Бягство ли е или прокуда да зачезнеш от Бг ?

  • 2 547
  • 59
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 665
 Скоро четох тук една тема ( не помня автора ), за това дали някога емигриралите ни приятели са се върнали. Кой заминал, заминал.... За себе си зная, че не бих по ред причини.  И си задавам въпроса, България ли гони хората които напускат страната или това е оправдание за желанието им просто да избягат ? Зная, че всеки заминал има своята собствена история. Масово е обаче,че  повечето емигрирали млади хора мрънкат, че тук реализация, пари и бъдеще нямат. Каква е за вас истината?

# 1
  • София
  • Мнения: 3 099
Зависи. Не разбирам тези, които напуснаха свястна работа тук и отлетяха да разнасят пица.

# 2
  • Мнения: 9 063
Знам само, че ако нямам реализация, пари и бъдеще тук и имам по-добра възможност навън, ще се махна.
Засега си даваме шанс тук Simple Smile

# 3
  • Мнения: 4 665
В тази връзка, течеше преди време една много силна кампания по Канал 1 ако не се лъжа или по БТВ. Имаше една жена, която онагледяваше как убеждава близките си, че е супер добре в чужбина( и едва ли не живее прекрасно ) и в следващия момент ставаше ясно, че е перачка...

# 4
  • Мнения: 3 423
Аз си взех отпуска и отидох уж за 3 месеца.
После обаче ме приеха в университет.
После поостанах.
Човек може навсякъде да се реализира.
Стига да има акъл.

# 5
  • Мнения: 4 665
Да Liso, мен ме вълнува мнението ви по основния въпрос в първия ми пост. Бягат ли хората или България ( с всичките и "екстри" ), всъщност ги прокужда?

П.п кавичките са нещо много съществено Wink

Последна редакция: пн, 26 мар 2007, 10:29 от Kasidy

# 6
  • Мнения: 1 992
Аз също не бих заминала. За да замина, трябва да съм доста отчаяна и разочарована от случващото се тук. А относно реализацията, ако тези, които заминават, бачкат тук така както навън(т.е. скъсват си г.за, без да подбират чинии ли ще мият и пици ли ще разнасят), ще се реализират и тук.
Друг е въпросът, че навън се живее по-лесно с изкараните пари, защото ако работиш, не мислиш за храна и режийни, което тук не е така.

# 7
  • Мнения: 3 423
Имаше една жена, която онагледяваше как убеждава близките си, че е супер добре в
чужбина( и едва ли не живее прекрасно ) и в следващия момент ставаше ясно, че е перачка...

Възможно е да е перачка и да живее добре!
Както е възможно да е библиотекар в БГ и
да не живее добре. Другото са стойки.

# 8
  • Мнения: 3 423
Да Liso, мен ме вълнува мнението ви по основния въпрос в първия ми пост. Бягат ли хората или България( с всичките и екстри ), всъщност ги прокужда?

За екстри не можем да говорим.
Всеки има неговата си истина.
Не може глобално да се говори
по въпроса. Опъването е навсякъде.
Просто едни издържат повече на едно
място, други на друго. Не всички, които
съм срещала в Германия, издържат.
А иначе нищо няма ей-така поднесено.
Нито в БГ, нито в чужбина.

# 9
  • Мнения: 480
Кас, много ми харесват темите ти  Wink

Имам 5-има първи братоведи, от които 4-има са в чужбина по повече от 5 години. И никой няма намерение да се връща. Всички си намериха работа и са доволни.
Аз лично не бих заминала. Може би, защото имам работа, която харесвам и от която съм доволна. Мъжът ми също работи и заработва добре. Не сме богаташи, но и не се лишаваме от обикновени неща. Обикновени е малко разтегливо понятие, но да кажем, че имаме сносен живот. Но наистина бачкаме доста. А мисля, че и да отидеш в чужбина, пак ще е така. Няма никой да ти поднесе нищо на тепсия.
Много хора се оплакват, но и ги мързи. А то дали ще те мързи в чужбина или в България, резултатът винаги ще е един - без пари, без реализация, без бъдеще!

# 10
  • O.A.E./ Пазарджик
  • Мнения: 2 477
всеки си има различни причини.мен определено ме прокуди, както си се изразила.
опитах много неща, но в ранните 90 и началото на "промяната" много бързо ми отрязаха крилата. в един момент се огледах и не можах да видя бъдещето си там.
 аз вярвам в съдбата Peace

# 11
  • Мнения: 3 423
Много хора се оплакват, но и ги мързи. А то дали ще те мързи в чужбина или в България, резултатът винаги ще е един - без пари, без реализация, без бъдеще!

Много точно казано!!!

# 12
  • Мнения: 9 865
Има ги и двата варианта - "изгонени" и "избягали". В по-ранните години на демокрацията май повечето тръгнаха като "изгонени" от условията и липсата на каквито и да било нормални условия за реализация. В последните години повечето според мен бягат, защото ДА и тук би могъл да се справиш, ако не подбираш работата и пак няма да умреш от глад, но и екстри няма да има...е, екстри, екстри... почивка, по-скъпи дрехи, по-качествена храна...
Не съм убедена, че в чужбина се живее по-лесно. Никъде не е лесно, но обикновения човек там се сблъсква с много по-малко (не казвам хич) проблеми свързани с мързел, лоша организация или обикновена простащина.
Лични наблюдения!

# 13
  • Мнения: 233
Никой не те гони или прокужда от БГ.
Въпрос на личен избор е къде да живееш и да се реализираш.

# 14
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
В един период от живота ни като семейство, България ни прокуди. Всъщност, не бих обвинявала страната си за това, че на местно ниво има хора, които се изживяват като бейове. А може би трябва... Както и да е - заминахме, но никога не сми си и помислили, че можем да останем. Събрахме пари, за да направим нещо свое, нещо, което да ни направи независими от прищевките на един или друг шеф. След три години се върнахме и от тогава дори на почивка не излизам в чужбина.

Общи условия

Активация на акаунт