За болките в гърдите?

  • 532
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 154
Вече 7 месеца се кърмим и досега не съм имала проблеми.От вчера започнаха силни болки в дясната гърда или по- точно в едната половина.Чувствам го сякаш е натъртено.Преди съм имала такива болки само ,ако има много мляко и е станало време за кърмене,но веднага след това ми олекваше.Сега не минава.Може и моето маймунче да ме е ритнало,защото е много палав и докато сменяме памперса най-редовно го прави.На някой ставало ли  му е така?На какъв лекар се ходи и мога ли да пия нещо за гърдите докато кърмя?Знам,че е мамолог,но не знам дали това е подспециалност на гинекологията и може ли гинекологът ми да свърши работа?

# 1
  • Мнения: 2 467
Да не би да имаш запушено каналче? Имам позната, която кърми вече 1 година и още и се запушват от време на време по някое каналче.

# 2
  • Мнения: 2 616
И аз се чувствам така, а хем младежа ми стои на гърдата поне по 40 мин, понякога до час, послед се цедя, докато спре да пуска мляко, обаче пак ме болят много гърдите и са напрегнати. Ако намерите решението, ще се радвам да споделите.

# 3
  • Мнения: 2 829
Непременно вземете мерки! При мен точно така започна едно зверско запушване на каналче, та чак до мастит го гокарах! И аз не предполагах, че може в 5-ия месец да ми се цлучи!
Слагайте топли компреси на засегнатата гърда, пийте лецитин и давайте винаги първо тази гърда на бебоците! Ако вдигнете температура-веднага на лекар!
Желая ви бързо да мине, без да се стига до проблеми Hug

# 4
  • Мнения: 1 896
Ивелина,
Не цеди докато спре да пуска, така стимулираш още по-голямо производство.
Цеди само ако гърдите са твърди и препълнени и то докато облекчиш малко - сега може да опиташ постепенно да намалиш цеденето. Така и кърмата ще може да ти се регулира и вече няма да имаш такъв проблем. Ако го направиш постепенно и вземеш прш нужда малко лецитин, за да избегнеш запушвания, би трябвало да се получи безпроблемно. Лецитинът се взема по 3-4 капсулки от 1200 мг. на ден. В такава доза са капсулите на валмарк или на джеймисън.
Също разбира се ако има запушено каналче често се налага да се цеди, както изглежда е случаят със Стела, тогава е хубаво да се масажира мястото на запушването лекичко по посока на зърното, докато цедиш или докато бебето суче.

# 5
  • Мнения: 1 440
И на мен ми се случи 2-3 пъти скоро и беше много странно..точно като натъртено, но си мина ей така от само себе си. А иначе през гадните мастити и аз минах в началото.

# 6
  • Мнения: 2 616
Ивелина,
Не цеди докато спре да пуска, така стимулираш още по-голямо производство.
Цеди само ако гърдите са твърди и препълнени и то докато облекчиш малко - сега може да опиташ постепенно да намалиш цеденето. Така и кърмата ще може да ти се регулира и вече няма да имаш такъв проблем. Ако го направиш постепенно и вземеш прш нужда малко лецитин, за да избегнеш запушвания, би трябвало да се получи безпроблемно. Лецитинът се взема по 3-4 капсулки от 1200 мг. на ден. В такава доза са капсулите на валмарк или на джеймисън.
Също разбира се ако има запушено каналче често се налага да се цеди, както изглежда е случаят със Стела, тогава е хубаво да се масажира мястото на запушването лекичко по посока на зърното, докато цедиш или докато бебето суче.

Добре, че има кой да ми каже, аз наистина се цедя, докато спре да пуска мляко. В болницата на дамата, която беше с мен й обясняваха нещо, че трябва да дава на човека да суче първото от едната кърда, да не цеди другата, а да му я дава на следващото хранене, така ще има около 6 часа, за да се напълни първата пак-това от кога се прави? Не ги слушах много подробно, защото си мислех, че и на мен ще ми обяснят после, ама нас ни изписаха много набързичко и никой нищо не ми обясни за кърменето, аз и кърма нямах още. За какво се взема точно лицитина, какво е действието му?

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Добре, че има кой да ми каже, аз наистина се цедя, докато спре да пуска мляко. В болницата на дамата, която беше с мен й обясняваха нещо, че трябва да дава на човека да суче първото от едната кърда, да не цеди другата, а да му я дава на следващото хранене, така ще има около 6 часа, за да се напълни първата пак-това от кога се прави? Не ги слушах много подробно, защото си мислех, че и на мен ще ми обяснят после, ама нас ни изписаха много набързичко и никой нищо не ми обясни за кърменето, аз и кърма нямах още. За какво се взема точно лицитина, какво е действието му?
Това с чакането 6ч гърдата да се напълни може да докара големи проблеми - запушвания и мастит, ако има прекалено много кърма (както е в началото), а в дългосрочен план при доста майки води до намаляване на кърмата, понеже гърдите не се стимулират достатъчно често. Най-добре е да се увериш, че бебето суче ефективно (суче с бавни дълбоки всмуквания, гърдите ти се чувстват добре, без разранявания и омекват осезаемо след сукане, а бебето пълни 5-6 памперса и ака поне 2х дневно меки жълти като горчица аки) - ако е така, изцеждане може да ти е необходимо само ако гърдите ти се препълват и ги чувстваш болезнено напълнени, а бебето не иска да суче пак. Тогава може да поизцедиш, докато се почувстваш комфортно - не до празно. В първите седмици е добре да изчакваш бебето да пусне самичко едната гърда (или да заспи) и после да му предложиш втората (особено ако се събужда, като го махнеш от първата) - то може да суче и на нея, а може и да откаже - това го решава то, твоя задача е да не забравяш да предлагаш.
Лецитинът пречи да се образуват мастни капчици, които могат да запушат каналче. Не е лекарство, а хранителна добавка - използва се много широко точно със същата цел в сладкарството и го има във всеки шоколад, вафли, захарни изделия и т.н. Безвреден е, а освен за предпазване от запушвания е полезен и за доста други неща - и може да се взима дълго време (със седмици и месеци).

# 8
  • Мнения: 2 616
Точно такова обяснение за Лицитина ми трябваше-БЛАГОДАРЯ!

Сега да питам за кърменето, дано най-сетне съм разбрала-пия си лицитина-3-4 капсули на ден и се храним с бебока, както до сега, като цеденето го оставям само за случаите, когато не е стигнал до другата гърда или усещам напрежение, като цедя, докато ми олекне, не докато я изпразня напълно, така ли?

# 9
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Точно такова обяснение за Лицитина ми трябваше-БЛАГОДАРЯ!

Сега да питам за кърменето, дано най-сетне съм разбрала-пия си лицитина-3-4 капсули на ден и се храним с бебока, както до сега, като цеденето го оставям само за случаите, когато не е стигнал до другата гърда или усещам напрежение, като цедя, докато ми олекне, не докато я изпразня напълно, така ли?
Чудесно си разбрала Grinning
Лецитинът се пие в доза 3-4 капсули само когато има налице истинско запушване - според това, което описваш, при теб няма запушване, а просто обичайното препълване първите дни и седмици, усложнено от постоянното цедене. Затова може би е по-добре да вземаш профилактично по 1-2 таблетки от 1200мг, а високите дози - само ако възникне проблем.
Може да се изцеждаш и между храненията по малко, ако много те заболи и се препълваш - само до облекчение. Най-вероятно като спреш цеденето, до няколко дни нещата ще се нормализират - при всички случаи това е временно положение, гърдите омекват някъде след 2-3 седмици след раждането, без това да има връзка с количеството кърма (т.е. количеството мляко си се увеличава според сученето на бебето, но гърдите омекват, защото вече няма хормонална хиперстимулация). Някои майки се плашат от това, като решават, че млякото им е спряло - а в действителност това е нормално и очаквано. Добре е да знаеш също, че през тези първи седмици бебето на няколко пъти (около 10-тия ден, 3-тата седмица и 6-тата седмица) преживява скок в растежа - лепва се за гърдата и иска да суче буквално постоянно, през час-два или дори по-често денонощно. Това също е нормално и минава за 1-2 дни - така бебето дава заявка гърдите да произведат повече мляко, защото то расте. Затова е важно да му даваш да суче винаги, когато иска и да не се дават добавки - те биха го накарали да суче по-рядко и така гърдите няма да могат да се нагодят според нуждите му. Затова е хубаво да знаеш какво се очаква и да не се шашкаш - гледай на човека да му е добре и да папа винаги, когато иска и всичко ще е наред Hug

# 10
  • Мнения: 2 616
hedra, златна си, много ти благодаря за обясненията и за съпричасността, надявам се до няколко дни да се нагодим към кърмата и глада на младежа. Намалих цеденето днес и започнах Лицитина, за сега наситина се чувствам доста по-добре в сравнение със снощи. До кога е хубаво да го пия този Лицитин?

# 11
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Може да го вземаш профилактично за няколко седмици, докато престанат да ти се препълват така гърдите. Като се нормализират нещата, може да го спреш - и да го ползваш само ако възникне нужда Grinning
Пиши и нататък как се справяте и ако имаш някакви въпроси - не се притеснявай да питаш, винаги е по-добре човек да попита и да си спести притесненията, отколкото да се бори и да се чуди самичък Hug

# 12
  • Мнения: 2 616
hedra,втори ден го пия вече тоя Лицитин  и мисля, че започнаха да се нормализират нещата, надявам се да се оправим, ще ти пиша пак какво става и още веднъж искрено БЛАГОДАРЯ!

Общи условия

Активация на акаунт