Има ли цигански език ?

  • 62 705
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 079
И знаете ли изрази на цигански - прилагайте превод - .
Джас те хав маро - отивам да ям
който ни керел бути , нанай си хатарля , а шокар пенгяс а жорже димитров - който не работи не трябва да яде ,казал го е Георги Димитров .
авте каро - обичам те.
лачес - добре .
сар синян - как си ?
Ката джас - къде отиваш ?
хатарля - халяс - храна .
интеуигенцията вие сте ... Mr. Green

# 1
  • out of space
  • Мнения: 8 569
сомагес (не знам кои и колко са отделните думи, но така се произнася)- какво правиш
со керес- как си

или обратното беше...

булка- мама

# 2
  • Мнения: 2 550
кара мангел - това трябва да е хубаво момиче, ама може и да не е  Laughing

# 3
  • Мнения: 1 999
Ясен бокому таатла, таатла - да ми ядеш ла*ната топли, топли. Laughing

Чувала съм го, но не гарантирам, че е вярно. Ако има по-напред с материала да потвърдят. Whistling

# 4
  • Мнения: 3 423
Преди петнайсетина години един
мой професор - Мишо Янакиев,
говореше, че правел цигански буквар.
Не знам, докъде е стигнал проекта.
Може би по-младите ще кажат.
Значи и букви има циганският.

# 5
  • Мнения: 1 999
хафте също е циганска дума.

# 6
  • out of space
  • Мнения: 8 569
хафте също е циганска дума.

значи кеф, добре, чудесно, найс, файн, куул

# 7
  • Мнения: 1 100
Шай шукарие  Laughing

# 8
  • Мнения: 1 277
Мангло- хляб.
Корио- к*рва

# 9
  • София
  • Мнения: 1 324
Има специалност „Начална училищна педагогика и ромски език” към Педагогическия факултет във ВТУ за учебната 2006 – 2007 година.
ав - ела, авав - идвам, долав - държа, сар си то алав - как се казваш, давла - боже, кхелав - танцувам, саваро - всичко, беш - сядай и т.н. Знаех много на времето, но като няма практика Laughing

# 10
  • Мнения: 1 242
Е как да няма цигански език!
Аз у дома циганско-български речник имам. Веднага ще кажа на мама да ми го копира и прати, за да ви разбия.
Само за числата не съм сигурна, че имат. Мисля, че ги прихващат от носителите на езика, в чиято страна са се насеслили. Имат и голяма разновидност от диалекти... но като си напиша домашните и по тази тема по-добре ще се подготвя. Grinning

Циганин май означава слънчев човек Laughing
А ром?

# 11
  • средноголям град в България
  • Мнения: 145
Преди петнайсетина години един
мой професор - Мишо Янакиев,
говореше, че правел цигански буквар.
Не знам, докъде е стигнал проекта.
Може би по-младите ще кажат.
Значи и букви има циганският.

Букварът излезе преди около 6 години. Казваше се "Ромски буквар" и се разпространяваше безплатно от Общините, предимно за училища в села с преобладаващо ромско население. Странното беше, че в него буквите всъщност бяха само около 20 и повечето познатите ни латински.  newsm78
Не знам доколко им е послужил на братята-роми за ограмотяване, но май повечето от тях си накладоха кюмбетата с него. Пък иди после ги интегрирай!  Joy

# 12
  • Мнения: 15 619
Нанай  баничка, нанай чилище!!!

# 13
  • Мнения: 990
 Shocked Изумена съм ,че и буквар са си направили   ooooh! Та те имат 200 думи  в обръщение и за всичко останало ползват бълкарски думи с " ис" накрая. Чувала съм циганка в пощата да казва "телеграмис"  Crazy Или много често слагат "Х" в началото на имената започващи с гласна-хАтанас , хАсан
Иначе от техния "богат" речник знам само маро-хляб   Laughing

# 14
  • Мнения: 1 277
Букварът излезе преди около 6 години. Казваше се "Ромски буквар" и се разпространяваше безплатно от Общините, предимно за училища в села с преобладаващо ромско население. Странното беше, че в него буквите всъщност бяха само около 20 и повечето познатите ни латински.  newsm78


И аз съм виждала ромски буквар- преди около 12-13 години. Доколкото си спомям, авторът се казваше Кючуков.

Общи условия

Активация на акаунт