Относно даването на вода на кърмачето

  • 929
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 276
Здравейте, момичета! Обръщам се към вас с молба за мнение, т.к. знам, че сте спецове в тази област. Имам прекрасна госпожица на 50 дни, която кърмя под режим на 3 часа (знам, че сега ще кажете - "Защо под режим, а не на поискване?". - Истината е, че твърдо бях решила да кърмя на поискване, но още в родилния дом се оказа, че малката е много лакома и яде много и после повръща всичко, а освен това в последствие се оказа и, че има гастроезофагиален рефлукс. Та по тази причина преминахме на хранене първоначално на 2 часа, после на 2,5 часа, а сега се храним на 3 часа (7 хранения дневно). Въпросът ми е: Трябва ли да й давам вода, защото статиите, които изчетох в кърмаческата библиотека, засягат основно даването на вода на кърмаче, кърмено на поискване. Нуждае ли се от допълнително вода моето бебе? Няколко пъти съм и предлагала, но тя бута биберона с езиче и го плюе. А си пишка нормално - поне 4-5 мокри памперса дневно (и не е запечена). Въпросът е в това, че често мъничката си облизва устничките и мляска с езиче, заради което моя близка настоява, че малката е жадна.
Извинявам се предварително, сигурно въпросът ми на много от вас ще се види тъп (и сигурно многократно дискутиран), но ще ви бъда благодарна да ми отговорите.

# 1
  • Мнения: 1 771
Няколко пъти съм и предлагала, но тя бута биберона с езиче и го плюе.

Ами то детето си казва тежката дума.

# 2
  • Мнения: 1 440
И ние се хранихме на 3 часа, в началото давах вода, защото нямах достатъчно информация. Малката я приемаше само когато беше гладна. След месец отказваше категорично вода и до сега пие само няколко глътки на ден, а има дние и без да я иска. Смятам, че няма нужда от допълнително вода, ако обаче получава достатъчно кърма.

# 3
  • Мнения: 753
Здравей!
Аз храня на поискване и давам само кърма вече 5 мес. и 19 дена...
И моето бебче честичко повръща, но пък си наддава до сега добре /да чукам на дърво/.
В болницата,където раждах, имаше график - през 3 часа и между храненията предлагане на вода!
Може и,ако хранех под режим,бих давала вода, за да съм спокойна - но с лъжичка, че няма да иска шише,а  е и по-полезно - да не се откаже от сученето.

Днес моят сладур повърна яко и аз се уплаших!Казаха ми,че съм го прехранила Sad и да дам шипков чай - аз разредих папането,но чай още не съм дала - пък и предполагам , че няма да иска, защото винаги е искал само кърма - отказваше глюкозата в началото /заради жълтеницата/ и копъровия чай /заради коликите/.

# 4
  • Мнения: 541
Според мен дали ще и дадеш вода или ще и предложиш малко да посуче и в двата случая може да поеме толкова толкото и е необходимо и пак може да повърне.
А това че си облизва устните, да не би у вас да е доста топло?
Моя син също  беше много лаком и ядеше по много и после задължително повръщаше, също си мислех че повръща всичко. Количеството което повръщаше само изглеждаше много.

# 5
  • Мнения: 255
Бебка ще покаже най-добре - давай вода - ако откаже - значи не иска... Ако е жадна - ще пие.
Моя син пи вода и глюкоза колкото ни бяха предписали, после малко чайче за колики... и след това хич не пие вода. Дали кърмиш на поискване или на режим - мисля че няма отношение към даването на вода... Ние сме на поискване, но той поисква горе-долу на 3 часа - тоест, комбинираме и двата принципа.

# 6
  • Мнения: 1 771
Наистина няма значение да ли на поискване или на режим е детето за водата.

# 7
  • Мнения: 3 718
Няма тъпи въпроси  Wink
Аз кърмя Алекс на поискване, но реално се получава хапване на около 3 часа. Просто режима си го прави той сам. Вода предлагах в началото, не поиска. Щом и твоето бебе отказва, още по добре. Само не се подлъгвай да даваш вода със захар за да я пие. Бебето най-добре си знае кога е жадно и кога е гладно и за наше щастие кърмата задоволява всичките му нужди  Grinning

# 8
  • Мнения: 2 309
Принципно кърмачетата не пият вода и нямат нужда,  но за твое спокойствие предлагай, но не като залъгване за да спазиш режима, а по няколко глътки, моята дъщеря пропи вода точно на 10 месеца и то в доста големи количества. Ти предложи, а пък бебето ако иска ще пие, съветвам те да използваш каучуков биберон, моето дете, което е почти на годинка още пие с такъв, просто силиконовите са много твърди за бебета несвикнали с пиенето от шише.

# 9
  • Мнения: 313
Според мен няма за какво да се притесняваш Peace Както знаем в началото кърмата е водниста, за да задоволява жаждата на бебо, а към края гъста, за да задоволи апетита. Три часа савсем не голям интервал, а нормялен за бебе, което поема достатъчно мляко. Щом пълни памперсите няма поводи за притеснение. Вода може да предлагаш в чашка, просто като игра, ако му хареса да изпие няколко глътки добре ако не- здраве Laughing Аз точно така предлагам водата от 1 седмица и той много я харесва (като игра). Плакне си устата и понякога гълта по малко, но не го прави защото е жаден, а от интерес Peace

# 10
  • Мнения: 1 290
е... щом нямало глупави въпроси да задам и аз един Wink

Моят хубавец е на 6 месеца вече.
Беше само на кърма на поискване
От скоро му давам да опитва и разни други вкусове с лъжичка. Кърменето обаче си продължава да е основна храна и все още на поискване. Цока 2-3 пъти и нощем

Вода обаче все още НЕ съм предложила... Сега като му давам по малко "твърда храна" дали не е време да предложа?

# 11
  • Мнения: 2 309
Гвендолин, според мен да, предложи пък, ако иска ще пие Peace

# 12
  • Мнения: 865
Води се от желанията на бебка и няма да сбъркаш.Аз лично предлагам рядко вода ,за да проверя дали пък не е жадна госпожицата-е не е!Свеки беше в шок като разбра че не пие вода!Щяла да получи афти " поне да си преплаква устенцата детето".На каката съм и давала вода и въпреки това пак имаше млечница.

# 13
  • Мнения: 1 771
е... щом нямало глупави въпроси да задам и аз един Wink

Моят хубавец е на 6 месеца вече.
Беше само на кърма на поискване
От скоро му давам да опитва и разни други вкусове с лъжичка. Кърменето обаче си продължава да е основна храна и все още на поискване. Цока 2-3 пъти и нощем

Вода обаче все още НЕ съм предложила... Сега като му давам по малко "твърда храна" дали не е време да предложа?

Моя син започна да опитва вода след 9-ти месец. До 1 годинка не пиеше, а само от време на време ч пробваше, то и с чденето беше така.

# 14
  • Мнения: 439
Здравей!От една мама знам, че се дава вода един час преди и един час след кърмене.Ако не иска може чай шипки или липа-успокоява ги от липата.
Ние още не искаме вода-бутаме накрайника или по скоро само си го дъвчем, че е мекичък и си чеше венците-предните зъбчета се белеят

Общи условия

Активация на акаунт