За нашето тържество в ДГ

  • 5 743
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 769
Имам няколко неща, които искам да споделя с вас и да чуя и вашата гледна точка.
Вчера се проведе тържество в ДГ (всеизвестната Ян Бибиян) на дъщеря ми, послучай Осми март и Първа пролет. В същност си беше по-скоро пролетно тържество, като съвсем накрая децата изпяха песничката "Мила моя мамо".
За самото тържество като такова няма да се отплесвам, беше много хубаво, всички деца си казаха репликите, изтанцуваха си танците и си изпяха песничките. Бяха облечени в костюми, които ДГ е направила (някои бяха цветя, други калинки, пчелички, теменужки и т.н.). Дечицата бяха великолепни.
Неприятното беше малко преди това и след тържеството.
Предварително се събираха по 5 лв. от дете, за да се закупят подаръци за госпожите. НА въпроса за кого и какви подаръци ще се купуват за толкова много пари (ами сметнете 39 деца по списък по 5 лв. колко прави), не бе даден еднозначе отговор. Щяло да има уж и почерпка.
Предварително също така от учителките се събираха и по 4 лв. за изненада от децата към мама-сника в рамка.
Тъй. 9 лв. за тържество. Няма лошо.
Обаче. От страна на родителски някакъв комитет-кой, как и защо е вземал решение, отчетност-никаква. Почерпка нямаше, защото не позволили от ДГ.
Това, което обаче ме разочарова най-много бе, че много от родителите носеха отделно цветя и подаръци за учителките-нещо, което не бе договорено предварително, и което докара до сълзи моето дете. Е, как да му обясня, че съм дала достатъчно пари, за да се купят подаръци и букети, и че не мога да дам още 5 лв за цвете! Сори, ама никак не ми хареса подобно поведение на онези родители. Да не говорим, че в една родителка забелязах в торбичките и бутилки алкохол Crazy
Що за маниер и манталитет е това? Сега ше гарантира ли това привилигеровано отнбошение към децата с подаръци и негативно отношение към тези, чиито родители по една или друга причина не се подмазват и не дават допълнително подаръци и цветя?
Вторият въпрос, който ме огорчи-снимката в рамка. Ами това е една проста снимка, 9х13, където детето е снимано след ставане от сън, с безобразно зализана коса и турени някак си 2 фиби на главата, а не с прическата от сутринта. В близък план, от "професионален" фотограф,  като моите снимки на детето са 100 пъти по-добри. Е, за такова нещо 4 лв, си е направо изнудвачество.
Та, как реагирате на подобни безумства? Аз лично нищо не казах, засега. Разбира се похвалих лично госпожите за тържеството, защото наистина бе добро, но не считма, че въпросният подарък за мама, който щял да остане "спомен за цял живот" (според едната госпожа) си заслужава парите. Освен това, начина, по който ти ги вземат е категоричен и безкомпромисен, без избор дори. За тия 4 лв. биха могли да купят нещо интересно, или някакви материали, с които децата да измайсторят нещо, което мен лично щеше да ме трогне много повече, от една некадърно направена снимка.
Чакам вашите коментари, защото ми е много интересна тази ситуация.

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 13:49 от Доня Туфиня

# 1
  • Мнения: X
Така... ще ти пиша от позицията на родител, който е председател на род. комитет и в същото време е завършил и практикувал предучилищна педагогика.Не претендирам ,че ще бъда изчерпателна, просто ще изкажа моята гледна точка.
За осми март моите деца нямаха тържество ,но въпреки това въпросните картички бяха предложени на родителите.С тази разлика обаче, че не бяха задължителни.От тук и първата грешка на вашите   госпожи, според мен.Разчитали са на това, че никой няма да остави детето си да се разплаче, че няма подарък за мама.Можеха да измислят нещо друго за подарък, което да не ангажира родителите по никакъв начин.Дори мисля ,че щеше да е по-приятно за майките да бъдат изненадани.Бих изказала мнението си пред госпожите за въпросните
 снимки-рамки, разбира се без да вдигам гири.( не казвам, че ти ще го направиш)
По въпроса за носенето на цветя на госпожите-това е въпрос на лично решение на всеки родител.Но не смятам, че е било редно да се купуват букети от всеки индивидуално след като вече веднъж са събрани пари за тази цел.Торбичките с алкохол няма да коментирам!! ooooh!Обществена тайна е ,че всяка учителка си има любимци; било в ДГ ,било в училище и едва ли един букет с цветя  или липсата му ще промени отношението й към дадено дете.Въпрос на професионализъм обаче е да не се ръководи от слабостите си. PeaceНо това е друга тема.
Като родител, който се е бръкнал за подарък бих се поинтересувала какъв аджеба е той и колко е струвал.Родителския комитет е длъжен да ви информира за какво са отишли събраните пари и дори да ви представи касова бележка и дори фактура.Поне при нас е така.Не намирам за унизително, просташко, селско и т.н. да попиташ и никога не съм отказвала отговор на не разбрали родители.
За почерпката нищо не мога да кажа, защото явно е някакво вътрешно решение на Директорката.
И накрая, мисля, че е редно парите които са останали да се оползотворят за нуждите на групата ; като за това задължително се информират родителите-''Останаха толкова и толкова пари. Ще ги дадем за това и това, което ще ни е от полза в работата.'' Или: ''Няма да ги харчим, защото ще ни трябват за в бъдеще.''
Ами, това е моето виждане по въпроса. Дано съм била полезна.

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 13:50 от Анонимен

# 2
  • Мнения: 8 769
Caprarri, благодаря ти, беше наистина полезна. Преди да давам категорично мнение преди разговор с родителския комитет или с госпожите, наистина ми е необходимо да сондирам мнения, за да разбера каква е практиката по други места и доколко съм права в разсъжденията си.
Разбира, се че няма да вдигам гири (пък и бих ли могла да си го позволя), просто считам, че когато даваш пари трябва да знаеш за какво ги даваш. А също и исках да разбера само аз лисъм тази, която смята, че след като се е купил някакъв общ подарък (и цветя и прочие) не е нужно всеки отделно да ходи и да дава.
За почерпката не ме боли изобщо, дори по-добре стана, че щяха да са поредните изядени боклуци. Отбелязах го като факт.

# 3
  • гр.Варна
  • Мнения: 722
Малко много ми се виждат 5 лв за подаръци и букети. Нашите бяха 30 лв без цветя ,което идва по 1 лв на дете. Разпитай какво точно се е купило с тези пари. Имаш си пълното право не само да питаш а и да разгледаш всички документи/кас.бележки / за направените разходи. Обърни се към този родител в който е касата на групата. По принцип е трудно и даже невъзможно всеки път когато се наложи да се решава нещо да се пита всеки родител поотделно.  Затова се избира този родителски актив /комитет/ на първата родителска среща. Той изпълнява това което би трябвало да направят родителите по отношение на тържеството. Колко добре са се справили във вашия случай е друг въпрос.  
В нашата градина за тържеството ще съберем по 5 лв от дете ,като 3,50 лв е ДВД диск с тържеството и 1,50 лв. е торбичка с лакомства.
Подаръците за госпожите е малко по сложно . Някак не върви пред тях  да обявиш че събираш пари за подарък. Затова си мисля ,че е добре това да се реши на родителска среща предварително - дали ще се правят общи подаръци , предварително ли ще се съберат парите ,колко празника има в годината ,за каква сума  .......

"Подаръка за за мама" би трябвало вие да си решите , това предлагат и по други градини . Даже чух и за цена от 8 лв. Shocked  
Пропуснах ,че и моята гледна точка е от позицията на родител в комитет-а

Последна редакция: ср, 21 мар 2007, 14:25 от Milena

# 4
  • София
  • Мнения: 13 204
Ох, Туфи, ми ние нямахме тържество... Sad((((. За 1 март им организираха цирк или театър не помня... обаче в нашата градина поне в 1 група досега тържество с участие на децата не е имало. В яслата също нямаха, че били малки. Е сега очаквах да имат, ама на... големите не ги знам дали са имали за Коледа и за 8 март тържество за мама...
Снимките в нашата градина за празниците са пожелание. Има и календари и картички, предварително ги излагат и знаем как изглеждат. Всеки си преценява какво да си поръча. Децата ги снимат добре (е аз по-хубаво в снимам  Twisted Evil), абе като за такива снимки са хубави! То проблема е не във фотографа, а в това че трябва да снима много деца за кратко и сега не може да играе театро пред всяко, за да изглежда естествено... Снимки големи на картичка са по 3 лв. при нас...

За родителския комитет. На нашата група са много свестни майките дето се захванаха. Винаги се обяснява кое за какво е отишло и пр. За 8 март ние отнесохме цветя, никой не е събирал пари. Децата ни подариха картички от самите тях направени и ни казаха стихче за мама.. "Горска теменужка", от Веса Паспалеева... ей така рецитира Александра... Mr. Green

# 5
  • Мнения: 8 769
Ох, Туфи, ми ние нямахме тържество... Sad((((. За 1 март им организираха цирк или театър не помня... обаче в нашата градина поне в 1 група досега тържество с участие на децата не е имало.
-------------
За родителския комитет. На нашата група са много свестни майките дето се захванаха. Винаги се обяснява кое за какво е отишло и пр. За 8 март ние отнесохме цветя, никой не е събирал пари. Децата ни подариха картички от самите тях направени и ни казаха стихче за мама.. "Горска теменужка", от Веса Паспалеева... ей така рецитира Александра... Mr. Green
Ваче, наистина без тържество си е кофти-поне така разбираш какво са научили децата, и че учителките по някакъв начин са успели да ги мотивират, да им е интересно...все пак, нали за децата всяка шарения е добре дошла...
За 1 март пак ни събираха пари от ДГ- по 2лв. за Баба марта-очевидно са повикали актриса да им играе баба Марта, ама за това не мрънкам-считам го за нещо хубаво.
За картичката и стихчето-ето виждаш ли, това не е ли нещо, което стопля много повече душата на гордия родител?
За родителския комитет-ще питам значи, ако до следващата седмица няма отчет.

# 6
  • Мнения: 705
Туфи, че си права, права си, спор няма  Peace аз ако бях (и надявам се да бъда след година) - питам касиера на комитета (има такъв, нали?) в прав текст, без гири, разбира се - колко човека са дали пари и за какво са изхарчени. и толкова  Naughty. за другите неща (лични цветя, тъпи снимки) и мен щеше да ме е яд, ама нищо не бих казала  Hug

# 7
  • Мнения: 1 753
Ами важното е, че е имало тържество и е било весело. Кофти, че детето ти се е натъжило от това, че не сте занесли букет.... и това според мен е най-гадния момент. Не знам аз как бих постъпила. Може би ще пробвам да обясня на детето защо не носим букет и подарък, ако не разбере... ще го излъжа, че другия път ще купим нещо на госпожите.  Confused
Иначе за 4-те лева... кво да ти кажа... не го взимай присърце. Голяма работа като снимката е гадна, поне си имаш рамка  Laughing за цената от 4 лева  Laughing Приеми го от към веселата му страна. Ясно е че има някаква далаверка за госпожите в цялата работа, ама какво да правиш - това е положението. Ако не ти харесва просто не давай парите, никой не може да те накара да ги дадеш задължително. Но тогава детенцето ти ще се почувства недобре. Приеми че живеем в такава среда и правиш тези неща заради него, а не за да имаш снимка в рамка. Просто явно в детската градина така поставят нещата и ти няма как да избягаш от тях. Може да говориш с госпожите или с директорката да прекратят тази порочна практика да се дават пари за щяло и нещяло, без отчет и обяснения. Друго ако тръгнеш да правиш вече ще се получи доста сериозно и трябва да се замислиш дали си заслужават нервите.

# 8
  • Мнения: 8 769
и това според мен е най-гадния момент. Не знам аз как бих постъпила. Може би ще пробвам да обясня на детето защо не носим букет и подарък, ако не разбере... ще го излъжа, че другия път ще купим нещо на госпожите.  Confused
--------------------
Ясно е че има някаква далаверка за госпожите в цялата работа, ама какво да правиш - това е положението. Ако не ти харесва просто не давай парите, никой не може да те накара да ги дадеш задължително. Но тогава детенцето ти ще се почувства недобре.
------------
Може да говориш с госпожите или с директорката да прекратят тази порочна практика да се дават пари за щяло и нещяло, без отчет и обяснения.
По ред на пасажите.
Да, това е най-гадният момент и аз затова го приех сериозно. Обясних на детето, че сме дали парички, и че една майка е купила голям подарък и голям букет за всяка от госпожите....няколко пъти го обяснявах, не знам доколко разбра милото.
За далаверката на госпожите-има. Наскоро им правиха снимки с някакви костюми-снимките станаха много хубави, но се плащаха след това, т.е. ако ти харесат. И с удоволствие дадохме 8лв (или 10 не си спомням). За съжаление се оказа, че ДГ получава някакъв процент от това, но той е мизерен (меко казано), т.е. ако 1 снимка струва 2 лв., те получават 0.50 лв. Което е едно голямо нищо, спрямо печалбата на фотографа. Да не говорим, че не ти дават ни една касова бележка за парите, които даваш. Т.е. аз разбирам, че ДГ е намерила някакъв начин на самофинансиране, който е леко смътен и може би полулегален. И все пак-има инициатива, което е добре. Въпросът е да се направи както трябва, а не императивно, и не с толкова лошо качество като последните снимки.
И последно, инициативата нека да е не само за пари, ами и за удовлетворението на родителите. По този начин учителите биха спечелиели повече.
Например, съпругата на шефа ми е учителка на деца от 1-4 клас. Искам да ви кажа, че тя непрекъснато ровичка в нета, има идеи за всяко тържество, за всяко занатие, за всеки проект-да го направи по-интересно, да има картинки, стихчета...неща, които не влизат в учебната програма, нито пък Министерство на образованието й плаща нета за това.
По същата логика учителките в ДГ могат да се поразтършуват малко и да измилсят децата да направят по 1 картичка (било то за Първа пролет или за осми март или за коледа), да съберат пари, които с удоволствие ще дам, но ще знам, че хем децата са научили нещо повече, хем им е било интересно, хем са имали мотивация.

# 9
  • София
  • Мнения: 13 204
Ох. Туфи, права си.. и аз много страдам за тържествата. Виках си в яслата айде.. малки са... някой ден ще питам аз кога ще имаме тържество да видим как ни рецитират дечицата. Да ти кажа не вярвам големите да нямат.. не знам и не мога да разбера каква е идеята им

# 10
  • София
  • Мнения: 2 530
Нашето първо тържество беше на 6 март по случай празника на мама. Много хубаво беше, като изключим факта, че от бащи, лели, каки, баби, дядовци за майките нямаше място. Както и да е. Аз съм председател на род. комитет с касиерката пазим всички фактури и касови бележки. Даже на скоро директорката на ДГ свика ревизия на касите на всички групи. Ние събирахме по 3лв на дете, за да купим 3 подаръка- за госпожите и лелята. Останалите пари остават в касата на групата. Съвсем наскоро с тях купихме играчки и кофички за пясъчника. Може би и при вас така ще реализират парите  newsm78

# 11
  • Мнения: 1 425
Хммммм много гадна ситуация.Наистина доста родители сигурно са се почувствали сконфузно. Mr. Green
Нашето тържество беше на 8ми март и ние останахме направо очаровани.Сбрахме само по левче за да купим дребен синволичен подърък за госпожите.Цветя бяхме решили всеки да носи,а иначе децата много приятно ни изненадаха с ръчно изработени от тях картички,и едни порцеланови кутийки за бижута,за които никой не ни е искал пари.
Незнам защо така се е получило във вашата градина,но явно нещо организацията им не е както трябва. #2gunfire

# 12
  • Мнения: 8 769
Много ви благодаря за отговорите, много ми бяха полезни!  bouquet
Ето за нещо такова говорех:
а иначе децата много приятно ни изненадаха с ръчно изработени от тях картички,и едни порцеланови кутийки за бижута,
Явно при нас наистина куца организацията, или пък има много грандоманщина, ще се опитам лек полек да разнищя въпроса.
Последен въпрос, към тези, които са/били/ в родителски комитет-отчет се дава на нарочно събрание, или на всеки родител, поискал това?

# 13
  • Мнения: X
При нас се дава на всеки родител, който го поиска. Тази практика беше приета още в началото, (първа група) защото всички знаем ,че в днешно време сме достатъчно натоварени,  за да се свикват нарочни събрания.А и на всички е ясно, че дори и да се свика такова ,голяма част от родителите (и то май тази част, която най-много се интересува) не присъства.Та ние имаме дори родители, които не идват на родителските срещи камо ли на такова събрание...
Общо взето почти няма такива които да не са разбрали ,тъй като всеки е близък с някой друг и информацията се разнася.А ако има  родители не разбрали подробностите-добре са дошли за обяснение.



П.П. А само като инфо-при нас всяка   учебна  година ,т.е. септември, Родителския комитет се избира отново.  Wink

П.П.П. А това пък за четири години при нас не се е случвало:
Даже на скоро директорката на ДГ свика ревизия на касите на всички групи.

Последна редакция: чт, 22 мар 2007, 11:26 от Анонимен

# 14
  • Варна
  • Мнения: 5 528
От зад напред. отчет за изхарчените през миналата година пари ни беше даден на родителската среща през октомври. По принцип не съм питала, но мисля че биха показали тетрадката с разходите на всеки, който поиска.
Пари за подаръци и за тържеството не сме давали. В началота на годината бе събрана една сума и най-вероятно са купени от нея. Имаше и по едно зюмбюлче и по една картичка за всяка майка. Имаше букети и подаръци за двете госпожи и за лелката и букети за сестрата и за директорката, които присъстваха на тържеството.
Снимки не са искали да им правят.
На тържеството беше пълно с баби, лели, татковци и нямаше къде да се стъпи.
Децата бяха много сладки,но на мен ми стана гадно от това, че на танците, за които плащам вече толкова време моето момиченце танцуваше единствено вместо момченце.
На 8-ми март имаше доста такива майки с торбичиките с подаръците, но пък за това и техните потомци бяха на първа линия и включени в соловите изпълнения, за разлика от моето и няколко други дето не ходим с пълни чанти, които участваха само в масовката. И после ако някой каже, че класовто раздилиние не започва още от детската, градина и даже от яслата не бих му повярвала.
Малко офф, извинявам се за това че ползвам темата ти Туфи, ама ми е накипяло. Една от тия по-привилигировани девойки има рожден ден и казала на моята дъщеря, че и тя е сред поканените, да ама майката която си знае кого да кани не донесла покана за моето дете и снощи и тая сутрин се обяснявахме и успокоявахме, че не е лоша въпреки, че не е поканена точно на този РД.

Общи условия

Активация на акаунт