Гювече или Гюведже?

  • 9 876
  • 40
  •   1
Отговори
  • Мнения: 139
Чета си аз рецепти и се чудя как е правилно да се каже?
Аз от дете му викам гювече, но мои приятели казват че правилното е гюведже... newsm78
Аз изхождам от това че казваме на голямото, "майката" гювеч, а детето "гювече"...
Права ли съм?

# 1
  • Мнения: 1 951
Не знам, ние също му викаме гювече

# 2
  • Мнения: 8 505
Аз изхождам от това че казваме на голямото, "майката" гювеч, а детето "гювече"...
Права ли съм?

Моята логика е същата.

# 3
  • Мнения: 3 537
Аз изхождам от това че казваме на голямото, "майката" гювеч, а детето "гювече"...
Права ли съм?

Моята логика е същата.
Ахам,така е правилно и аз мисля.

# 4
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 051
Аз изхождам от това че казваме на голямото, "майката" гювеч, а детето "гювече"...
Права ли съм?

Моята логика е същата.

И моята. Не ми се обръща езикът да кажа "гюведже"  Stop

# 5
  • плевен
  • Мнения: 1 249
За пръв път чувам за "ГЮВЕДЖЕ".

# 6
  • Мнения: 3 647
Чета си аз рецепти и се чудя как е правилно да се каже?
Аз от дете му викам гювече, но мои приятели казват че правилното е гюведже... newsm78
Аз изхождам от това че казваме на голямото, "майката" гювеч, а детето "гювече"...
Права ли съм?
права си, права
 навсякъде в кулинарните ми книги е така
  bouquet

# 7
  • Мнения: 6 461
Гювеч/гювече.... Peace
От къв зор пък гюведже Mr. Green
Laughing

# 8
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Наистина и аз запърви път чувам "-дже"   newsm62  Сега ми дойде на ум - малката ми многознайка на чекмедже казва дже (съжалявам, че се отклоних, ама ми е много смешно като се сетя)

# 9
  • Мнения: 2 591
и аз съм за гювеЧе!

гюведже звучи смешно и има сякаш леко негативна конотация, не съм го чувала освен това Thinking според мен трябва да се пита специалист - филолог или най-простото да се направи справка с правоговорен / правописен речник, какъвто нямам под ръка  Sad

може пък гювеДЖе да е някаква диалектна форма! newsm78

# 10
  • Варна
  • Мнения: 389
За пръв път чувам за "ГЮВЕДЖЕ".
Ти си права.

# 11
  • София
  • Мнения: 3 271
Много си права - гювече е правилното и според мен - гюведже се употребява ( поне така съм чувала, да го казват) в тези краища на България, където говоят по-меко.

# 12
  • Мнения: 14 471
гювече   Peace

# 13
  • София/Сливен
  • Мнения: 1 194
Много си права - гювече е правилното и според мен - гюведже се употребява ( поне така съм чувала, да го казват) в тези краища на България, където говоят по-меко.

Аз съм от Сливен - гювече си му казват в този район, другото изобщо не съм го чувала.

# 14
  • Стара Загора
  • Мнения: 1 448
Аз изхождам от това че казваме на голямото, "майката" гювеч, а детето "гювече"...
Права ли съм?

Моята логика е същата.

И моята. Не ми се обръща езикът да кажа "гюведже"  Stop
newsm10

Общи условия

Активация на акаунт