Там ги преглеждат сестрите, които се грижат за тях в групите.

# 7
  • Мнения: 429
Жалко, че е така защото моето дете вече цяла зима си е вкъщи и АБ неможем да се отървем.

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За вси1ки ще е добре..
За съжаление не за всички Tired

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 179
За вси1ки ще е добре..
За съжаление не за всички Tired

Защо реши така, ако има контрол и децата ни ще боледуват по-малко, съответно на майките няма да се налага да излизат болнични толкова често!

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 903
Много си права, но проблемът в повечето случаи е в работодателите.

Аз мисля, че проблема е в държават ни. Ако мъжете ни взимаха по-добри заплати, ако имаше по-големи добавки за деца вярвам, че много майки въобще не биха ходели на работа, а биха се отдали изцяло на отглеждането на дечицата си чак до 1 ви клас, вместо да ги оставят в градини или ясли.
На въпроса - невярвам, че може да се направи нещо сериозно. Корупция ще има винаги. Винаги ще има по някоя мед.сестра която срещу нещо/пари или подарък/ ще се съгласи да приеме детето хремаво и кашлящо и през деня да му дават лекарствата.

# 11
  • Мнения: 5 468
Идеята е страхотна и я подкрепям изцяло. Само не знам, какво да направя Thinking.

Когато отписах детето си от ясла, заради болестите, които се ширеха там необезпокоявани..., питах една моя приятелка, на която сина й е вече в 9 клас, дали е боледувал в яслата. Тя каза, че не е и не помни такива боледувания и от децата на приятелките й. Учудена я питах, защо не са боледували тогава, а сега постоянно боледуват. Каза ми, че на вратата, по онова време е имало мед. сестра - церберка, която не е давала да мине хремаво, болно дете. И така сина й беше на ясла, после на градина..., а тя си работи оттогава, та до ден днешен на спокойствие.

Хайде, наистина да издействаме на всеки вход по една мед. сестра.

# 12
  • Мнения: 1 320
още една градина с контрол 24 ЦДГ ,НО контрола започва след 8 часа  , когато идва на работа сестрата и е валиден за първа група т.е. най-малките ги преглеждат на вратата , а останалите групи до 9-9,30 часа .... от друга страна малко ще е кофти да си заведеш детето в градината към 7 -7,15 и докато стигнеш на работа  да ти звънят да си го прибереш
до колкото знам и в нашата има контрол 40 ОДЗ , но аз ги водя сутрин в 7 и ги взимам вечер в 18 т.е. първи и последни ... никога не виждам проверяващата сестра при големите ...само тези от яслата
само веднъж са ми се обадили да прибера /големия/ , за мое съжаление ми отне повече от час за да стигна до градината ..беше по време на грипната епидемия и за деня са се обадили на 6 родители .... аз само отидох по-рано да си го прибера ... не всеки може да напусне рабонтото си място без предварителна уговорка и по най-бързия начин т.е. ВЕДНАГА

# 13
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Не мисля, че е толкова просто... няма чувствително да намалеят болестите.
Принципно обаче заставам зад такава идея.

# 14
  • Мнения: 656
То и в нашата проверяват, ама често майките си пускат децата и беж да ги няма. Докато дойде ред на детето да бъде проверено майката е твърде далеч да и бъде връчено детето обратно...
Освен това присъствах на разговор, в който госпожата казваше на майката да не води детето си повече болно в градината, а майката се правеше на учудена че детето и е болно, а 5 минути не може да спре да кашля пред нея ...

Общи условия

Активация на акаунт