За разликата между канадците и американците.....................

  • 2 025
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 093
Замислих се по този вьпрос след една случка днес. Излязохме да се разходим с мьжа ми и малкия и решихме да пием кафе. Влязохме в едно квартално кафане и седнахме на маса с четири стола. Почти си изпихме кафетата, когато двойка на средна вьзраст седна на нашата маса, защото кафето беше пьлно. Докато жената се редеше за кафе, сьпруга и се заприказва с нас. Започна да се закача с детенцето и така от дума на дума разбрахме че те са от щатите ( забравих кой щат), имат 4 деца и най-малкия е на 20 години и че сьщо са в Торонто по бизнес. Човека не беше много щастлив с времето, струваше му се малко студено. Да сме говорили не повече от 5-10 минути, но като си трагнахме ми направи впечетление колко спонтанно и естествено се разви разговора с напьлно непознат.Чудя се дали това е характерно поведение за американците или просто човека е бил на почивка и не е обучайно за него, когато си е в кьщи. Не си спомням да ми се е случвало подобно нещо с канадци. Канадците са много любезни и отзивчиви, но много често това е и маска, за да не си помислят че са невьзпитани. Не зная дали е свьрзано с цялата тази политическа коректност и как всички сме насьрчени да приемаме различията и следователно не искаме да задаваме много вьпроси за да не засегнем сьбеседника ни. Случвало ми се е да работя с хора, за които не знам дори и толкова, колкото научих за този човек в рамките на 10 мин.
Определено мога да кажа, че не познавам америкаците, вьпреки че сме сьседи и вероятно за хората от други страни американци и канадци изглеждат еднакви заради езика и вьншния вид ( в повечето случеи). Стана ми интересно и за това искам да ви попитам какви са вашите наблюдения по отношение на двете националности.   

# 1
  • Мнения: 2 253
Писах...разказвах случки...изтрих...няма смисъл.Опирам си до клишето:"до човек е".Явно тези са били такива.Разговорливи,приветливи и т.н. Няма да се учудя,ако съвсем скоро след тази ти случка,дойдеш до Америка,и попаднеш точно на обратния тип хора...Не бих разделила на канадци=неприветливи и американци=сладкодумни сладури,това се опитах да кажа.........Срещам киселици,няколко часа по-късно,касиера в магазина ще ми напълни главата с ненужна информация.........
   Не съм била в Канада,позовавам се на твоя разказ .Ако дойда,може да разкажа,за много мили канадци,знае ли човек Mr. Green

# 2
  • Мнения: 636
И аз доста мислих как точно да формулирам отговора си.
Мои приятели в САЩ пък бяха очаровани от канадските си клиенти, за сметка на американските.
Личните ми наблюдения не са в полза на американците. Стори ми се, че там се усеща пренебрежение към хората с акцент, докато в Торонто до сега не ми се е случвало. Даже се стараят да те разберат.
И пак не мога да слагам нито едните, нито другите под общ знаменател...

Струва ми се, че "вашите" американци са видели младо, бяло, приятно семейство, едва ли са усетили, че сте емигранти. Дали отношението би било същото ако бяхте "цветни"? Това се питам...

# 3
ние се преместихме от щатите преди 3 месеца и да ти кажа честно не намирам разлика.всъшност още незнам кое точно е канадец?!?!?!китаец или индиец или.....второ поколение може би,незнам.няма значение,но американците какви дволичници са...макар че има и хора.та мисълта ми беше,че още не знам какви са канадците,но твоето днешно запознанство според мен не е типичният американец,не оставай с погрешна педстава

# 4
  • Мнения: 2 959
...ми направи впечетление колко спонтанно и естествено се разви разговора с напьлно непознат....Канадците са много любезни и отзивчиви, но много често това е и маска, за да не си помислят че са невьзпитани....какви са вашите наблюдения по отношение на двете националности?...
Крисимам, живяла съм и в САЩ, сега живея в Канада, моето мнение е че има всякакви хора и в двете страни. Просто Ти си описала доста добре класическият американец и канадец, но не знам защо си разделила различните описания по националности?! Според мен и американеца в определен момент е любезен и отзивчив само външно, както и с канадеца може да се води хубав, приятен и неангажиращ разговор. Пожелавам Ти скоро да промениш мнението си за редовият канадец.

# 5
  • Мнения: 7 837
И аз не съм контактувала с канадци. Но пък по улиците има доста коли с квебекска регистрация. Та, приликата е, че са еднакво лоши шофьори  Laughing
От големия ми престой по детските площадки и аз съм попадала на приказливи или по-студени. Обикновено, като се засечем няколко пъти и е друго, по-отпускащо при разговор. Има, разбира се и такива, на които не можеш да им затвориш устата.

# 6
  • Мнения: 3 461
Не знам за канадците, но от американците оставам всеки път с много добри впечатления . Много любезни, но не лицемерно като някои ирландци и англичани, да ме прости мъжът ми. Laughing Непринудено отзивчиви и винаги готови да ти помогнат. Естествено , че и при тях се срещат всякакви, но това са впечатленията ми от пътуванията ни там и от контактите ми с тях тук. Peace

# 7
  • Bristol
  • Мнения: 9 355
И аз барабар Петко с мъжете  Embarassed, според британците, американците са много дружелюбни! Кефи ги това, че където и да отидат винаги се заприказват с някого в Щатите, докато тук хората са доста по-сдържани. Мъж ми е останал със същото впечатление, даже по едно време се беше много възмутил, че така му нарушавали privacy-то  Laughing а не е роден британец! По заведенията пък девойките, като чуели британски акцент и  Heart Eyes  Hug Това го бях гледала в един филм "Love actually" и много се смях, но мъж ми вече попадал в такива ситуации и каза, че точно както са го показали по филма, така е и в действителност. За канадците не съм чувала отзиви.
Поста ми е малко офф, но не се въздържах  Embarassed  Hug

# 8
  • Мнения: 3 491
И аз не знам за канадците. За американците - не се учудвам от поведението на този човек. Представям си го и мисля, че знам за какво говориш. Но каквото и обобщение да направя - все ще излъжа.
Все пак ми е приятно, че човекът е бил в друга страна, и с поведението си те е провокирал да се зачудиш дали цялата нация не е такава. Надявам се, че и ние сме така, и даваме с поведението си повод другите да се запитват дали и останалите българи не са толкова приятни. Защото все ми се струва, че когато си в чужбина и се представяш, че си от някоя националност, неволно ставаш емблематично лице за нея.

# 9
  • Мнения: 2 257
Аз съм била в Канада по работа за седмица-две, контактувала съм с канадци пак по работа, познавам канадци приятели, имам и български приятели, много близки, които живеят в Канада. Не виждам огромни разлики, с изключение на това, че канадците наистина са малко по-сдържани. Американците все гледат да си разкажат всичко в непринуден разговор с непознати, но това не значи, че казват важни неща, просто рутинния "small talk".  Не бива да се бърка типичната северноaмериканска любезност и усмихнатост, които и двете нации притежават,  с приятелство, топли чувства и вложени емоции. Като дърдори много човек не значи, че непременно казва много.

Последна редакция: вт, 27 мар 2007, 01:50 от G&J

# 10
  • Мнения: 2 093
чета ви и си мисля че сигорно е трудно да се обобщи като цяло. Може би това което исках да кажа се доближава до това което G&J е писала. Става вьпрос за това че разговора вьрви много по лесно когато и двете страни обменят информация и е лесно да намериш допирни точки. Найстина, много често канадците са доста сдьржани при пьрвоначални контакти  и дори да се интерсуваш от някой, ти става неудобно да задаваш вьпроси. Калида  , може би сьм дала погрешно впечетление, аз харесвам канадците такива каквито са, но просто се чудих дали американците са по непринудени в обущуването си с непознати.

Общи условия

Активация на акаунт