Рецепти за язвена болест

  • 10 831
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 29
Здравейте!

Не съм сигурна, че тук е мястото на тази тема, но съм в голямо затруднение. Преди около десет дни на съпруга ми му откриха кървяща язва на дванадесетопръстника и го поставиха на диета. Диета, диета, ама всичко което мога да направя по тази диета е картофена крем супа, лека пилешка супа, варено месо, студен извлек от ленено семе и разни леки билкови чайчета. Не мога да приготвя нещо друго вкусно, което да отговаря на диетата. Лекарите и дебелите книги говорят за млечни и слизести супи, но бога ми - нямам и идея как се правят такива супи. И изобщо не знам как да му разнообразя менюто му така че да яде разнообразни неща, още повече че и хемоглобина му е нисък заради няколкодневното кървене на язвата. В голямо затруднение съм - моля Ви помогнете ми! Благодаря Ви!  bouquet

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 21 605
Съжалявам за съпруга ти Hug
Аз с рецепта не мога да помогна ама доколкото съм чувала не става ли въпрос не за конкретни рецепти, а по скоро да се избягват разни храни и начини на обработката/приготвянето им.
Чувала съм, че трябва да се избягва пърженото, лютото, чесъна, патладжани.
За хемоглобина са полезни зелениите - коприва, спанак,...
Дано другите имат някакви по-конкретни идеи.

# 2
  • плевен
  • Мнения: 1 249
Можеш да му направиш черен дроб на скара-не дразни язвата,а ще качи и хемоглобина.За гарнитура-картофена салата.

# 3
  • София
  • Мнения: 2 952
- мляко с ориз или с грис;
- пиле с ориз;
- тиквички с ориз - не слагай домати и други остри неща;
- печени картофи и ориз на фурна с малко вода, олио и евентуално лук и поръсени с кашкавал;
- риба, задушена в тавичка с вода и малка мазнина - задължително с фолио отгоре;
- варени овесени ядки, ако му понасят;
- банани;

За хемоглобина е по-лесно да пие лекарства, вместо да си измъчва точно сега стомаха с повече богати на желязо храни. Без изключение всички дразнят стомаха - спанаци, дробове, червени меса...

Добре е да почива повече или поне да се наспива добре.

Успех!

# 4
  • Мнения: 108
Съпругът ми също има язва на стомаха. Преди около 6-7 години започна да пие жен-шен и пчелно млечице, които се продават в аптеките в едни ампулки по 10 бр. така може би за около 6 месеца. Това наистина му помогна. А сега почти всяка вечер си хапва като десерт сусамов тахан, маже си го върху обикновени вафлички. Не се е оплаквал скоро.
От мен това. Той не е на специалн адиета, но яде много малко храни, останалите му дразнят стомаха.

Общи условия

Активация на акаунт